Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστροφή φόρου εισοδήματος


Recommended Posts

Εμένα σήμερα μου ήρθε το εκκαθαριστικό και με την επιταγή...

Eπιστροφές φόρου ποσών μικρότερων των 1500 ευρώ έχουν ήδη γίνει, σε αρκετές περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σήμερα μου ήρθε το εκκαθαριστικό και με την επιταγή...

Στις γυναίκες η εφορία φέρεται διαφορετικά... :)

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω πάντως, ότι υπάρχει συγκεκριμένη προθεσμία για την πίστωση της επιστροφής.

Ποια είναι αυτή και από που καθορίζεται tpanag?

Link to comment
Share on other sites

 

Exω βαρεθεί να το λέω και να το γράφω : δεν υπάρχει υποχρέωση αναγραφής στη βεβαίωση αυτή των διπλοτύπων με τα οποία πληρώθηκε ο φόρος. Μόνη προυπόθεση για την επιστροφή ή το συμψηφισμό αποτελεί η κατοχή της βεβαιώσεως (με την υπογραφή του εκδότη της). Τα υπόλοιπα είναι παραπανίσια και εκτός των προβλεπόμενων διαδικασιών. Αν η ΔΟΥ θέλει να μάθει παραπάνω να ρωτήσει (υπηρεσιακά) την ΔΟΥ του εκδότη ' date=' η οποία με τη σειρά της μπορεί να προβεί σε έλεγχο του εκδότη της βεβαιώσεως.[/quote']

 

Υπάρχει κάπου γραμμένο αυτό (σε ΠΟΛ, κατι άλλο), γιατι αυριο το πρωί κατα πάσα πιθανότητα θα πάω να τσακωθώσε ΔΟυ για αυτό το θέμα

 

(απάντηση υπαλλήλου: υπάρχει ΠΟΛ που λέει πως πρέπει να αναγράφεται, αλλά δεν την εχω!)

Link to comment
Share on other sites

Το εξάμηνο που λέει δεν έχω καταλάβει όμως από πότε αρχίζει.:rolleyes:

 

Το λέει. "Από την 1η του μήνα του επομένου της υποβολής της δήλωσης του φορολογούμενου".

Έχω δει και άλλη (μάλλον μεταγενέστερη) διάταξη που αναφέρεται σε πολύ μικρότερη προθεσμία (1 μήνα) για την περίπτωσή μας την οποία είναι αδύνατο να βρω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.