Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί επαγγελματικών δικαιωμάτων (γενικά)


Recommended Posts

Λοιπόν αγαπητέ CHOUTOS καλό το πνεύμα σου και φαντάζομαι οτι τώρα θα πρέπει να σου απαντήσω σε αυτή την απορία σου.

 

Δεν θα σου πω παρά μόνο το εξής ο πληθυντικός απευθύνεται σε πολλούς και οχι μόνο σε απόφοιτους ΤΕΙ, συνέπως αν και υποτίθεται οτι πρέπει να έχεις και ένα επίπεδο μάλλον πρέπει να το εχεις ρίξει πολύ χαμήλα. Υπομονή πρέπει να ανήκεις στην μειοψηφία των συναδέλφων σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σου επιστρέφω τους χαρακτηρισμούς.

Το σχόλιο απευθύνεται αποκλειστικά στον κύριο Electrical.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για αυτό, άσε με να ξέρω καλύτερα, γιατί το βλέπω "εκ των έσω" που λένε. Εσύ πραγματικά έχεις δει πολλούς που δεν ξέρουν τι είναι κλίμακα, να περνάνε μαθήματα; Γιατί εγώ έχω πραγματικό παράδειγμα από φοιτητές ΠΜ μεγάλων εξαμήνων, που είχαν περάσει τα μαθηματικά σας, τα οποία ομολογουμένως είναι πολύ δύσκολα, δεν μπόρεσαν να λύσουν τα θέματα από τα δικά μας Μαθηματικά Ι, τα οποία να σου πω ότι είναι γελοία.

 

Ξεκαθαρίστε μας τότε τι ακριβώς θέλετε??? Γιατί μάλλον εξίσωση δικαιωμάτων θέλετε απλά δεν θέλετε να το παραδεχτείτε.

 

Δε μίλησα για όλους και γι' αυτό το λόγο κάποιες λέξεις τις τόνισα με κεφαλαία. Αλλά συνάδελφε δε γίνεται να πας να γίνεις μηχανικός και να μην ξέρεις τι είναι κλίμακα έστω και φοιτητής Α' εξαμήνου. Και σου μιλώ τώρα για 25 παιδιά μέσα στο εργαστήριο του σχεδίου. Και μη μου πεις αν θα τα περάσει ή όχι τα μαθήματα γιατί δεν είναι απαραίτητο να είσαι διαβασμένος ή να κατέχεις το μάθημα για να το περάσεις ;) Έχουν δει τα μάτια μας διάφορα και αναφέρομαι και στο Πολυτεχνείο για να μην παρεξηγούμαι.

 

Εμένα η απορία μου πάλι είναι άλλη. Υπάρχει άτομο που έπιανε τη βάση του Πολυτεχνείου να γίνει Π.Μ. και προτίμησε να πάει στη Δομικών Έργων? Αν έχει γίνει κάτι τέτοιο ΕΚΤΙΜΩ ότι οφείλεται σε λάθος του μηχανογραφικού και όχι σε συνειδητή επιλογή. Και αυτό γιατί οι δύο σχολές έχουν παραπλήσιο αν όχι ολόιδιο αντικείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Hρεμείστε , συζήτηση κάνουμε.

Κώστα , τα κτίρια σπουδαιότητας Σ3 και Σ4 είναι ελάχιστα.Ουσιαστικά εξισώνονται τα Ε.Δ.

Μόνο το Pappo ξέρω που ασχολείται αλλά αυτός τέλειωσε Γερμανία.Από τους πολιτικούς μηχανικούς ούτε οι μισοί δεν ασχολούνται με στατικά γιατί από την μία έχουν τη δυσκολία τους και από την άλλη τα λεφτά είναι στην κατασκευή.

Άρα δεν υπάρχει λόγος διακριτοποίησης των σχολών σε ΤΕΙ και Πολυτεχνεία.

Κοινές βάσεις , καθηγητές και πρόγραμμα σπουδών.

Αν θέλουν να το κάνουν αυτό , ας κάνουν τουλάχιστον μία αναπροσαρμογή του αριθμού των εισακτέων.

Άσε το ΤΕΕ στην ησυχία του.Εγώ δεν περιμένω τίποτα από αυτό.Είχαν την ευκαιρία να βγάλουν free software για τις αμοιβές αλλά δε θέλησαν να στεναχωρήσουν κάποιες εταιρείες .Βλέπεις 20.000 μηχανικοί επί 300Ε η άδεια αναβάθμισης μαζεύεται ένα μεγάλο ποσό.Ας ξεκινήσουν από τα απλά και ας αναλάβουν οι ακαδημαικοί των έλεγχο των λογισμικών ( χα , εδώ γελάμε ο καθένας έχει τη δικιά του εταιρεία)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε Electrical σε παρακαλώ πολύ να ζητήσεις συγνώμη, γιατί πρώτος ξεστόμησες χαρακτηρισμούς. Δικαιολογημένος ο εκνευρισμός σου, αλλά με τέτοιους χαρακτηρισμούς χάνεις το δίκιο σου.

Είναι προφανές ότι μερικοί εδώ μέσα απομονώνουν τμήματα από τα μηνύματά μας, και προσπαθούν να μας εμπαίξουν, επαναλαμβάνοντας τα ίδια.

Οχι κύριε DIM84. Δε θέλουμε τη εξίσωση. Και μια χαρά άντρες είμαστε και κότσια έχουμε να πούμε ό,τι θέλουμε.

Αλλά αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις τι γράφουμε δε θα έλεγες πάλι τα ίδια.

Αυτη τη στιγμή μεταβίας κρατιέμαι, αλλά τη χάρη δε σας την κάνω. Θα μιλώ πολιτισμένα, και με επιχειρήματα και γεγονότα. Όπως αρμόζει σε κάποιον που ασχολείται με μια επιστήμη.

 

Εμένα η απορία μου πάλι είναι άλλη. Υπάρχει άτομο που έπιανε τη βάση του Πολυτεχνείου να γίνει Π.Μ. και προτίμησε να πάει στη Δομικών Έργων? Αν έχει γίνει κάτι τέτοιο ΕΚΤΙΜΩ ότι οφείλεται σε λάθος του μηχανογραφικού και όχι σε συνειδητή επιλογή. Και αυτό γιατί οι δύο σχολές έχουν παραπλήσιο αν όχι ολόιδιο αντικείμενο.

 

Αντιπαρέρχομαι όλα τα προηγούμενα, και σου λέω ότι έπιανα βάσεις πολλών Πολυτεχνικών σχολών (και δε μιλάω για κάποιες εξαιρέσεις σχολών με χαμηλή βάση). Και έπιανα αρκετές και με το 10%, με το οποίο οι βάσεις ανεβαίνουν. Και σου ξαναλέω. Δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα για σπουδές μακρυά από το σπίτι. Αν έχεις αδέρφια που σπουδάζουν τι θα κάνεις; Μπορούν οι γονείς να πληρώνουν για φοιτητές σε δυο διαφορετικές πόλεις;

Και για να μιλάμε με αποδείξεις, ακόμη και σήμερα να κάνω τα χαρτιά μου, πάλι περνάω στο Πολυτεχνείο σε κάποιες ειδικότητες.

Κάνε μια αναζήτηση στο site του υπεπθ, για το 10% από το 2007 και μετά, για σχολές μηχανικών. Αν θελεις τη βεβαίωση με τα μόρια μου μπορώ να τη σκανάρω και να στη στείλω.

Link to comment
Share on other sites

ωραία, εσύ είσαι εξαίρεση , οι περισσότεροι απόφοιτοι τ.ε.ι όμως όχι. Αυτοί οι οποίοι χρωστάνε μαθηματικά 1 κάποια στιγμή τα περνάνε με 5 και αργά ή γρήγορα τελειώνουν και τη σχολή (7-9χρόνια)..λοιπόν αυτούς δεν τους θεωρώ συναδέλφους.Επίσης, βρές μου έναν απόφοιτο τ.ε.ι που δεν θα προτιμούσε να σπουδάζει στην αντίστοιχη σχολή του πολυτεχνείου αν μπορούσε και αν δεν υπήρχαν άλλοι λόγοι όπως η απόσταση..κανένας.Η ουσία είναι ότι έχετε πολύ χαμηλό επίπεδο σπουδών,επαναλαμβάνω ότι έχω τελειώσει τ.ε.ι Πειραιά πριν δώσω κατατακτήριες για το πολυτεχνείο, μηχανικός άρχισα να νοιώθω στο πολυτεχνείο, το τ.ε.ι ήταν σκέτη κοροϊδία και δεν βλέπω να αλλάζει αυτό σύντομα.Για αυτούς τους λόγους παραπάνω δικαιώματα απ' ότι έχετε αυτή τη στιγμή δεν δικαιούστε, και ότι πάρετε λόγω πολιτικού κόστους θα το πάρετε

Link to comment
Share on other sites

jimjimre , δεν είσαι ο μόνος που έχει περάσει και από τις δύο σχολές .

Μπορεί βέβαια κάποιοι να περάσανε 20-30 χρόνια πριν , αλλά έχουν άποψη γιά τότε τουλάχιστον και δεν συμφωνεί με την δική σου .

 

Οχι ότι δεν υπάρχει διαφορά βέβαια , αλλά όχι ότι οι άλλοι είναι γιά τα μπάζα .΄

Με αυτό δείχνεις ότι αισθάνεσαι ότι έχασες κάποια χρόνια από την ζωή σου .

 

Μην το βλέπεις έτσι . Γνώση και εμπειρίες δεν χάνονται ποτέ .

 

Πάντως είναι κατανοητή η προσπάθεια όλων να υπερασπιστούν τα κεκτημένα τους και των άλλων να διεκδικούν . Δεν είναι κακό , ανθρώπινο είναι , μεγάλα παιδιά είμαστε άλλωστε .

Link to comment
Share on other sites

Τα ΤΕΙ δεν είναι ο σάκος του μποξ να βγάζει ο καθένας το κόμπλεξ του. Στο κάτω κάτω είναι αναγνωρισμένο Bsc, από τη στιγμή που είναι αναγνωρισμένο Bsc πρέπει οι απόφοιτοι του να έχουν τα ίδια δικαιώματα με όλους τους άλλους κατόχους Bsc. Το ίδιο και με το Msc. Δε πρόκειται να ανεχθούμε άλλο το ρατσισμό κάτοχοι Bsc του τελευταίου πανεπιστημίου της Ε.Ε. πχ σύντομα Σκόπίων & Αλβανίας, σε αυτή τη χώρα να αντιμετωπίζονται καλύτερα από τους απόφοιτους ΤΕΙ. Υπάρχει κανείς που δεν το καταλαβαίνει αυτό; Αν έχετε κότσια οι "μαχητές" δώστε αντίστοιχα δικαιώματα των ΤΕΙ στους κάτοχους Bsc εξωτερικού χωρίς δικαίωμα αναβάθμισης με Msc και μετά τα λέμε...

Link to comment
Share on other sites

Ποιοι έχουν διαφορετική άποψη ;

Στο forum δύο άτομα ξέρω ότι τέλειωσαν ΤΕΙ και πολυτεχνείο, τον jimjimre και τον triumph.

Kαι οι δύο λένε ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά επιπέδου.

Και μόνο όσοι έχουν τελειώσει και τα δύο έχουν το δικαίωμα και τη σωστή κρίση να αξιολογούν.

Και αυτοί μιλάνε γενικά και όχι ατομικά.Κανείς δεν είπε ότι δεν υπάρχουν και αξιόλογοι μηχανικοί Τ.Ε.

Link to comment
Share on other sites

ο καθένας υπερασπίζεται τα κεκτημένα του είτε έχει δίκιο είτε όχι, γιαυτό πάμε κατά διαόλου. Δεν τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι, ξέρω ότι υπάρχουν και αξιόλογοι (όσον αφορά την κατάρτιση) μηχανικοί τ.ε, απλά δεν αποτελούν την μεγάλη πλειοψηφία. Όσον αφορά τα δικαιώματα δεν έχετε όλοι την ίδια μετριοπαθή άποψη να πάρετε αυτά που σας αναλογούν άλλα αρκετοί ζητάνε και απεριόριστα δικαιώματα.. σε αυτούς απευθύνομαι κυρίως. Επίσης όπως έχω πει και παραπάνω πιστεύω ότι σωστότερος διαμοιρασμός είναι απαραίτητος

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.