Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστροφή φόρου εισοδήματος


Recommended Posts

Αν σου έγραφα πότε θα πάρεις και κυρίως , τι θα πάρεις :):) για επιστροφή φόρου εισοδήματος, θα έπαιρνα κόκκινη καρτούλα από τα καλόπαιδα της διοίκησης.

Link to comment
Share on other sites

Ελάτε ρε συνάδελφοι τώρα... Κάθε χρόνο ττην ίδια καταστροφολογία έχουμε (συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου στο παρελθόν). Οι επιστροφές αργά ή γρηγορότερα θα δοθούν. Ο κόσμος να χαλάσει. Μπορεί σε μετρητά, μπορεί σε παλιόχαρτα (ομόλογα) μπορεί σε μετοχές των "ιδιωτικοποιημένω" ΔΕΚΟ. Υπάρχουν από εκεί και πέρα αρμόδια δικαστήρια για τις όποιες περαιτέρω κινήσεις μας. Μην αγχώνεστε αλλά και μην κοιμάστε. Αν το κράτος αποπειραθεί να παραστήσει τον Νταβέλη υπάρχουν οι κατάλληλοι "ρόλοι" και για εμάς (μετά οπλισμού ή άνευ).-

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο γύρισα από εφορεία...

 

Και γω σε φάκελο πήγα τις αποδείξεις με όνομα, ΑΦΜ, Αρ. αποδείξεων και συν.ποσόν απ΄έξω.

Άνοιξε τον φάκελο κοίταξε μερικές, κοίταξε και το Ε3 τις αποδείξεις από τα ΦΕΜ μπήκε με το ΑΦΜ μου στο σύστημα κάτι πληκτρολόγησε και μετά μου τά 'δωσε όλα τα χαρτιά πίσω (?) λέγοντάς μου ότι μπορεί να με ξαναφωνάξουνε για δεύτερο έλεγχο.

Περίμενα ότι θα κρατήσουν τις αποδείξεις όπως γράφει ο Σωτήρης πιό πάνω αλλά δεν... (τον ρώτησα κιόλας και μου είπε όχι).

Link to comment
Share on other sites

λέγοντάς μου ότι μπορεί να με ξαναφωνάξουνε για δεύτερο έλεγχο.

 

Ναι καλά πες του! Αυτή τη δουλειά θα κάνω! Θα παρουσιάζομαι μια φορά την εβδομάδα στη ΔΟΥ να πίνουμε καφεδάκι μαζί! Ο "έλεγχος" είναι ένας και μοναδικός: αυτό που έκανες σήμερα. Τα κράτησε-δεν τα κράτησε δικό του πρόβλημα. Για οποιόδηποτε άλλο είδος ελέγχου (βιβλίο κλπ.) και εφόσον κριθεί ότι υπάρχει λόγος, υπάρχει άλλη διαδικασία επίσημη. Αλλιώς πίστωση του λογαριασμού σου με την επιστροφή και γρήγορα.-

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο γύρισα από εφορεία...

 

Και εγώ, σε φάκελο οι αποδείξεις (μεγάλο Α3 και φουσκωτό με επένδυση φυσαλίδων, για να φαίνεται πολύ μεγάλος ;).

 

Έγινε έλεγχος στα γνωστά. Έκανε λάθος στην πρόσθεση 10 ιατρικών αποδείξεων και πήγε να μου κάνει παρατήρηση, όταν την απάντησα "δεν μπορεί κάτι ξεχάσατε" τότε ανακάλυψε το λάθος της, δεν ασχολήθηκε φυσικά με τον μεγάλο φουσκωτό με τις εκατοντάδες αποδείξεις.

 

Κρατήθηκαν όλα και ζητήθηκαν τηλέφωνα επικοινωνίας.

 

Καλό ξεμπέρδεμα σε όλους και άντε να δούμε για το πότε θα έρθει η επιστροφή...

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα σήμερα, κρατήθηκαν βεβαιώσεις, τυπωμένα έντυπα δηλώσεων και φάκελος αποδείξεων. Έκανα τα αθροίσματα, μου έκανε παρατήρηση για τις φωτοτυπίες 5-6 δηλώσεων ΦΕΜ, εξήγησα ότι οι ίδιοι στην ίδια ΔΟΥ ήταν που στην αρχή αρνούντο να μου σφραγίσουν 3 δηλώσεις, με ρώτησε επίσης "που ξέρω αν έχει πληρωθεί ο φόρος" σε μια βεβαίωση παρακράτησης από εταιρεία σχετικά μεγάλου ποσού, της υπέδειξα τον αριθμό διπλοτύπου που ανέγραφε η βεβαίωση. Με το φάκελο των αποδείξεων δεν ασχολήθηκε καθόλου. Ούτε με το Ε3. Είναι δε η πρώτη φορά που μπροστά μου τύπωσε ένα κόκκινο-λευκό έντυπο και δίπλωσε τα δικαιολογητικά μέσα σε αυτό (από όσο κατάλαβα είναι κάτι σαν διαβιβαστικό για το ΚΕΠΥΟ), πράγμα το οποίο με κάνει αισιόδοξο ότι ξεμπέρδεψα άμεσα με τη ΔΟΥ και πλέον έχω να κάνω μόνο με το ΚΕΠΥΟ.

Link to comment
Share on other sites

με ρώτησε επίσης "που ξέρω αν έχει πληρωθεί ο φόρος" σε μια βεβαίωση παρακράτησης από εταιρεία σχετικά μεγάλου ποσού, της υπέδειξα τον αριθμό διπλοτύπου που ανέγραφε η βεβαίωση.

 

 

Exω βαρεθεί να το λέω και να το γράφω : δεν υπάρχει υποχρέωση αναγραφής στη βεβαίωση αυτή των διπλοτύπων με τα οποία πληρώθηκε ο φόρος. Μόνη προυπόθεση για την επιστροφή ή το συμψηφισμό αποτελεί η κατοχή της βεβαιώσεως (με την υπογραφή του εκδότη της). Τα υπόλοιπα είναι παραπανίσια και εκτός των προβλεπόμενων διαδικασιών. Αν η ΔΟΥ θέλει να μάθει παραπάνω να ρωτήσει (υπηρεσιακά) την ΔΟΥ του εκδότη , η οποία με τη σειρά της μπορεί να προβεί σε έλεγχο του εκδότη της βεβαιώσεως.

Link to comment
Share on other sites

Ε πες τα στην κλώσσα ρε Σωτήρη! Εγώ συμφωνώ μαζί σου και της το είπα μάλιστα: "από όσο ξέρω δε με αφορά το θέμα", απάντηση: "μα δε θα σας τα δώσουν αν δεν έχει πληρωθεί ο φόρος", ανταπάντηση δική μου "μια χαρά θα μου τα δώσουν αλλιώς πάμε σε άλλες κινήσεις μετά". Εμένα απορία μου προξενεί και μόνο το θέμα που δημιουργήθηκε εκ του μη όντος! Γιατί αμέσως "ανησυχούν" μην τυχόν και δεν πληρώθηκε ο φόρος; Τόσο "πιστόλι" πέφτει επιτέλους; Εγώ πίστευα ότι είναι σπάνιες οι περιπτώσεις μη απόδοσης τους πρακρατηθέντος φόρου από "σοβαρές" τουλάχιστον εταιρείες!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πίστευα ότι είναι σπάνιες οι περιπτώσεις μη απόδοσης τους πρακρατηθέντος φόρου από "σοβαρές" τουλάχιστον εταιρείες!

 

Αν σου έλεγα ότι Νομαρχιακή επιχείρηση, κάτι ανάμεσα σε ιδιώτη και δημόσιο δηλαδή, (εκτός από οφειλές πολλών μηνών), δεν έδωσε βεβαιώσεις αποδοχών και φυσικά, ούτε πλήρωσε τον φόρο που θα έπρεπε να υποβάλει, με αποτέλεσμα να μην μπορούν οι εργαζόμενοι να χρησιμοποιήσουν τις βεβαιώσεις στις ΔΟΥ και ούτε φυσικά να διεκδικήσουν την ανάλογη επιστροφή φόρου, τι θα μου έλεγες;

 

Φυσικά η υπόθεση είναι στα δικαστήρια, έγινε η μία δικάσιμος και πήρε αναβολή για του χρόνου, τρέχα γύρευε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.