Μετάβαση στο περιεχόμενο

Koντό υποστύλωμα


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν δεν ειχε φεγγιτες, σιγουρα ηταν πολυ πιθανο να ειναι ετσι.

 

αλλα με τον φεγγιτη προβληματιζομαι....

 

αυτο το 'σεναζ' (αν ειναι ετσι) δεν μου καθεται καλα.

Link to comment
Share on other sites

για να δημιουργηθει η ανισοσταθμια αυτη στη στεγη, τα 2 υποστυλωματα (κυκλοι) προκυπτουν κοντα, και φανταζομαι λογω του μικρου υψους τους, (~0,70εκ.) με πολυ οπλισμο.

 

Πάντως αν οι επιφάνειες με τα κεραμίδια είναι πράγματι κεκλιμένες πλάκες από σκυρόδεμα, εμένα τότε το συγκεκριμένο δομικό στοιχείο φαντάζει για κόμβος αντί κοντό υποστύλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Το σημείο σύνδεσης δοκών με υποστύλωμα. Το υποστύλωμα τελειώνει στο σημείο συνάντησης με την πρώτη κεκλιμένη δοκό, το υπόλοιπο τμήμα του μέχρι την κορυφή θεωρείται μονολιθικά κόμβος και οπλίζεται ανάλογα ή είμαι πολύ λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Αχμ μάλλον η συνάδελφος συγχέει την έννοια του κόμβου με την κρίσιμη περιοχή του υποστυλώματος. Αν θεωρήσουμε ότι η κρίσιμη περιοχή είναι περίπου στο 1/3 του μήκους του υποστυλώματος τότε, δεδομένου ότι οι φεγγίτες δεν έχουν μεγάλο ύψος, αυτό το τμήμα που φαίνεται αντιστοιχεί στην κρίσιμη περιοχή και ούτως ή άλλως φέρει πυκνότερο οπλισμό περίσφιξης. Ο κόμβος όμως εξακολουθεί να είναι το τμήμα εκείνο στο οποίο ενώνονται οι δοκοί με το υποστύλωμα...

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ cna, έμαθα πάλι κάτι σήμερα!

 

 

Μην είσαι τόσο σίγουρος πως οι επιφάνειες με τα κεραμίδια είναι κεκλιμένες πλάκες από σκυρόδεμα.

 

Υπάρχει περίπτωση όλος ο κορφίας να είναι μία δοκός "Ζ" με ανοίγματα για φεγγίτες;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γειά χαρά σε όλους...Θέλω να ρωτήσω το εξής..Μου ζητείται σε ένα θέμα να διαστασιολογήσω ενα υποστύλωμα διαστασεων 0.5 χ 0.6 .. Εχω όλη την διαδικασία επίλυσης αλλά στο λυμμένο παράδειγμα που έχω μου δίνει έτοιμες τιμές του Nd & Md...Στο δικό μου θέμα έχω βγάλει διαγράμματα ροπών και τεμνουσών...Η ερώτηση μου έιναι η εξής...Ποιές τιμές να πάρω απο το διάγραμμα...??? Το διάγραμμα μου ειναι ενός μονόροφο και μου αναφέρει οτι η διαστασιολόγηση που θέλουμε είναι του δυσμενέστερου υποστυλώματος 0.5 χ 0.6...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.