Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστροφή φόρου εισοδήματος


Recommended Posts

Προτιμώ να φάω 1-2 ώρες από την ζωή μου στην ώρα μιας τραπέζης για την επιταγή παρά να έχω το φόβο (παραείμαι φοβιτσιάρα με αυτά, το ξέρω)

 

Τι ακριβώς φοβάσαι; Ο αριθμός λογαριασμού είναι το πλέον ακίνδυνο προς δημοσίοποίηση στοιχείο που υπάρχει. Σε ταμπέλα έξω από το γραφείο σου/σπίτι σου, τύπωσέ τον αν θες. Φοβάσαι μην τυχόν αρχίζουν και σου κάνουν ...καταθέσεις οι περαστικοί; :) Ξεκολλάτε επιτέλους είστε και νέα παιδιά. Είναι απλά αδιανόητο να μένει κενό το πεδίο "αρ. λογαριασμού" του Ε1 σε ηλεκτρονικές υποβολές. Πολύ περισσότερο αδιανόητο και από το να υποβάλλει κάποιος ηλεκτρονικά περιοδική ΦΠΑ και να πηγαίνει ...να στήνεται στη συνέχεια στην ουρά της τράπεζας για να πληρώσει.

Link to comment
Share on other sites

MAKAP, είμαι διστακτική και επιφυλακτική να δίνει λογαριασμούς, ακόμα και στο δημόσιο όπως ΔΟΥ. Προτιμώ να φάω 1-2 ώρες από την ζωή μου στην ώρα μιας τραπέζης για την επιταγή παρά να έχω το φόβο (παραείμαι φοβιτσιάρα με αυτά, το ξέρω)

 

Καταλαβαίνω τους φόβους σου, αλλά, γενικά, προσπαθούμε να διευκολύνουμε τη ζωή μας, εκμεταλλευόμενοι την τεχνολογία, και, όπως υποστηρίζει και ο tranag, ο τραπεζικός λογαριασμός είναι το πλέον ακίνδυνο, από τα σύνολο των προσωπικών στοιχείων, που αφενός μπορεί να βρει όποιος θέλει στην Ομόνοια, αφετέρου μπορεί να αναζητήσει το δημόσιο,εάν το θελήσει.

Link to comment
Share on other sites

MAKAP, είμαι διστακτική και επιφυλακτική να δίνει λογαριασμούς, ακόμα και στο δημόσιο όπως ΔΟΥ. Προτιμώ να φάω 1-2 ώρες από την ζωή μου στην ώρα μιας τραπέζης για την επιταγή παρά να έχω το φόβο (παραείμαι φοβιτσιάρα με αυτά, το ξέρω)

Να μην έχεις κανένα φόβο, αν θέλει το δημόσιο τους βρίσκει και χωρίς να σε ρωτήσει. Πέρυσι, πρώτα μου έβαλαν τα λεφτά και μετά ήρθε η ειδοποίηση με το ταχυδρομείο.

Link to comment
Share on other sites

ΩΩχχχχχ πονάειιιιιιιιιι!!!!

 

Καλά είχα πει πέρσι ότι ήταν η τελευταία επιστροφή φόρου και καλό θα ήταν να κορνιζαριστεί!!!

Με το 40% των περσινών εισοδημάτων.... αντί επιστροφής έστω και μικρής .... φέτος πλερώ!!!. Συν ανείσπρακτη αμοιβή από Δημόσιο (αλλά με πληρωμένο το ΦΠΑ).... ΔΕΝ έχει σημασία.... Πλερώ!!!

Αυτό που κατάλαβα παιδιά είναι πως μετά από ένα ορισμένο σημείο .... ΔΕΝ έχει νόημα να παίρνεις δουλειές (ειδικά δημοσίου) γιατί στο τέλος μετά τη φορολογία ....ΜΠΑΙΝΕΙΣ μέσα !!!!

Αααα ρε Παπ, ΔΕ θα σε πετύχω πουθενά!!!! Δε θα σε πετύχω!!!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που δεν έχω καταφέρει να τακτοποιήσω είναι η επίσκεψη στην ΕΤΕ, δυο φορές το χρόνο, για το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Άνοιξε ένα λογαριασμό στην Εθνική και μπορείς να το κάνεις μέσω web banking.

Σώθηκα με αυτό... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε ένα λογαριασμό στην Εθνική και μπορείς να το κάνεις μέσω web banking.

Σώθηκα με αυτό... :smile:

 

Γηράσκω αεί διδασκόμενος ...

 

Είμαι ένας από τους πρώτους που άνοιξαν λογαριασμό e-banking στην ΕΤΕ, πριν από 18-20 χρόνια και, στη συνέχεια, και άλλες τράπεζες. Είμαι υπέρμαχος της εφαρμογής αυτών των υπηρεσιών και έχω πείσει πολλούς γνωστούς και φίλους να επωφεληθούν από τα οφέλη αυτά, αλλά δεν γνώριζα ότι μπορούσε να πληρωθεί το ΤΣΜΕΔΕ μέσω αυτής της διαδικασίας.

 

Άνοιξα το menu και βρήκα το ΤΣΜΕΔΕ στην ενότητα του Δημοσίου (αλήθεια, τι δουλειά έχει εκεί;). Σ' ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία και τον terry για την επιβεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Και η ενημερωση στο συστημα του ΤΣΜΕΔΕ ειναι αμεση..

Θυμαμαι ειχα κανει τη μεταφορα και την επομενη μερα πηρα βεβαιωση...

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα το menu και βρήκα το ΤΣΜΕΔΕ στην ενότητα του Δημοσίου (αλήθεια, τι δουλειά έχει εκεί;). Σ' ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία και τον terry για την επιβεβαίωση.

 

Αγαπητέ μου ΜΑΚΑΡ, έχει να κάνει με το πως το βλέπει το κράτος το ταμείο μας.... ΕΔΩ δίνω μια λογική (κατ' αυτούς) εξήγηση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.