Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα και καλό χειμώνα! Έχω δυο προβληματισμούς σχετικά με το πρόγραμμα:

1) Διάβασα σε ένα προηγούμενο post ότι τα τιμολόγια που γίνονται αποδεκτά για τον πρώτο έλεγχο "εκδίδονται σύμφωνα με το άρθρο 12 παρ. 3 Προεδρικού Διατάγματος 186/92 ΚΒΣ" μετά την έγκριση υπαγωγής στο πρόγραμμα. Τι ακριβώς σημαίνει αυτό το "μετά την έγκριση υπαγωγής στο πρόγραμμα"??? Υ.Σ. Έκανα την ηλεκτρονική αίτηση στις 31/08 και τώρα βρίσκεται στην φάση προέγκρισης ΟΜΩΣ το γραφείο που άνοιξα λειτουργεί ήδη εδώ και ένα εξάμηνο περίπου, ως εκ τούτου έχω κόψει αρκετά τιμολόγια τους μήνες Απρίλιο, Μαιο κτλ. Έπρεπε να τα έχω κόψει μετά την έγκριση ή δεν θα έχω πρόβλημα?

2) Μια διευκρίνηση σχετικά με το ύψος των εσόδων-εξόδων. Στην 2η και 3η επίσκεψη του ΟΑΕΔ θα ζητηθούν έγγραφα (έσοδα-έξοδα) ύψους ίσο με το 40% της κάθε δόσης. Διευκρινίζεται κάπου αν υπάρχει πρόβλημα αν εγώ παρουσιάσω όλο το προαναφερθέν ποσό ως έσοδα και καθόλου έξοδα? Τέλος, στον πρώτο προγραμματισμένο έλεγχο ισχύει ότι πρέπει να παρουσιάσω ΜΟΝΟ τιμολόγια για αγορά εξοπλισμού ή στο ποσό των 6000 περιλαμβάνονται και τα έσοδα?

 

Στον επιτόπιο πρωτο έλεγχο πρεπει να παρουσιάσεις εξοφλημένα τιμολόγια αγοράς εξοπλισμού ή ανακαίνισης γραφείου.Δεν τους ενδιαφέρουν τα έσοδα. Στο 2ο και 3ο εξάμηνο οπου είναι οι 2η και 3 δόση μπορεις να δείξεις και έσοδα και έξοδα για 2000 Ε τουλάχιστο.

 

Η έγκριση υπαγωγής στο πρόγραμμα γίνεται μετά τον επιτοπιο πρώτο έλεγχο και αφού πληρείς τις προϋποθεσεις που θέλουν να δούνε.Σε παιρνουν τηλ να σε ενημερώσουν και πρεπει να τους πας (στον ΟΑΕΔ που ανήκεις) 1) ασφαλιστική ενημερότητα ΙΚΑ (οτι δεν απασχολεις προσωπικο και οτι δεν εχεις οφειλές στο ΙΚΑ) 2) ασφαλιστική ενημερωτητα ΔΟΥ (μπορει και στα ΚΕΠ να την ζητήσεις) 3) τιμολόγια.

Για τα τιμολόγια που εχεις κόψει πριν την αιτηση-προέγγριση-υπαγωγή δεν υπαρχει κανενα προβλημα.Ειναι νέα επιχειρηση. Τα τιμολόγια των αγορών καλό θα είναι να είναι στο 2009.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο ποσό των 6.000 που πρέπει να έχουμε σε τιμολόγια κατά την αυτοψία περιλαμβάνεται και ο ΦΠΑ ή είναι η καθαρή δαπάνη?

Link to comment
Share on other sites

Στο ποσό των 6.000 που πρέπει να έχουμε σε τιμολόγια κατά την αυτοψία περιλαμβάνεται και ο ΦΠΑ ή είναι η καθαρή δαπάνη?

 

Έχει απαντηθεί ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ φορές. Τελική τιμή (ΜΕ ΦΠΑ).

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι 2000 τα αθροιστικό σύνολο εσόδων+εξόδων ανά εξάμηνο, είναι 2.500 (το μισό της δόσης)

 

Ναί όντως...

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικο νεο για τους εχοντες κανει εναρξη το 2008.....σε μερικες περιφερειες όπου δεν εχει εξαντληθει ο προυπολογισμος ανοιξε παραθυρο για να παρουν επιδοτηση καποιοι απο αυτους που εκανα εναρξη το 2008 και δεν μπορεσαν να υπαχθουν σε κανενα απο τα 2 προγραμματα (πριν - μετα).....Προσοχη...δεν εχει ενημερωθει το site του οαεδ οποτε πρεπει να περασετε απο τα τοπικα γραφεια του οαεδ και να ρωτησετε αν ισχυει και υπο ποιες προυποθεσεις...διαδωστε το σε οσους γνωριζετε γιατι δεν ειναι λιγοι αυτοι που εχουν αδικηθει

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι 2000 τα αθροιστικό σύνολο εσόδων+εξόδων ανά εξάμηνο, είναι 2.500 (το μισό της δόσης)

 

Ok είδα που έγραψε 40%

 

και εγώ θυμόμουν 2500€ αλλά ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πληρώ όλες τις προϋποθέσεις για να υπαχθώ στο πρόγραμμα. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει νομικό κόλλημα με το γεγονός ότι δουλεύω σαν ωρομίσθιος εκπαιδευτικός;

Link to comment
Share on other sites

μια από τις προυποθέσεις του προγραματος είναι το ατομικο εισόδημα του οικονομικού έτους της έναρξης της δραστηριότητας να μην υπερβαίνει το ποσό των 15000.

εννείται το φορολογούμενο ή το ακκαθάριστο?

εχω συνολικο δηλωθέν εισόδημα = ...xxx... < 15000

ακκαθάριστα έσοδα ατομ.επ. = ...xxx... >15000

θα γίνω δεκτός στο προγραμμα ?

έκανα ερώτηση στο τοπικο ΟΑΕΔ αλλά δεν ήξεραν!

τώρα μέσω τηλεφώνου στα κεντρικά άγνωστο αν θα πάρω απάντηση..

υπάρχει κάποιος με παρόμοια κατάσταση ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.