Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

είναι από σίγουρη πηγή αυτό?

ρωτάω ίσως κάτι αυτονόητο,

αλλά είναι χαζό αν με απορρίψουν γιαυτό το λόγο, επείδή πρόκειται να κάνω σημαντικά έξοδα..

σε όσους έχει εγκριθεί το πρόγραμμα ποιό από τα δύο εισοδήματα λήφθηκε υπόψιν?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι από κάποια πηγή απλώς ερμηνεύω την προκήρυξη. Στην προκήρυξη αναφέρει:Στο εκκαθαριστικό τους σημείωμα από την οικεία ΔΟΥ για το οικονομικό έτος της έναρξης δραστηριότητάς τους, το ατομικό εισόδημά τους να μην υπερβαίνει το ποσό των 15.000,00€. Δεν αναφέρεται σε ακαθάριστα έσοδα αλλά σε εισόδημα.

Για σίγουρα πάντως καλό θα ήταν να σου απαντήσει και κάποιος που έχει εγκριθεί η αιτησή του και έχει ακαθάριστα έσοδα πάνω από 15000.

Link to comment
Share on other sites

@ DChris

 

Για να εξακριβώσουν αυτό με τα έσοδα ο ελεγκτής ΟΑΕΔ σου ζητάει το εκκαθαριστικό της εφορίας για τον προηγούμενο έτος και κοιτάνε το δηλωθέν ποσό εκεί πέρα. Δεν πρόκειται να ψάξουν περισσότερα πράγματα από το εκκαθαριστικό σου.

Link to comment
Share on other sites

αναφερθηκε οτι καποιοι με εναρξη το 2008 καταφεραν και πηραν την επιδοτηση, ξερει κανεις τιποτα?

δε ξέρω αν πηρε κάποιος την επιδότηση ξέρω όμως ότι ισχύει με την προυπόθεση να έχεισ κάνει την έναρξη σου το 2008 στην κατοικία σου και φέτος να την κάνεις μεταβολή σε άλλο χώρο, στην περίπτωση αυτή φυσικά θα μετράει το εισόδημα του οικονομικού έτους 2009

Link to comment
Share on other sites

για τους εχοντες κανει εναρξη το 2008 ξερεω οτι πλεον σε πολλες περιφερειες - οχι σε ολες- κανουν δεκτη την αιτηση αφου πρωτα παρουν την βεβαιωση συμμετοχης απο τον τοπικο οαεδ. Μετα κανεις την ηλεκτρονικη αιτηση και οταν φτασεις στο σημειο που βαζεις ημερομηνια εναρξης περνεις τηλ στα κεντρικα, τους εξηγεις πως εχει, και σου επιτρεπουν να κανεις την αιτηση....ολα αυτα θα σας τα εξηγησουν στον οαεδ οπου και θα πρεπει να ρωτησετε αν ισχυει κατι τετοιο.Στη συνεχεια περιμενεις την προεγκριση και δεν εχεις να χασεις τιποτα μεχρι να φτασεις σε αυτο το σημειο....φυσικα οπως αναφερει και η xenia ισχύει με την προυπόθεση να έχεισ κάνει την έναρξη σου το 2008 στην κατοικία σου και φέτος να την κάνεις μεταβολή σε άλλο χώρο....

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα και για τη δική μου ερώτηση ! Λοιπόν, για την κατάθεση των δικαιολογητικών της τελευταίας δόσης (έχω ήδη λάβει την προκαταβολή και την Α' δόση), απαιτούνται μόνο ενημερότητα από ΙΚΑ και από Εφορία ; Θα μου δώσουν κάποιο χαρτί ότι όλα έγιναν καλώς και ότι έλαβα το πλήρες ποσό ; (έχουν πραγματοποιηθεί και οι 3 έλεγχοι και προς το παρόν δεν έχω λάβει, ούτε και μου έχουν δώσει κανένα χαρτί σχετικά με αυτούς).

 

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Directionless

Ποτε πρόλαβες και τις πήρες τις 2 δόσεις?

 

Είμαι με το παλαιό καθεστώς (ΝΕΕ 2007). Μήπως έκανα μαλ@κία και πόσταρα σε λάθος topic ;! (παίζει ε ; )

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.