Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα οικοπέδου εντός οριοθετημένου οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων


Recommended Posts

Τα "εναπομείναντα τετραγωνικά" σήμερα ανήκουν και στους δυο εξ αδιαιρέτου.

Το πώς θα γίνει η κατανομή τους στη σύσταση, είναι θέμα συμφωνίας.

Πάντως, για να οικοδομήσει (νόμιμα) ο ένας, απαιτείται η σύμφωνη γνώμη των συνιδιοκτητών.

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι πόσα περίπου είναι αυτά τα τετραγωνικά...Δεν ξέρω εάν με συμφέρει η σύσταση κατακόρυφων ιδιοκτησιών μαζί του.

Στην περίπτωση που τα πράγματα παραμείνουν ως έχουν (εξ αδιαιρέτου οικόπεδο) απαιτείται και πάλι η σύμφωνη γνώμη του για να χτίσω νόμιμα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει "περίπου" συνάδελφε.

 

Ο μηχανικός σου,του,σας, που συνέταξε το τοπογραφικο αναγράφει ένα εμβαδόν οικοπέδου. Επίσης αναγράφει (αν δεν απέκρυψε κτίσματα) εμβαδά κτισμάτων.

 

Ετσι με τους συντελεστές δόμησης, κάλυψης, θα σου/σας πει οτι ο σπιλιοτοπ έχτισε 70μ δικαιουται άλλα 70.

 

Ο σπιλιοτοπ μπράδερ έχτισε 100 δικαιούται άλλα 40.

 

Τυχαία τα νούμερα. (με τη προυπόθεση πως έχετε το οικόπεδο αρχικα 50-50 εξ αδιαιρέτου φυσικα)

 

Υ.Γ. κανοντας σύσταση, ο καθένας θα χει τη "μεριά" του, τη δομηση του και δε θα ασχολείται με τον άλλον για να οικοδομήσει. (εκτός αν άλλαξε κατι και θελει συναίνεση, που δε το νομίζω).

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

spiliotop

said

Καλημέρα σας.
"Σε χωριό με πληθυσμό κάτω των 2000 κατοίκων ο παππούς μου με την διαθήκη του έδωσε το σπίτι του στον πατέρα μου και στον θείο μου, σπίτι το οποίο βρισκόταν μέσα σε οικόπεδο 380 τμ.

Το οικόπεδο ήταν εξ αδιαιρέτου.

[αυτο τι σημαινει?]
Οι κληρονόμοι έκαναν πράξη αποδοχής της κληρονομιάς, χώρισαν το σπίτι στα δύο,

[με συμβολαιο?]

και στην συνέχεια ο πατέρας μου κατεδάφισε το μισό σπίτι σε συμφωνία με τον αδερφό του και στην θέση του έκτισε ένα νέο, επιφάνειας 53τμ, σπίτι το οποίο στην συνέχεια έκανε γονική παροχή σε εμένα.

[ τι γραφει το συμβολαιο?]
Ο θείος μου έκανε πωλητήριο το κομμάτι του σπιτιού του στον πρωτότοκο γιό του."

[τι γραφει αυτο το συμβολαιο?]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

1. Στην διαθήκη του παππού το οικόπεδο ήταν εξ αδιαιρέτου όπως και το σπίτι, τους άφηνε από μισό και σπίτι και οικόπεδο. Έγινε πράξη αποδοχής κληρονομιάς από τους πατεράδες μας.

2. Χωρίστηκε το σπίτι στα δύο με ιδιωτικό συμφωνητικό των πατεράδων μας, στην συνέχεια γκρεμίστηκε το παλαιό μερίδιο του μέρους του σπιτιού που κατείχε ο πατέρας μου και εκεί χτίστηκε ως αυθαίρετο το νέο 53τ.μ. Αργότερα το σπίτι αυτό νομιμοποιήθηκε.

3. Στο πωλητήριο του μέρους του σπιτιού από τον θείο μου στον γιό του, με συμβόλαιο φυσικά, αναφέρεται ότι το οικόπεδο ήταν εξ αδιαιρέτου.

Καταλαβαίνεις ότι το χάος φέρνει χάος για αυτό τώρα δεν μπορούμε να βάλουμε μια τάξη σε αυτό.

Από τις απαντήσεις όλων φαίνεται ότι δεν ισχύει ο υπαινιγμός του ξάδερφου ότι ο προσδιορισμός ορίων είναι ίδιο με σύσταση κατακόρυφων ιδιοκτησιών, οπότε όπως λέει μπαίνει ο καθένας στο μερίδιό του και χτίζει ότι θέλει…..παράνομα βέβαια.

Κάποια στιγμή ο μηχανικός θα καταμετρήσει πάλι τα πάντα σε αυτήν την αμαρτία, θα υπολογίσει-επανεπιβεβαιώσει τα μερίδια κτισμάτων του καθενός, και θα μου πει εάν και πόσα τ.μ. περισσεύουν για τον κάθε έναν από εμάς.

Έχω σπαστεί τόσο πολύ...τόσα χρόνια ταλαιπωρίας και ξανά και ξανά πάλι τα ίδια.

Φοβάμαι μην πάω κάνα σ.κ στο χωρίο και δω να έχει ξεφυτρώσει πάλι κάνα αυθαίρετο 30τ.μ σπιτάκι...αλλά κοντά είναι η πολεοδομία και η αστυνομία επίσης.

Αλλά άμα είναι συγγενής.....μπλέκεις...δυστυχώς.

Καλύτερα να ξέρω από πριν…Κανείς ωστόσο μέχρι τώρα δεν μου έχει πει τίποτα σχετικά με το πόσα τ.μ. συνολικά επιτρέπεται το χτίσιμο και τι συντελεστή κάλυψης θα εφαρμόσουμε. Ισχύει ότι για οικόπεδο <700 τ.μ. πας μέχρι τα 240 τ.μ.? Και αυτά τα 240 τ.μ. είναι και για το προαναφερθέν οικόπεδο των 380 τ.μ.?

Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

λες  οτι

"3. Στο πωλητήριο του μέρους του σπιτιού από τον θείο μου στον γιό του, με συμβόλαιο φυσικά, αναφέρεται ότι το οικόπεδο ήταν εξ αδιαιρέτου."

για το  "σπιτι"  που δινει δεν ειπες πώς το περιγραφει

Οπως δεν ειπες τι γραφει και στο δικο σου συμβολαιο

 

Κατα τα λοιπα συμφωνω με αυτο που ειπες

"Καταλαβαίνεις ότι το χάος φέρνει χάος για αυτό τώρα δεν μπορούμε να βάλουμε μια τάξη σε αυτό."

Θεωρητικα,

εάν δεν προκυπτει συσταση οριζοντιας/καθετης

εισαστε ολοι εξ αδιαιρετου.

 

Πατε για  συναινετικη συσταση και διανομη

ή αλλως  μετα απο δικαστικη αποφαση.

 

και

δες με τον μηχανικο σου τι ειδους "νομιμοποιηση" εγινε για τα 53 τμ και απο ποιον

Link to comment
Share on other sites

"και

δες με τον μηχανικό σου τι είδους "νομιμοποίηση" έγινε για τα 53 τμ και από ποιον"

 

Έγινε κανονική νομιμοποίηση από εμένα γιατί κάποιος από το χωριό έκανε καταγγελία  στην πολεοδομία η οποία μας επισκέφτηκε ένα πρωί στο χωρίο....(πρόστιμα κλπ....)

Βέβαια η πολεοδομία είπε και στον ξάδερφο να φέρει τις άδειες για αυτά που έφτιαξε (επεκτάσεις, σπιτάκια, σκάλες κλπ), φυσικά δεν είχε άδειες, όλα ήταν παράνομα και αναγκάστηκε και αυτός να τα τακτοποιήσει (πρόστιμα κλπ).

 

 

"λες  οτι

"3. Στο πωλητήριο του μέρους του σπιτιού από τον θείο μου στον γιό του, με συμβόλαιο φυσικά, αναφέρεται ότι το οικόπεδο ήταν εξ αδιαιρέτου."

για το  "σπίτι"  που δίνει δεν είπες πώς το περιγράφει

Όπως δεν είπες τι γράφει και στο δικό σου συμβόλαιο"

 

Το σπίτι του ξάδερφου στο συμβόλαιο πώλησης με τον πατέρα του  περιγράφεται ως το κομμάτι του σπιτιού που προέκυψε όταν ο θείος μου και ο πατέρας μου χώρισαν το σπίτι του παππού στα δύο.

Στο δικό μου συμβόλαιο γονικής παροχής το νεοκτισθέν σπίτι αναφέρεται ως το κομμάτι του σπιτιού που προέκυψε όταν ο θείος μου και ο πατέρας μου χώρισαν το σπίτι του παππού στα δύο και ο πατέρας μου κατεδάφισε το μερίδιό του και έφτιαξε ένα νέο 53 τ.μ.
Link to comment
Share on other sites

να τα ξαναδειτε με τον συμβ/φο

 

τι τμημα "ενα" και τμημα "δυο" ειναι αυτα  χωρις να εχει  γινει  συσταση ΟΙ???

 

λες και για

προστιμα ξεχωριστα στον μεν

προστιμα ξεχωριστα στον δε

 

εσυ εκανες "δικη σου νομιμοποιηση"

πότε? με ποιον νομο? με συναινεση του αλλου ή απο μονος σου και πού στηριχθηκε η νομιμοποιηση που εκανες..?

 

εν τελει

ή εγινε συσταση

 

η ισχυει αυτο που ειπες για το "χαος"

 

καλη συνεχεια

εδιτ

και για να ολοκληρωσω τη σκεψη μου, αφου ξαναδιαβασα ολα οσα ειπες

θεωρω οτι

ο παππους αφησε ολοκληρο το οικοπεδο εξ αδιαιρετου και απο μισο σπιτι σε καθε εναν...

θεωρητικα και πρακτικα σημαινει οτι εκανε και συσταση καθετης και οριζοντιας

εστω και αν δεν ειπε "50%"

Και μαλλον, σε αυτη την "γραμμη" εγιναν και τα μεταγενεστερα συμβολαια και πραξεις.

Αρα ετσι θα συνεχισετε για να μπορεσετε να καταληξετε καπου

 αλλοιως το χαος θα παραμεινει.

 

μιλα με τον δικηγορο σου για την λυση

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει γίνει καμία σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας.

Ο καθένας πλήρωσε το δικό του πρόστιμο.

Δεν ζητήθηκε καμία συναίνεση από κανέναν από εμάς. Η νομιμοποίηση έγινε το 1994.

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.