Μετάβαση στο περιεχόμενο

Koντό υποστύλωμα


 

Recommended Posts

oops! Σε άλλο με έστειλες νωρίτερα;

Τώρα ανοίγουν όλα!

 

Ευχαριστώ πολύ sundance!! Πολύ χρήσιμα τα links όχι μονο για τα υλικά αλλά και για το πως εφαρμόζονται!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καποιος μου ειχε πει οτι με την λογική οτι ο τελευταιος οροφος απαλασσεται απο ικανοτικο σχεδιασμο και συνεχιση τοιχωματων, θα μπορουσαμε να πουμε οτι δεν εχει νοημα εκει και η προνοια για κοντα υποστυλωματα?

 

Η απαντηση ειναι οχι

Link to comment
Share on other sites

Για τον ικανοτικό, ξέρω σίγουρα ότι δεν απαιτείται στον τελευταίο όροφο. Τώρα για τα κοντά, νομίζω ότι ισχύει το ίδιο και το λέω διαισθητικά. Θα ψάξω όμως και στον κανονισμό αν λέει κάτι.

Επιπλέον, συνήθως δεν παρουσιάζονται κοντά στο τελευταίο όροφο... Η ζημιά γίνεται με τους φεγγίτες υπογείου και με τα καταστήματα!

Link to comment
Share on other sites

Τα κοντα δεν εξαιρούνται από τον κανονισμό με βαση τον οροφο στον οποιο βρισκονται.

 

Επισης αν οι τοιχοποιιες διακοπτονται καθ' υψος, γιατι να μην δημιουργουνται στον τελευταιο οροφο?

Link to comment
Share on other sites

Η αστοχία των κοντών προέρχεται κυρίως λόγω της σεισμικής τέμνουσας. Ναι, αλλά η σεισμική τέμνουσα δεν είναι μηδενική στον τελευταίο όροφο;

Link to comment
Share on other sites

Η τέμνουσα δεν είναι μηδενική στον τελευταίο όροφο. Μάλιστα, στους μεικτούς φορείς που διαθέτουν επάρκεια τοιχωμάτων, η τέμνουσα σε δοθέν υποστύλωμα μπορεί να είναι μεγαλύτερη στον τελευταίο όροφο σε σχέση με το ισόγειο. Τούτο συμβαίνει διότι τα ισχυρά τοιχώματα επιβάλουν στην οικοδομή παραμόρφωση καμπτικού τύπου. Που σημαίνει ότι η γωνιακή μετάθεση των υψηλότερων ορόφων είναι μεγαλύτερη εκείνης των χαμηλότερων.

 

Ο κανονισμός δεν απαλλάσσει κανέναν όροφο από τις προβλέψεις περί κοντών υποστυλωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αν έχουμε τοιχωματική επάρκεια, έχει νόημα ο έλεγχος για κοντά;

 

Πάντως, διαισθητικά, ξαναλέω, επιμένω ότι δεν μου φαίνεται να δημιουργείται πρόβλημα στον τελευταίο όροφο....

Να ξεθολώσω λίγο και θα το τεκμηριώσω και επιστημονικά... :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αν έχουμε τοιχωματική επάρκεια, έχει νόημα ο έλεγχος για κοντά;

Φυσικά!

Η τοιχωματική επάρκεια έχει σχέση με τον ικανοτικό και όχι με τα κοντά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.