Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι σχετικό με τις επιδοτήσεις. Τα έσοδα που προέρχονται από αυτές (επιδοτήσεις) μπαίνουν στα έσοδα της επιχείρησης?

Και τελικά προστίθενται στο φορολογήσιμο εισόδημα μας??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γράφονται κανονικά στα βιβλία μας στα έσοδα.

Αλλά στη δήλωση γράφονται σε ειδικό κουτάκι (δε θυμάμαι τώρα σε ποιό) και δεν προστίθενται στο φορολογήσιμο εισόδημα.

Αν και σε περίπτωση που είσαι έτσι κι αλλιώς στο αφορολόγητο, ίσως αξίζει να την προσθέσεις στο εισόδημα για λόγους πόθεν έσχες, δανειοληπτικούς κλπ.

 

Τουλάχιστον, αυτά ίσχυαν με την επιδότηση που πήρα εγώ πέρυσι.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ήρθε εχτές η προέγκριση . Απορώ όμως με κάτι : ανάμεσα στις διάφορες φωτοτυπίες που πρέπει (πάλι) να έχω , είναι και θεωρημένα τιμολόγια 4200 € (περίπου δεν θυμάμαι ακριβώς) . Τι είναι πάλι τούτο ; Υποτίθεται ότι πρώτα θα μουδώσουν για να τα ξωδέψω , πώς να ξοδέψω αφού δεν έχω πάρει ακόμα ; ; ! !

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως πρέπει πρώτα να ξοδέψεις. Νομίζω πως είναι 4800ευρώ και πρέπει να τα ξοδέψεις μέχρι την ημέρα της αυτοψίας. Και όχι με πίστωση, θέλουν εξοφλητικά τιμολόγια.

Θυμήσου οτι μέσα σε αυτά τα έξοδα μπορείς να βάλεις και τα έξοδα του ενοικίου.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι όροι των επιδοτήσεων είναι λίγο κουλοί. Σου λένε να έχεις κάνει έναρξη ντέ και καλά το τελευταίο έτος (π.χ. οι φετινές το 2008) και να έχεις ντέ και καλά και έξοδα 5000. Δλδ με λίγα λόγια και να είσαι νέος και μπατίρης (χαμηλό εισόδημα προηγούμενου έτους) και να έχεις ξοδέψει ένα σεβαστό ποσό.

Και στο τέλος η επιδότηση μπαίνει και στο φορολογητεο εισόδημα σου. Δλδ σου δίνουμε κάποια χρήματα αλλα αν βγάλεις αρκετά μας τα δίνεις πίσω μέσω της εφορίας!!!

Ελλάς το μεγαλείο σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας.

Είμαι νέος πολιτικός μηχανικός.

Μπορώ να κάνω αίτηση για τον ΟΑΕΔ?έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος το 2007,η ημερομηνία υποβολής λένε ότι ήταν μέχρι 31/8/2007?

 

Αν έχει κανείς καμιά παρόμοια εμπειρία ας απαντήσει

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως ΟΧΙ.

 

είσαι ελεύθερος επαγγελματίας που κόβεις ΑΠΥ. αν δεν έχεις πελάτη δεν θεωρείσαι άνεργος αλλά άτυχος.

 

Μην σε πάρω στο λαιμό μου βέβαια, αλλά έτσι το ερμηνεύω εγώ.

 

Κάνε και μια επίσκεψη σε κάποιο τμήμα ΟΑΕΔ και ρώτα τους.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.