Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

Μπράβο στη myri που διατύπωσε τα παραπάνω.

 

Επίσης και εγώ το λέω συνέχεια...................διασταυρώστε με έγγραφα και έγκυρες πηγές.

 

Όσον αφορά στην πληροφορία που έδωσα να πω ότι μιλούσα με υπουργό και μου το είχε διαβεβαιώσει καθώς γνώριζε το θέμα. Ρωτούσα για τον αδελφό μου που και αυτός περίμενε έως προχθές που πήγε και έκανε αίτηση.

 

Αλλά μάλλον βλακείες μου έλεγε ο υπουργός όπως συνηθίζουν.

 

Μάλλον έπρεπε να σας πω ότι μου το είπε υπουργός για να λάβετε γρήγορα τα μέτρα σας..... :lol: :lol: σαρκάζω σαφέστατα.

 

Τι να πω ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Myri, προφανώς και ήταν δική μου ευθύνη να το ψάξω περισσότερο, όπως και έκανα τελικά.

Νομίζω ότι έκανα σαφές στο post μου ότι δεν έχω σκοπό να ρίξω ευθύνες προσωπικά σε κανέναν για το πώς θα χρησιμοποιήσω εγώ τις πληροφορίες που παραθέτει σε έναν τέτοιο χώρο.

Ο καθένας όμως έχει την ευθύνη για αυτά που γράφει, όχι;

Αυτά γενικά.

Όσον αφορά τώρα τα συγκεκριμένα δύο posts του THEO, η μόνη μου ένσταση ήταν ότι δεν παρατέθηκαν με επιφύλαξη.

 

TheoTDM900

«Θα βγει μέσα στο 08 κατά Αύγουστο 15.000€.

 

1000% σίγουρο.»

 

«Από απόλυτα έγκυρη πηγή :

 

ΘΑ ΒΓΕΙ ΕΩΣ ΙΟΥΛΙΟ ΝΕΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ 15.000,00€.

 

Αυτά.- »

 

Όλο αυτό το μπέρδεμα, σχετικά με τη συγκεκριμένη επιδότηση, βαραίνει αποκλειστικά τον ΟΑΕΔ ο οποίος, όπως όλες σχεδόν οι δημόσιες υπηρεσίες, αντί να εξυπηρετούν τον πολίτη, του κάνουν τη ζωή, όσο μπορούν, πιο δύσκολη.

 

myri

«πόσοι από όσους ρώτησαν επανήλθαν στο θέμα για να διορθώσουν ή να πληροφορήσουν τους υπόλοιπους?

 

και στην τελική ως μηχανικοί την πληροφορία που λαμβάνουμε την αξιολογούμε και την επιβεβαιώνουμε

και με τη σειρά μας επανερχόμαστε και ξεκαθαρίζουμε τα πράγματα»

 

…αυτό ακριβώς δεν έκανα;;;;;;

όπως όμως τόνισες και με bold, την πληροφορία που έλαβα, την αξιολόγησα και μου φαίνεται ότι αυτό ακριβώς είναι που ενόχλησε…

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχάς δεν με ενοχλεί τίποτε

 

2ον είσαι από τους λίγους που επανήλθαν

 

3ον δεν έγραψα προσωπικά για εσένα, τα bold τα γράφουμε για όλους μας

γενικότερα, και για αυτήν την ενότητα και για τις υπόλοιπες για να βελτιώσουμε το forum και την αξιοπιστία του

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι νεο μέλος, έχω κάνει έναρξη το 2008 και διαβάζοντας την συζήτηση πήγα στον ΟΑΕΔ την προηγούμενη εβδομάδα για να ενημερωθώ.

Το αποτέλεσμα ήταν να με αποθαρρήνουν εντελώς λέγοντας μου ότι οι επιδότηση ΝΕΕ αφορά άτομα που έχουν κάνει έναρξη το 2007 και έχουν κάρτα ανεργείας σε ισχύ για 30 τουλάχιστον ημέρες.

Θέλω να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κανείς αν με ενημέρωσαν σωστά γιατί σε προηγούμενες συζητήσεις σας παρακολούθησα μηχανικούς που είπαν ότι έκαναν έναρξη το 2008 και πήραν την συγκεκριμένη επιδότηση, για κάρτα ανεργείας δεν το συζητώ δεν έχω βγάλει ποτέ μήπως γίνετε κάτι και με αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι νεο μέλος, έχω κάνει έναρξη το 2008 και διαβάζοντας την συζήτηση πήγα στον ΟΑΕΔ την προηγούμενη εβδομάδα για να ενημερωθώ.

Το αποτέλεσμα ήταν να με αποθαρρήνουν εντελώς λέγοντας μου ότι οι επιδότηση ΝΕΕ αφορά άτομα που έχουν κάνει έναρξη το 2007 και έχουν κάρτα ανεργείας σε ισχύ για 30 τουλάχιστον ημέρες.

Θέλω να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κανείς αν με ενημέρωσαν σωστά γιατί σε προηγούμενες συζητήσεις σας παρακολούθησα μηχανικούς που είπαν ότι έκαναν έναρξη το 2008 και πήραν την συγκεκριμένη επιδότηση, για κάρτα ανεργείας δεν το συζητώ δεν έχω βγάλει ποτέ μήπως γίνετε κάτι και με αυτό?

 

το πιό πιθανό είναι να μην κατάλαβαν για ποιά επιχορήγηση ενδιαφερόσουν.

απ'όσο γνωρίζω οι μηχανικοί δεν έχουμε τη δυνατότητα να βγάλουμε κάρτα ανεργείας και σίγουρα δεν απαιτείται για αυτή την επιχορήγηση (νέων ελεύεθρων επαγγελματιών - νέων επιστημόνων 20007).

τους εξήγησες ότι είσαι μηχανικός και ενδιαφέρεσαι για τη συγκεκριμένη;

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζετε κανένα νέο πρόγραμμα επιδότησης νέων μηχανικών εκτός του ΟΑΕΔ των 12,000.00 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Εξήγησα στην υπάληλο ότι είμαι μηχανικός και πως ενδιαφέρομαι για την συγκεκριμένη επιδότηση και μου το ξέκοψε αρχικά με την "δικαιολογία" της έναρξης η οποία θα έπρεπε να είχε γίνει το 2007 και μου συμπλήρωσε πως για αυτό το πρόγραμμα θα πρέπει να έχω και κάρτα ανεργείας.

Θα ξαναπάω να ρωτήσω (σε άλλη υπάληλο)και ελπίζω να με κατατοπήσουν.

Link to comment
Share on other sites

ρώτα και σε άλλον υπάλληλο

 

τηλεφ και στα κεντρικά

 

και σε ότι αφορά την ημερομηνία έναρξης να ξαναθυμίσω ότι έχεις δικαίωμα ακόμη και αν δεν τηρείς όλες τις προϋποθέσεις να κάνεις την αίτηση, να σε απορρίψουν και να κάνεις ΕΝΣΤΑΣΗ (περνάς από τριμελή επιτροπή που έχει εγκρίνει και εξαιρέσεις)

η διαδικασία αυτή ορίζεται ρητώς στην προκύρηξη

 

Σε περίπτωση που δεν πληρούνται οι όροι και οι προϋποθέσεις της ΚΥΑ,

η Υπηρεσία πρωτοκολλεί την αίτηση και δεν την αποστέλλει στην Τριμελή Επιτροπή Αξιολόγησης

εκδίδοντας «απορριπτική απόφαση». [απόσπασμα]

 

υγ δεν τυπώνεις λέω εγώ τα χαρτιά να τους τα τρίψεις στη μουρη άμα συνεχίζουν να μην καταλαβαίνουν

υπάρχει και προϊστάμενος στην τελική

http://www.oaed.gr/Pages/SN_659.pg

 

υγ2 να επιμένεις αλλά να μιλάς πάντα με ηρεμία

... μα εδώ γράφει έτσι .....

Link to comment
Share on other sites

όπως λέει η myri, τύπωσε το πληροφοριακό έντυπο του ΟΑΕΔ και πήγαινε με αυτό. Δεν αναφέρει πουθενά για κάρτα ανεργείας και σχετικά με την έναρξη λέει ότι πρέπει να είναι μετα την 01/01/2007 χωρίς να αναφέρει πουθενά μέχρι πότε.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους! είμαι νέος μηχανικός κ εγώ. Εχθές πήγα στον ΟΑΕΔ για να γραφτώ στο πρόγραμμα επιδότησης, μου βγάλανε κάρτα ανεργείας κ πρέπει να παρακολουθήσω ένα 3ήμερο σεμινάριο.Η απορία μου είναι στο αν πρέπει να κάνω έναρξη επαγγέλματος. Γνωρίζει κανείς επ'αυτού ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.