Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διόδια STOP! Δεν πληρώνουμε σε όλη την Ελλάδα!


Adavis

Recommended Posts

Επειδή πάλι ξεφύγαμε .

Το τμήμα Μεταμόρφωση - Σχηματάρι , είναι η όχι αυτοκινητόδρομος ?

Προφανώς είναι με 3+3 λωρίδες και ΛΕΑ .

Τότε γιατί οι κάτοικοι των Αφιδνών γιατί από εκεί ξεκίνησε ο λαικισμός αρνούνται να πληρώσουν διόδια ?

 

Υπάρχουν παράδρομοι ?

Ναι υπάρχουν .

Γιατί δεν πάνε από εκεί ?

Προφανώς θα ήθελαν να έχουν διατομή αυτοκινητοδρόμου :P

 

Η Εθνική οδοός Κορίνθου -Πατρών , είχε διόδια 30 χρόνια τώρα ?

Είχε .

Μίλαγε κανείς τόσα χρόνια ?

Οχι .

Αρα τώρα όσοι μιλάνε δεν είναι γιά τα διόδια , αλλά γιά τον ιδιώτη .

Ο ιδιώτης είναι πολιτική απόφαση που στηρίζεται από τα 2 κόμματα εξουσίας με ψήφους γύρω στο 80 % του λαού ?

Ναι .

 

Αρα όσοι δεν πληρώνουν αγνοούν ψηφισμένους νόμους της πολιτείας , ποντάροντας στο γεγονός ότι λόγω του μικρού κόστους των διοδίων δεν θα διωχθούν .

 

Αν κάποιος διαφωνεί με τα διόδια , ας κάνει προσφυγή στην Δικαιοσύνη και ας ακολουθήσει τους κανόνες μιας συντεταγμένης πολιτείας , που υποτίθεται ότι είμαστε .

 

Με την ίδια λογική κάποιος μπορεί να πεί , να είναι δωρεάν οι αστικές μεταφορές . Ετσι το έλλειμα του ΟΑΣΑ και του ΟΑΣΘ , θα το πληρώνει με τους φόρους του , ο κάτοικος της Καλύμνου και της Ιθάκης .

 

Καλό είναι να σκεφτόμαστε σε κάποια θέματα τις θεσμικές προεκτάσεις ορισμένων πράξεων και να μην πέφτουμε θύματα του λαικισμού , γιατί ό λαικισμός έχει στοιχίσει πολύ σε αυτή την χώρα .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 341
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1. Η νομοθεσία της Ε.Ε., που επικαλούνται, αφορά την μεταφορά προϊόντων, δηλαδή φορτηγά οχήματα, και επίσης αναφέρει πως έχει δικαίωμα το κράτος μέλος να επιβάλλει διόδια και σε δρόμους που δεν πληρούν τις προϋποθέσεις αυτοκινητόδρομων.

 

2. Αν δεν πληρωθεί ο εργολάβος με αυτόν τον τρόπο, δηλαδή διόδια, θα πληρωθεί από το κράτος.

 

3. Το κόστος αυτής της πληρωμής από το κράτος προς τον εργολάβο, θα εισπραχθεί από το κράτος μέσω φορολογίας.

 

4. Πληρώνουμε εμείς σήμερα κάποιον που μπορεί να κάνει και να λειτουργήσει το έργο, για να μην πληρώνουν τα παιδιά μας και τα παιδιά των παιδιών μας, με αμφίβολα αποτελέσματα κατασκευής και λειτουργίας του έργου.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά το έθεσες το ζήτημα. Άντε όμως να τα εξηγήσεις αυτά σε όσους πιστεύουν ότι οι ιδιωτικές εταιρείες μας ρουφάνε το αίμα μόνο και μόνο γιατί είναι ιδιωτικές.

Link to comment
Share on other sites

Οι BAS και erling τα συνοψίσανε πολύ σωστά. Το να μην πληρώνουμε διόδια απλά και μόνο επειδή πλέον δεν υπάρχει άμεση επιβολή-συμμόρφωση από την τροχαία εντάσσεται στην όλη λογική του "χύμα" η οποία, μεταξύ άλλων, μας έχει φέρει εδώ που είμαστε.

 

Από την άλλη βέβαια έχουμε από τα χαμηλότερα ποσοστά αυτοκτονιών παγκοσμίως :smile:.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ζούμε στην ωραιότερη χώρα του κόσμου , αλλά όπως λέει και το γνωστό ανέκδοτο , ο Θεός γιά να είναι δίκαιος έβαλε σε αυτή την χώρα και τους Ελληνες :D

Link to comment
Share on other sites

Από τη μια πλευρά δεν είναι σωστό να μην πληρώνεις και να λες άμα μπορείτε διεκδικήστε νομικά τα χρήματα. Αν είναι έτσι να το εφαρμόσουμε παντού.

 

Όταν φτάσαμε στο σημείο να διεκδικείται η πληρωμή προστίμων παράνομης στάθμευσης που έχουν παραγραφεί, μετά από ...8+ χρόνια, να επιβάλλονται "έκτακτες εισφορές" οι οποίες κρίνονται αμέσως μετά αντισυνταγματικές, να επιβάλλονται παράλογες αυξήσεις στα τέλη κυκλοφορίας και αφού κατατεθούν ...350.000 πινακίδες, να παραδέχεται το κράτος ότι θα επανεξεταστεί το μέτρο γιατί είναι μάλλον ...άδικο, μάλλον έφτασε η ώρα να αρχίσουμε να κρίνουμε κατά συνείδηση το τι θα πρέπει να πληρώνουμε! Παράγινε το κακό... Αποθρασύνθηκαν τελείως...

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πολύ αυτή η λογική...

 

κάνω τους υπολογισμούς μου... καταλήγω στο συμπέρασμα ότι τα λεφτά που ζητάνε οι ιδιωτικές εταιρείες είναι κατά τη γνώμη μου πολλά... (ενώ όταν το ζήταγε το κράτος ήταν ok)... βάζω στη μέση και μερικές δικαιολογίες για το χαράτσωμα απο το κράτος... και αποφασίζω να μην πληρώσω!

 

Έτσι είναι βρε αδερφέ!

 

Ελπίζω μόνο να μην σας τύχει κανένας τέτοιος πελάτης, που θα αποφασίσει ότι η αμοιβή για την δουλειά που κάνατε είναι πολύ υψηλή...

Link to comment
Share on other sites

Άψογο το σχόλιό σου, αλλά, ακόμη περισσότερο, η συσχέτισή του με την αμοιβή του μηχανικού.

ΤΕΛΕΙΟ !!!

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πολύ αυτή η λογική...

 

κάνω τους υπολογισμούς μου... καταλήγω στο συμπέρασμα ότι τα λεφτά που ζητάνε οι ιδιωτικές εταιρείες είναι κατά τη γνώμη μου πολλά... (ενώ όταν το ζήταγε το κράτος ήταν ok)... βάζω στη μέση και μερικές δικαιολογίες για το χαράτσωμα απο το κράτος... και αποφασίζω να μην πληρώσω!

 

Έτσι είναι βρε αδερφέ!

 

Έτσι ακριβώς είναι. Και δεν έδειξα καμία πρόθεση να δικαιολογηθώ στον οποιονδήποτε. Αν είχες χάσει ανθρώπους όπως κοντινοί μου σε αυτόν τον "δρόμο", αν είχες κινδυνέψει 100άδες φορές όπως εγώ ο ίδιος, είμαι σίγουρος ότι θα καταλάβαινες ότι πρόκειται για ατράνταχτα επιχειρήματα και όχι για "δικαιολογίες". Το χαράτσι θα το επιλέγω και θα το αποφεύγω όσο μπορώ από εδώ και πέρα. Το επόμενο βήμα, είναι να πάρω το λοστάρι και να βγώ τσάρκα να ανοίγω κεφάλια όπως έχω ξαναπεί. Και κάτι μου λέει ότι θα βρω μεγάλη παρέα για αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.