Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

Η λογική τους σε αυτή την ερώτησή σου είναι η εξής: θα πρέπει εσύ να έχεις κάνει κάτι πριν σου δώσουν λεφτά, διότι σου λεει ο ΟΑΕΔ όταν θα κάνεις την αίτηση θα πρέπει ήδη να έχεις κάνει έναρξη στην εφορία ( με διεύθυνση το νέο χώρο γραφείο σου) και να λειτουργείς για να έρθουν για αυτοψία εφόσον εγκτιθεί η αίτησή σου. Που σημαίνει ότι θα πρέπει να έχεις ξοδέψει ένα κεφάλιο για να το κάνεις αυτό. Έτσι έγινε και στην δικιά μου περίπτωση. Δυστηχώς δανείζεσαι αναγκαστικά στην αρχή εάν δεν έχεις το αρχικό κεφάλαιο, όπως έκανα και εγώ. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από την στιγμή που θα γίνει ο έλεγχος, σε διάστημα μιας εβδομάδας το πολύ, θα πας στον ΟΑΕΔ και θα τους κόψεις τιμολόγιο αθεώρητο για τα 4000ευρώ και μέσα σε 40 μέρες θα σου βάλουν τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

¨Προκηρύχθηκαν νέα προγράμματα για την προώθηση των ανέργων στην απασχόληση, για δημιουργία ευκαιριών σε νέους που εγκαταλείπουν το σχολείο και για τη στήριξη νέων επιστημόνων ύψους 380 εκ ευρώ.¨

Αν και είναι λίγο νωρίς για να γνωρίζει κάποιος, καθώς ο πρωθυπουργός ανακοίνωσε στη Βουλή πριν μερικές ώρες τα νέα μέτρα... μήπως είναι αυτό που περιμέναμε όλοι τόσο καιρό??

Link to comment
Share on other sites

Πριν μία εβδομάδα που ρώτησα στον ΟΑΕΔ μου είπαν ότι ακόμα δεν υπάρχει τίποτα για επαγγελματίες αλλά τα προγράμματα αυτά ισχύουν για ανέργους...και ως γνωστόν επειδή εμείς είμαστε εγγεγραμμένα μέλη επιμελητηρίου ....ακόμα και δουλειά να μην έχουμε...άνεργοι δεν μπορούμε να υπάρξουμε ποτέ...!!!!!

Πάντως αναμένουν κάποιο πρόγραμμα στήριξης ελεύθερων επαγγελματιών...

Οψόμεθα...

Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε....Ναι ρωτησω κατι γιαυτους που το εχουν ψαξει...Η προηγουμενη επιδοτηση ηταν για δημιουργια επαγγελματικης στεγης??Δηλαδη αν καποιος εχε γραφειο, κ με την επιδοτηση παρει πλοττερ, φωτοαντιγραφικο, καποιο οργανο για τοπογραφικες εφαρμογες κτλ...ειναι καλυμμενος με την επιδοτηση???

Link to comment
Share on other sites

ναι terry ειναι καλυμμένος

αρκεί να έχεις ανοίξει βιβλία μετά από συγκεκριμένη ημερομηνία (το πολύ 1 χρόνο νωρίτρερα)

να έχει πάρει πτυχίο πριν τάδε χρόνια το πολύ

για άντρες να έχουν πάει στρατό κλπ

και στον χώρο της έδρας σου να μην υπήρχε πριν τεχνική εταιρία ή αλλό σχετικό επάγγελμα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έτσι όπως μου τα λέτε...

εγώ που έχω κάνει έναρξη πριν 4 χρόνια..και θέλω να αγοράσω κάποια προγράμματα και να κάνω γενικότερη αναβάθμιση στους υπολογιστές...δεν έχω να ελπίζω τίποτα...

Τζίφος πάλι δηλαδή...μάταια κάνω τον κόπο και ρωτάω...

Link to comment
Share on other sites

Κατσε λιγο γιατι δεν καταλαβα....Πρεπει να εχω κανει εναρξη μετα την ανακοινωση για το προγραμμα επιδοτησης???Εγω για παραδειγμα φτιαχνω τωρα το γραφειο μου σε ενα χωρο...Μπορω ΑΝ το 2009 βγει επιδοτηση να την παρω κ να την χρησιμοποιησω οπως ανεφερα πριν???Η Eleni Dinopapa γιατι δεν μπορει να την παρει????

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πήρε τ' αφτί μου ότι θα ξεκινήσει πρόγραμμα επιδότησης για νέους επιστήμονες τον Φεβρουάριο... Άντε να δούμε... :wink:

 

edit: Καταραμένη βιασύνη: νέους επιστήμονες ήθελα να γράψω.... :oops:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.