Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

Εγω τον περασα και ξεπουπουλιασαν οτι τιμολογιο ειχα και δεν ειχα.Εψαχναν να βρουνε το ψυγειο το οποιο ηταν εντοιχισμενο και δεν φαινοταν με πρωτη ματια!ολα καλα ομως.Αν εχεις τα χαρτια που σου ζηταν και ολα με τα τιμολογια ειναι ενταξει μην φοβασαι τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε kusta80 θα ήθελα να σε ρωτήσω αν υπήρχε στο γραφείο σου κατι χωρις τιμολόγιο, εγω εχω ένα παλιο γραφείο και ένα laptop, ξέρεις αν πρέπει τα πάντα να έχουν τιμολόγια και να είναι περασμένα στο εσόδων-εξόδων?

Link to comment
Share on other sites

Ειχα και πραγματα και χωρις τιμολογιο αλλα δεν ασχοληθηκαν.Κοιτουσαν μονο τα τιμολογια και αν υπαρχουν τα αντιστοιχα εκει μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

λοιπόν σήμερα πέρασα από έλεγχο. Τα δέχονται όλα. Δηλαδή και υπηρεσίες (εγώ είχα, εγκατάσταση λογισμικού, δικτύωση, εγκατάσταση περιφεριακών, λογίστρια, εγκατάσταση λειτουργικού συστήματος σύνολο 300 ευρώ)

Επειδή ρώτησα ξέρω ότι θα μπορούσε κανείς να βάλει και βαψίματα και γυψοσανίδες κτλ.

Επίσης είχα γραφική ύλη 900 ευρώ (σετ δερμάτινα γραφείου, φακέλους χαρτιά μελάνια στυλούς ψαλίδια συραπτικά και δεν συμαζεύεται..)

Από ηλεκτρονικές συσκευές έβαλα επαγγελματικό φωτοτυπικό και έναν ωραιότατο προτζέκτορα!

Και φυσικά έβαλα γραφείο καρέκλες βιβλιοθήκες φωτιστικά και χρώματα για βάψιμο τοίχου.

Σε εμένα δεν τα είδαν καν τα τιμολόγια. Εννοώ δεν είδαν τι προιόντα ήταν δηλωμένα απλά εκάναν την πρόσθεση και είπαν α οκ ειναι 6080 άρα είσαι εντάξει! Σε πέντε λεπτά είχαν φύγει.

Μην ξεχάσετε μπαίνουν και δύο μήνες ενοίκια.

Πάντως να προσθέσω ότι είμαι στην επαρχία και μάλλον είναι κάπως πιο ελαστικά τα πράγματα.

Είναι πάντως όλα υποκειμενικά, δηλαδή στον ελεκτή. αυτό μου είπαν από τον οαεδ όταν πήγα να ρωτήσω αν θα έχω πρόβλημα σε περίπτωση που κάποιο από τα είδη που είχα δηλωμένα δεν ήταν εκεί κατά τον έλεγχο (εγώ δηλαδή ίσα ίσα πρόλαβα και μου φέρανε το φωτοτυπικό χθές το απόγευμα)

 

Καλή τύχη σε όλους!

 

Υ.Γ. ΑΑΑ, μην ξεχάσω αναφορικά με τις υπηρεσίες μου είπαν κατά λέξη από τον οαεδ " Μπορείτε να βάλετε υπηρεσίες αλλά επικουρικά, να μην είναι πολύ μεγάλο το ποσό. Τα κυρίως έξοδα πρέπει να αφορούν εξοπλισμό αυτό καθεαυτό"

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά έχει και το ρίσκο του το πράγμα.Ξέρεις τι είναι ν αγοράσεις 6 χιλιάρικα εξοπλισμό και να σου πεί ελεγκτής "τσου!" ?? Δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι..

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και πρέπει. Γιατί ο ΟΑΕΔ μπορεί να σου λέει "βάλε πράγμα, βάλε πράγμα" και όταν σκάσει ο έλεγχος από την Εφορία να σου λέει "βγάλε πράγμα, βγάλε πράγμα" και "σκάσε φράγκα" (πρόστιμο). Έχετε αλήθεια τσεκάρει αν ΟΛΑ αυτά που περιγράφει η κοπέλα παραπάνω περνάνε στην Εφορία ;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και πρέπει. Γιατί ο ΟΑΕΔ μπορεί να σου λέει "βάλε πράγμα, βάλε πράγμα" και όταν σκάσει ο έλεγχος από την Εφορία να σου λέει "βγάλε πράγμα, βγάλε πράγμα" και "σκάσε φράγκα" (πρόστιμο). Έχετε αλήθεια τσεκάρει αν ΟΛΑ αυτά που περιγράφει η κοπέλα παραπάνω περνάνε στην Εφορία ;

 

Εννοούσα αν πρέπει να πάω στον λογιστή και να περάσει τα τιμολόγια στο βιβλίο για τον έλεγχο δεδομένου ότι το ΦΠΑ του τριμήνου λήγει τέλη Σεπτεμβρίου. Εννοείται ότι πρέπει να περαστόύν γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Το ΦΠΑ του τριμήνου μπορείς να το καταθέσεις μέχρι τέλη Οκτώβρη (για την περίοδο που αφορά στα τιμολόγια Ιουλίου - Σεπτεμβρίου), αναλόγως του τελευταίου ψηφίου του ΑΦΜ σου.

 

Δεν ξέρω τι εννοούσες και τι όχι, αλλά όταν περάσει ο έλεγχος πρέπει να τους δώσεις οποσδήποτε και μια φωτοτυπία με τις σελίδες του βιβλίου όπου έχουν περαστεί τα έσοδα - έξοδα (προφανώς αυτά που έχουν γίνει μέχρι την ημερομηνία ελέγχου).

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.