Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί επαγγελματικών δικαιωμάτων (γενικά)


Recommended Posts

Ναι Spy1551 σήμερα όμως όλες οι χώρες προσανατολίζονται προς το κοινό μοντέλο που περιγράφεται ως "ενιαίτος ευρωπαϊκός χάρτης ανώτατης (τριτοβάθμιας) εκπαίδευσης". Αυτή η δημοσίευση του ΤΕΕ είναι λίγο πιο παλιά εκτιμώ. Παρ όλα αυτά όμως, βλέπεις ότι ακόμα και έτσι ΚΑΝΕΙΣ δεν αποκλείεται και ΚΑΝΕΙΣ δεν στερείται πρόσβασης στο επάγγελμα από σχολές ισότιμες με τα ΤΕΙ στις χώρες της Ε.Ε. παρά τις όποιες διαφορές υπήρχαν (σήμερα έχουν αλλάξει κάποια πράγματα).

Διαβάζοντας το μάλλον παλιό και σε αρκετά σημεία όχι πολύ συγκεκριμένο, εντούτοις ενδιαφέρον, δημοσίευμα του ΤΕΕ Δυτ. Μακεδονίας, διαπιστώνει κανείς πως σε όλα σχεδόν τα κράτη οι Μηχανικοί των αντιστοίχων (ας τα θεωρήσουμε έτσι) ΤΕΙ δεν έχουν κανένα πρόβλημα στην άσκηση του επαγγέλματος και συμμετέχουν με αξιοπρεπείς όρους και προϋποθέσεις στις σχετικές διαδικασίες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιώργο , εννοείται κανείς δεν μιλάει για αποκλεισμό.Οι αντιδράσεις που υπάρχουν είναι για την εξίδωση των Ε.Δ.

Να συμμετέχουν αξιοπρεπώς στην αγορά εργασίας όχι μόνο οι απόφοιτοι ΤΕΙ αλλά και οι απόφοιτοι νέων πολυτεχνικών τμημάτων.

Εγώ είμαι υπέρ του δικαιώματος να κάνουν και master όσοι απόφοιτοι ΤΕΙ θέλουν και αυτό να μετρά επιπλέον.

Στην Ελλάδα μόνο στο Ανοιχτό Πανεπιστήμιο μπορεί κάποιος να συνεχίσει.

Γραπτές εξετάσεις και για εμάς που έχουμε πάρει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

Υπογράφουν κάποιοι 50άρηδες στατικά που στην ουσία αυτή τη στιγμή είναι εργολάβοι.Κάποιος που παράτησε τις μελέτες 20 χρόνια δε νομίζω να έχει και πολύ σχέση.Απλά παίρνει τη δουλειά , την ελάχιστη αμοιβή και δίνει ένα πολύ μικρό ποσοστό στον πραγματικό μελετητή.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και μερικοί 50άρηδες ΤΕ , με σχεδόν 30 χρόνια εμπειρία , όμως που ακόμα δεν μπορούν να υπογράψουν ούτε την τότε πτυχιακή τους εργασία .

Link to comment
Share on other sites

Και προφανώς δεν θα πληρώσει κανείς για όλα τα χαμένα χρόνια και τις ευκαιρίες που χάθηκαν από την στέρηση του αυτονόητου δικαιώματος στην αξιοπρεπή εργασία και άσκηση του επαγγέλματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

30 θέματα με επαγγελματικά δικαιώματα σε αυτό το φόρουμ και ακόμα να αντιληφθούν ορισμένοι ότι άλλο το Ελλάντα και άλλο η ΕΕ. Τα έχουμε αναφέρει τα παραδείγματα άπειρες φορές. Ακόμα και στο Ευρωπαϊκό Πλαίσιο Προσόντων τα ΤΕΙ/ΑΤΕΙ κατατάσσονται στην βαθμίδα 5 όπως και τα πανεπιστήμια. Άλλο τώρα που στο Ελλάντα σκέφτονται αυτήν την βαθμίδα να την κάνουν 5Α για τα πανεπιστήμια/πολυτεχνεία και 5Β για τα ΤΕΙ.

Άλλο παράδειγμα είναι και η Γερμανία. Τα ΤΕΙ/ΑΤΕΙ είναι ισότιμα με τα Fachochschulle τα οποία στην ειδικότητα έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους αποφοίτους πολυτεχνείων. Αλλά είπαμε ούτε αυτοί ξέρουν τί τους γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε παιδακια τοσο πολυ κομπλεξ εχετε οι ************. Σε ολο το φορουμ τρωγεστε με τα πολυτεχνεια. Αφου ειναι ετσι οπως τα λετε φυγετε εξω να κανετε καριερα

 

Παρατήρηση: Να είστε πιο κόσμιοι και προσεκτικοί στην επιλογή των λέξεων που χρησιμοποιείτε. Τα γραπτά μένουν!

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum και ειδικότερα τον κανόνα υπ' αριθμό 4.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

sirus αν παρατηρήσεις καλά θα δεις ότι δεν ανοίγουμε εμείς νέα θέματα με επαγγελματικά δικαιώματα κλπ. Για να καταλάβεις ακόμα και στο θέμα με τους χημικούς μηχανικούς άλλοι αναφέρθηκαν στα δικαιώματα των ΤΕΙ. Από την άλλη αν εννοείς ότι εσείς δεν έχετε κανένα κόμπλεξ τότε τα πράγματα είναι πολύ πολύ απλά. Πείτε στο επιμελητήριο σας να αναγνωρίσει τους μηχανικούς ΤΕ και να τους εγγράψει ως μέλη του με πλήρη δικαιώματα (εννοώ εκλέγειν και εκλέγεσθαι), με τα επαγγελματικά δικαιώματα που απορρέουν από το πρόγραμμα σπουδών και με τις ίδιες υποχρεώσεις. Αλλά ακόμα και σήμερα μετά από 30 χρόνια φοβάται να αποκαλέσει τους αποφοίτους ΤΕΙ μηχανικούς.

Όσο για το να φύγουμε έξω: γιατί δεν κάνεις εσύ την αρχή; Ή νομίζεις ότι δεν υπάρχουν συνάδελφοί μας που εργάζονται στο εξωτερικό;

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε παιδακια τοσο πολυ κομπλεξ εχετε οι ***********. Σε ολο το φορουμ τρωγεστε με τα πολυτεχνεια. Αφου ειναι ετσι οπως τα λετε φυγετε εξω να κανετε καριερα

 

Αμα "τρωγόμαστε" με τα πολυτεχνεία όπως λές, θα ήμασταν χορτάτοι και δεν θα χρειαζόταν να δουλέψουμε εμείς οι "τειτζίδες".

 

. Προσωπικά σαν "τειτζής" όπως αναφέρεις (τη λέξη "παιδάκι" δεν την σχολιάζω) ο οποίος συνεργάζεται 14 χρόνια τόσο με άλλους "τειτζίδες" αλλά και με πολλούς διπλ. σαν εσένα με τους οποίους φυσικά και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα μα κάνενα πρόβλημα, γιατί τουλαχιστον στην δουλεία μου μετράνε οι γνώσεις και οχι το τι έχεις τελειώσει.

Και νομίζω οτι το σχόλιο σου είναι OFF TOPIC, και το λιγότερο ειρωνικό.

Πάντα με εκτίμηση (χωρίς ειρωνεία)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,εσεις που περασατε στα τει γιατι δεν μπηκατε σε ενα πολυτεχνειο???Γιατι δεν τα καταφερατε?

Εγω που σκιστικα να μπω, δεν ειναι αδικο να εξισωθειτε μαζι μου?Λογικα και ηρεμα μιλαω.Αν αυριο εξισωσουν εναν απο ιεκ 2ετους φοιτησης,μαζι σας ,δεν θα σας πειραξει?

Θελω επιχειρηματα.

Οφ Τοπικ ειναι και αν θελουν οι μοντς ας το σβησουν...

Link to comment
Share on other sites

Προειδοποίηση:

Παρακαλώ τα επόμενα μηνύματα εντός θέματος.

Παραθέστε τις απόψεις σας με επιχειρήματα, χωρίς αφορισμούς και απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.