Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστροφή φόρου εισοδήματος


Recommended Posts

Ε πες τα στην κλώσσα ρε Σωτήρη!

 

 

 

 

Επειδή τα ίδια λένε και σε εμένα για την εκκαθάριση της δικής μου δηλώσεως, τους τα λέω και επιπλέον τους δίνω και τις εγκυκλίους του ΥΠ. ΟΙΚ., οπότε το ζήτημα κλείνει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πίστευα ότι είναι σπάνιες οι περιπτώσεις μη απόδοσης τους πρακρατηθέντος φόρου από "σοβαρές" τουλάχιστον εταιρείες!

 

Έχω δει βεβαίωση "μεγάλης" τεχνικής εταιρείας, που αντιμετωπίζει οικονομικά προβλήματα, στην οποία αναγράφεται ότι "παρακρατήθηκε φόρος ..." και παρακάτω "ο ο οποίος αποδόθηκε στη ΔΟΥ ...", αλλά αυτό έχει διαγραφεί και σε παραπομπή αναγράφεται ότι μετά από έλεγχο διαπιστώθηκε ότι ο φόρος δεν καταβλήθηκε και γιαυτό βεβαιώθηκε".

 

Διερωτώμαι τι θα κάνει ο ελεγκτής όταν φτάσει σ' αυτή τη βεβαίωση και πώς θα αντιδράσει ο ταλαίπωρος συνάδελφος ...

Link to comment
Share on other sites

Να μη διερωτάστε καθόλου . Ο ελεγκτής (αυτός που ελέγχει τα της επιστροφής φόρου για τον μηχανικό) με την απλή βεβαίωση περί της αμοιβής (δεν χρειάζεται επί της βεβαιώσεως να αναγραφεί τίποτε επιπλέον) θα προσωρήσει το ζήτημα της επιστροφής γιατί άυτή είναι η υποχρέωσή του (όπως προκύπτει από το νόμο και τις αποφάσεις του υπουργείου οικονομικών).Οι δηλωτικές υποχρεώσεις του εκδότη της βεβαίωσης είναι αδιάφορες για τον αποδέκτη αυτής και δεν επηρεάζουν την επιστροφή του παρακρατηθέντος φόρου.

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη μου δημιουργήθηκε μια άλλη ανησυχία μετά από μια κουβέντα που είχα με ένα φίλο προ ολίγου. Ο συγκεκριμένος (μισθωτός άλλου κλάδου από αυτόν των Μηχανικών βέβαια) μου είπε ότι δεν πρόκειται να δεχτεί να αφήσει φάκελο αποδείξεων για έλεγχο, παρά μόνο θα απαιτήσει να καταμετρηθούν μπροστά του πριν φύγει. Γιατί φοβάται ότι είτε θα αφαιρεθούν αποδείξεις από μέσα (για να μπουν σε άλλον φάκελο "υμετέρων") ή θα απορριφθούν κάποιες ακόμα από τους ελεγκτές με "πονηρό" σκοπό να μειωθεί η επιστροφή που πρόκειται να πάρει. Δεδομένου ότι αποδεδειγμένα πλέον έχουμε να κάνουμε με Νταβέληδες και μου φαίνεται λογικό το επιχείρημα, με έζωσαν τα φίδια. Υπογράφηκε το εκκαθαριστικό μου βέβαια με την παρατήρηση "παρελήφθησαν τα δικαιολογητικά 25/5/2011" αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτό καλύπτει κάτι άλλο πέρα από τις βεβαιώσεις. Τι λες;

Link to comment
Share on other sites

Aν ειναι ετσι συναδελφε πρεπει να πηγαινουμε με φρουρα στη ΔΟΥ και με κανενα περιστροφο στο σακακι... :smile:

 

Εγω περιμενω σημερα το εκκαθαριστικο..

Για να δουμε..

Link to comment
Share on other sites

έλεος ρε συνάδελφε αν είναι να φοβόμαστε την σκιά μας , καλύτερα να μην βγούμε από το σπίτι μας.

πάντως αν κάποιος το επιχειρήσει μάλλον ο ίδιος θα βγει χαμένος , θα καθυστερήσει , θα νευριάσει και μετά θα τα αφήσει εκτός αν έχουμε την απαίτηση σε κάθε φορολογούμενο να μετριούνται μπροστά οι αποδείξεις . θα εξυπηρετούνται 2 την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

έλεος ρε συνάδελφε αν είναι να φοβόμαστε την σκιά μας ,

 

Καλά εγώ να σας "ελεήσω" όσο θέλετε, αλλά να δούμε τι θα κάνουμε όταν θα αρχίσουν να "χάνονται"¨(εντός ή και εκτός εισαγωγικών) αποδείξεις και θα ψαχνόμαστε γιατί μας γυρίζουν λιγότερα από όσα περιμέναμε... Δεν είναι δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο σε όσους έβαλαν "στο cent" τις αποδείξεις μέσα στο φάκελο σε σχέση με το νούμερο που έγραψαν στη δήλωση. Και αν κάποιες τριφτούν μεταξύ τους ή ξεθωριάσουν μετά κανά 3μηνο και δεν διαβάζονται όταν έρθει η ωρα να τις κοιτάξουν;

Link to comment
Share on other sites

άσχετη ερώτηση: ο πατέρας μου θα στείλει ταχυδρομικά τη δήλωση. να στείλει και τις αποδείξεις (που είναι ένα μάτσο πράγμα) ή είναι μόνο για έλεγχο?

Link to comment
Share on other sites

οι αποδείξεις κρατούνται από εμάς στο σπίτι μας.

όταν γίνει η εκκαθάριση και αν είναι πιστωτική , θα σου ζητηθεί να τις προσκομισης στην εφορία που ανήκεις και εκείνοι θα τις κρατήσουν και θα τις καταμετρήσουν.

Link to comment
Share on other sites

@ spgirl

Σήμερα έστειλε ταχυδρομικός τη δήλωσή του ο πατέρας μου σε έναν φάκελλο και σε έναν άλλο κατάφερε και στρίμωξε αποδείξεις αξίας 31.000. νομίζω το ίδιο θα πρέπει να κάνει και ο δικός σου. Τώρα τι θα κοιτάνε από όλα αυτά αυτοί που θα κάνουν τον έλεγχο...είναι άλλη ιστορία :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.