Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα οικοπέδου εντός οριοθετημένου οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων


Recommended Posts

Η ιδιοκτησία που με ενδιαφέρει βρίσκεται σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων η αρτιότητα του οποίου είναι με συγκεκριμένο ΦΕΚ 1000τμ ή κατά παρέκκλιση η επιφάνεια που είχε πριν το '85.

ποια είναι η παρ 6;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

[σελ 16 επ.]

κατα τα λοιπα,

σε περιπτωση αποδοχης κληρονομιας, πας με τον χρονο θανατου του κληρονομουμενου.

Τουλαχιστον ολοι αυτο αποδεχονται.

[πλην εχω μια επιφυλαξη μετα απο  το ΦΕΚ Β 251/12,]

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, δεν έχω ασχοληθεί με οικισμούς κάτω 2000 και χρειάζομαι τα φώτα σας.

Εν δυνάμει αγοραστής, μου έχει φέρει για έλεγχο δύο πρόσφατα τοπογραφικά (2/20) για 2 όμορα οικόπεδα (1 και 2 στο σχήμα)  εντός ορίων οικισμού (παραδοσιακός) τα οποία εφάπτονται με το δικό του (5 στο σχήμα). Το πρώτο είναι ~1000 τμ το δεύτερο ~3000τμ. Και τα δύο αναφέρονται στα τοπογραφικά ως άρτια και ΜΗ οικοδομήσιμα. Η πωλήτρια επιμένει ότι είναι οικοδομήσιμα και ότι ο τοπογράφος έχει κάνει λάθος.

Φαντάζομαι πως τα έβγαλε μη οικοδομήσιμα επειδή το πρώτο οικόπεδο έχει πρόσωπο 3 m σε κοινόχρηστο δρόμο πλάτους 3m και το δεύτερο δεν έχει καθόλου πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο. (δεν παει στο γραφειο του αυτες τις μερες φαινεται...)

Βλέποντας τις παρεκκλίσεις του 504/Δ/88 (αρθ2 παρ1β - "παραδοσιακοί οικισμοί") είναι ξεκάθαρο ότι άρτια και οικοδομήσιμα θεωρούνται και αυτά που ήταν άρτια και οικοδομήσιμα, είτε κατά κανόνα είτε κατά παρέκκλιση και πριν τη δημοσίευση του συγκεκριμένου διατάγματος.

Το ΦΕΚ με τα όρια του οικισμού (551/Δ/87) δίνει αρτιότητα με Ε=600 (στο διαγραμμισμένο τμήμα της Α/Φ) και αρτιότητα 2000τμ στο υπόλοιπο τμήμα του. Κατά παρέκκλιση θεωρεί άρτια τα οικόπεδα με όποιο εμβαδόν και να είχανε ...και κατα λοιπά μνημονεύει το ΠΔ24.4.85 - ΦΕΚ181/Δ/85.

Σύμφωνα με την παρ.2β αρθ86 του ΚΒΠΝ υφιστάμενο οικόπεδο που δεν έχει πρόσωπο θα πρέπει να παραχωρήσει σε κοινή χρήση, λωρίδα πλάτους 4 m και μήκους όσο μία από τις πλευρές του οικοπέδου του.

 

Οπότε, αν καταλαβαίνω καλά:

Τα οικόπεδα είναι άρτια, μη οικοδομήσιμα επειδή δεν έχουν πρόσωπο (το πρώτο έχει 3 αντί για 4μ). Για να γίνουν οικοδομήσιμα θα πρέπει οι γείτονες που έχουν πρόσωπο στην οδό να επιτρέψουν την διάνοιξη οδού πλάτους 4 m και ταυτόχρονα ο εν δυνάμει αγοραστής να παραχωρήσει κοινή χρήση λωρίδα όσο το το μήκος μιας πλευράς του οικοπέδου του. Να δημιουργηθεί δηλαδή ένα "Τ" ή ενα "Γ" που θα βγάζει σε κοινόχρηστο χώρο.

Σωστά ή τα έχω κάνει μαντάρα; 😐

Βέβαια αν τα ενώσει πιθανό να αποκτήσει αρτιότητα/οικοδομισημότητα αλλά σκέφτομαι μην προκύψει πρόβλημα στην δόμηση (δεν τα εχω κοιτάξει ακόμα...)

2020-04-09 19.04.56.jpg

Link to comment
Share on other sites

αποσπασμα απο την ΣτΕ 1828/08

12. Επειδή, ενόψει της ανωτέρω εννοίας της εξουσιοδοτικής διατάξεως του άρθρου 42 παρ. 5 του ν. 1337/1983 (βλ. σκέψη 9), η παρ. 1 του άρθρο 6 του π.δ. της 24.4-3.5. 1985, όπως ήδη ισχύει, καθ` ο μέρος προβλέπει ότι τα εντός , ορίων οικισμού ακίνητα, για να είναι οικοδομήσιμα, πρέπει, πλην των άλλων προϋποθέσεων, να έχουν πρόσωπο σε νομίμως υφιστάμενο κοινόχρηστο χώρο, πλάτους τουλάχιστον 4 μέτρων, ο οποίος εφάπτεται της μιας πλευράς των ορίων του ακινήτου καθ` όλο της το μήκος, καθορίζει γενικό όρο για τη δόμηση των ακινήτων αυτών πριν από την έγκριση της πολεοδομικής μελέτης του οικισμού και κείται εντός των ορίων της προαναφερθείσης εξουσιοδοτικής διατάξεως. Οι διατάξεις όμως, των παραγράφων 2 και 3 του ιδίου άρθρου, οι οποίες ορίζουν προϋποθέσεις και διαδικασία για την παραχώρηση από ιδιώτες εδαφικών λωρίδων και τη θέση τους σε κοινή χρήση, προκειμένου να καταστούν οικοδομήσιμα ακίνητα στερούμενα προσώπου, σε κοινόχρηστο χώρο και μη δυνάμενα, κατ` επέκταση, να δομηθούν βάσει του προεκτεθέντος γενικού όρου της παρ. 1 του άρθρου 6 του π.δ. της 24.4-3.5.1985, ο οποίος στοιχεί προς γενική αρχή του πολεοδομικού δικαίου, είναι, ενόψει όσων αναφέρονται στη σκέψη 10, εκτός των ορίων της παρεχόμενης με το άρθρο 42 παρ. 5 του ν. 1337/1983 εξουσιοδοτήσεως και, συνεπώς, ανίσχυρες, διότι παρέχουν τη δυνατότητα δημιουργίας κοινοχρήστων χώρων, αποσπασματικώς και κατά τρόπο μη ορθολογικό, με πρωτοβουλία ιδιωτών, πριν από την έγκριση πολεοδομικής μελέτης, κατ` αντίθεση προς τις απορρέουσες από το άρθρο 24 του Συντάγματος επιταγές.

Ούτε ετος δημιουργιας λες, ούτε τι  δρομακια  ειναι αυτα και ποιος τα αφησε, με πιά πραξη και πότε......ούτε πλευρικες διαστασεις...

 

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λέει ο δηλών συνάδελφος στο διάγραμμα. Η πωλήτρια λέει @@@@ριές προκειμένου να πουλήσει.

Προς το παρόν, και μέχρι να γίνει ένταξη της περιοχής σε σχέδιο, είναι μη οικοδομήσιμα.

Συνενούμενα με το 5, ως ενιαίο γεωτεμάχιο μπορεί να καταστεί οικοδομήσιμο, με την προϋπόθεση ότι το πρόσωπο είναι >15 μ. και ο δρόμος προϋφίσταται του 1985.

Αν ο δρόμος έχει προέλθει από παραχώρηση σε κ.χ. μετά το 1985, θα πρέπει να γίνει κύρωση.

 

Link to comment
Share on other sites

Άρα επειδή δεν έχουνε πρόσωπο στο δρόμο (κεντρικός του νησιού...) δεν είναι οικοδομήσιμα και ΑΝ καταφέρουν τους γείτονες να παραχωρήσουν σε κοινή χρήση τμήμα του οικοπέδου για διάνοιξη οδού τότε δεν συντάσσουν την πράξη οι συμβ/φοι.

Καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι μέχρι να μπει στο σχέδιο δεν πρόκειται να αποκτήσουν πρόσωπο;

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση τα τυφλά να είναι κατά παρέκκλιση οικοδομήσιμα;

Αν συνενωθούν και τα τρία μαζί (5,1,2) τότε θα πρέπει να είναι άρτιο και οικοδομήσιμα στον κανόνα. Άρα από τους όρους δόμησης θα πρέπει να έχω Ε=600m² και π=13μ. Το 15μ που λες, πως προκύπτει; μου διαφεύγει κάτι; 

Όσο για τον ΣΔ για οικόπεδα >700μ δινει 0,7 με max 400μ2. Οπότε ούτε η συνένωση των τριών δεν συμφέρει...

 

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

εαν περιγραψεις τον χρονο δημιουργιας   καθενος

θα εχεις και την  απαντηση....

[αυτοι οι  ενδιαμεσοι "δρομοι" πώς προεκυψαν?  Μηπως απο διανομη???]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, jbosdas said:

Άρα επειδή δεν έχουνε πρόσωπο στο δρόμο (κεντρικός του νησιού...) δεν είναι οικοδομήσιμα και ΑΝ καταφέρουν τους γείτονες να παραχωρήσουν σε κοινή χρήση τμήμα του οικοπέδου για διάνοιξη οδού τότε δεν συντάσσουν την πράξη οι συμβ/φοι. Ναι, διότι έχει απαγορευτεί η παραχώρηση σε κ.χ. με ιδιωτική πρωτοβουλία

Καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι μέχρι να μπει στο σχέδιο δεν πρόκειται να αποκτήσουν πρόσωπο; Ναι, εκτός κι αν γίνει "απαλλοτρίωση" από το δήμο (πράγμα που θεωρώ εξαιρετικά απίθανο)

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση τα τυφλά να είναι κατά παρέκκλιση οικοδομήσιμα; ΟΧΙ

Αν συνενωθούν και τα τρία μαζί (5,1,2) τότε θα πρέπει να είναι άρτιο και οικοδομήσιμα στον κανόνα. Άρα από τους όρους δόμησης θα πρέπει να έχω Ε=600m² και π=13μ. Το 15μ που λες, πως προκύπτει; μου διαφεύγει κάτι; Λάθος δικό μου. Δεν έλαβα υπόψιν τις ειδικές διατάξεις

Όσο για τον ΣΔ για οικόπεδα >700μ δινει 0,7 με max 400μ2. Οπότε ούτε η συνένωση των τριών δεν συμφέρει...

 

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.