Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές και Πληρότητα


Recommended Posts

Ευχαριστώ avgoust.

----------

Στο εν λογω ΦΕΜ που συμπλήρωσα είχα: αμοιβη μελέτης (10%), αμοιβή επίβλεψης (10%) και αμοιβή Τοπογραφικού (4%) σε ένα ΦΕΜ. Η ΑΠΥ που θα κόψω μπορεί να είναι μία, όπου να γράφω παρακρατήθηκε ΦΕΜ 10%Χ... και 4%Χ... ή πρέπει να κόψω δύο ΑΠΥ (μία μελέτη/επίβλεψη και μία τοπογραφικό)?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι γράφουμε πάνω στην ΑΠΥ κάθε παρακράτηση-προκαταβολή που δείχνει ότι έχει ήδη αποδοθεί κάποιος φόρος για την συγκεκριμένη εργασία-υπηρεσία. Λέω να κόψω πάντως μία για όλα, το έχετε ξανακάνει έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Όλα σε ένα, αναγράφοντας το καθένα χωρίς να γράψεις επάνω στην ΑΠΥ ότι προκαταβλήθηκε φόρος διότι είναι αυτονόητο.

 

Δηλαδή

Αρχιτεκτονική μελέτη χχχχ €

Στατική μελέτη χχχχχ€

Τοπογραφική μελέτη χχχχχ€

κλπ

Αξία χχχχχχ€

ΦΠΑ (21%) χχχχχ€

Σύνολο χχχχχ€

Link to comment
Share on other sites

erling συμφωνώ, αλλά καλύτερα, παρότι αυτονόητο καθώς είναι νόμος του κράτους, να αναγράφεται:

 

"Θα αποδοθεί ΦΕΜ 10%=.... και 4%=....."

 

Μια σειρούλα είναι δε κοστίζει, ενώ η εικόνα που αφήνεις σε έλεγχο, αποτελεί υπόδειγμα.

 

Btw αυτός είναι και ένας από τους λόγους που προτείνω το μπλόκ ΑΠΥ με κωδικό 239.

 

Δλδ portrait σχετικά μεγάλο να χωράνε αυτά που μελετήσαμε και γράφουμε.

 

Αν και πλέον με έσοδα-έξοδα δεν έχει σημασία.

 

Στο εν λογω ΦΕΜ που συμπλήρωσα είχα: αμοιβη μελέτης (10%), αμοιβή επίβλεψης (10%) και αμοιβή Τοπογραφικού (4%) σε ένα ΦΕΜ. Η ΑΠΥ που θα κόψω μπορεί να είναι μία, όπου να γράφω παρακρατήθηκε ΦΕΜ 10%Χ... και 4%Χ... ή πρέπει να κόψω δύο ΑΠΥ (μία μελέτη/επίβλεψη και μία τοπογραφικό)?

 

 

ναι και γίνεται και είναι σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Btw αυτός είναι και ένας από τους λόγους που προτείνω το μπλόκ ΑΠΥ με κωδικό 239.

έχεις απόλυτο δικιο

όμως τώρα θα τρώμε στη μάπα το μικρό μέχρι να τελειώσει :(

Link to comment
Share on other sites

Μια και μιλάτε για μπλοκάκια, ξέρετε τι απαιτείται για θεώρηση νέου;

Πρέπει να έχει τελειώσει το παλαιό;

Σίγουρα θέλει ενημερότητα από ΤΣΜΕΔΕ.

Τι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Ενημερότητα ΤΣΜΕΔΕ, βεβαίωση ΤΕΕ & υπευθυνη δήλωση ότι δεν απασχόλησες στο παρελθόν και δεν απασχολείς τώρα προσωπικό (σε διαφορετική περίπτωση θέλει ενημερότητα ΙΚΑ). Οχι, δεν χρειάζεται να έχει τελειώσει το παλιό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εχω ολοκληρωσει τις μελετες για καποια ΟΑ. Τις εχω πληρωθει εδω και περιπου 1 χρονο. Τις εχω καταθεσει στην ΕΤΕ με λ=0.22041. Η ΟΑ δεν εχει κατατεθει για διαφορους λογους... Τωρα θα την καταθεσω. Με ποιο λ πανε οι αμοιβες για τις μελετες που εχω ηδη πληρωθει???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.