Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

Ε ναι αλλαζεις ΔΟΥ. Μετα τι γινεται πας στον ΟΑΕΔ της περιοχης που ανηκει η ΔΟΥ και κανεις την αιτηση η απευθυνεσαι ξανα στον ΟΑΕΔ του Δημου οπου και ανηκεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όπως και το να απορρίψει αυτή η τριμελής επιτροπή την αίτηση σου (σε περίπτωση που εμφανιζόσουν χωρίς σχέδιο) φαντάζομαι ...

 

 

όπως είπες...φαντάζεσαι :)

 

γιατι στην πραγματικότητα δεν σε κόβει για αυτό...αφου δεν το έχουν υποχρεωτικό

 

και θεωρώ πολύ άχρηστο να το είχαν.....αντε να πεις ότι παίρνεις επιδότηση για μια επιχείρηση να πεις οκ?

αλλά για τεχνικό γραφείο δεν είναι λίγο υποκριτικο?δηλ να γράψεις τι?απλά για να γράψεις....δεν ξέρω το βρίσκω χωρίς νόημα...

μηχανικός είσαι...τεχνικό γραφείο ανοίγεις...δηλ τι αλλο μπορείς να κανεις με βάση αυτό ... αφού τα δικαιωματα σου είναι συγκεκριμένα όπως και οι υπηρεσίες που θα προσφέρεις....τουλάχιστον εμεις το 99% των νεων μηχανικών...

Link to comment
Share on other sites

[επεξεργασία]

Είναι βράδυ και αυτό που ήθελα να γράψω θέλει αρκετό ψάξιμο, και δεν υπάρχει διαγραφή μηνύματος

Link to comment
Share on other sites

όπως είπες...φαντάζεσαι :)

 

Έχεις κάποιον γνωστό μέσα που σου λέει τι περνάει και τι όχι ; Κάποιο βίσμα ας πούμε ; :smile: Γιατί σε βλέπω να μην κρατάς πολύ τα μετόπισθεν και να κοντράρεσαι για ψύλλου πήδημα. Το πιο λογικό είναι να γράψεις ό,τι σου ζητήσουν, υποχρεωτικό ή μη, προκειμένου να δείξεις επαρκής, γεμάτος και σίγουρος γι' αυτό που θες να κάνεις. Πας να τους πείσεις. Εσύ τι πιστεύεις δηλαδή ; Η τριμελής επιτροπή έχει ιδέα με τι καταγίνεται ένα τεχνικό γραφείο ; Υπάλληλοι είναι οι άνθρωποι, του ΟΑΕΔ. Και εν πάσει περιπτώσει, προσπαθώ να βοηθήσω 5-6 ανθρώπους εδώ μέσα που πραγματικά έχουν ανάγκη επειδή έχω διάθεση να το κάνω και όχι να παίξουμε το παιχνίδι με τις ατάκες ("φαντάζομαι", "νομίζεις" κλπ). Εγώ προσωπικά όσους γνωστούς μηχανικούς έχω που έκαναν αίτηση, όλοι μα όλοι συμπλήρωσαν το πεδίο σχετικά με το σχέδιο επιχειρηματικότητας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!!!Είμαι νέο μέλος της κοινότητας και θα ήθελα μια δευκρίνηση σχετικά με την επιδότηση του ΟΑΕΔ για τους νέους επαγγελματίες - νέους μηχανικούς του 2009. Έκανα την αίτηση στις 3 Σεπτεμβρίου και μου ήρθε η προέγκριση στις 14 Σεπτεμβρίου.Το θέμα είναι ότι κανείς δεν με έχει πάρει τηλέφωνο ακόμα...Υπάρχει όμως ένα πρόβλημα, στο γραφείο μου δεν έχω ακόμα σταθερό τηλέφωνο. Για να συμπληρώσω όμως την αίτηση (ηλεκτρονικά) και για να σταλεί, υπήρχε υποχρεωτικό πεδίο το σταθερό τηλέφωνο.Για να καταφέρω να στείλω λοιπόν την αίτηση όσο πιο γρήγορα γινόταν, έγραψα στο πεδίο του σταθερού το κινητό μου τηλέφωνο. Κάποιος μου είπε όμως ότι οι υπάλληλοι που έρχονται για τον έλεγχο παίρνουν μόνο σε σταθερά. Στον ΟΑΕΔ που ρωτησα λένε ότι δεν ξέρουν τι να μου πουν. Υπάρχει περίπτωση να μην με πάρουν και να έρθουν κατευθείαν για έλεγχο?(μιλάω για τον πρώτο έλεγχο)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει όμως ένα πρόβλημα, στο γραφείο μου δεν έχω ακόμα σταθερό τηλέφωνο. Για να συμπληρώσω όμως την αίτηση (ηλεκτρονικά) και για να σταλεί, υπήρχε υποχρεωτικό πεδίο το σταθερό τηλέφωνο.Για να καταφέρω να στείλω λοιπόν την αίτηση όσο πιο γρήγορα γινόταν, έγραψα στο πεδίο του σταθερού το κινητό μου τηλέφωνο. Κάποιος μου είπε όμως ότι οι υπάλληλοι που έρχονται για τον έλεγχο παίρνουν μόνο σε σταθερά. Στον ΟΑΕΔ που ρωτησα λένε ότι δεν ξέρουν τι να μου πουν. Υπάρχει περίπτωση να μην με πάρουν και να έρθουν κατευθείαν για έλεγχο?(μιλάω για τον πρώτο έλεγχο)

 

Στο κινητό με έχουν πάρει όσες φορές ήθελαν κάτι (είχαν προσπαθήσει βέβαια και στο σταθερό). Για τον 1ο έλεγχο, όχι δεν παίζει, τουλάχιστον για τους ΝΕΕ 2007 που είχα κάνει εγώ ήταν ξεκάθαρο στην προκήρυξη ("κατόπιν ραντεβού μέσα σε 30 ημερολογιακές ημέρες"). Επομένως, ή περιμένεις ή τους παίρνεις τηλέφωνο ή πας από εκεί και τους ρωτάς (ότι δήθεν δεν είχες κανένα νέο τους και ήθελες να δεις μήπως είχε προκύψει κάποιο πρόβλημα στο ενδιάμεσο).

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό με έχουν πάρει όσες φορές ήθελαν κάτι (είχαν προσπαθήσει βέβαια και στο σταθερό). Για τον 1ο έλεγχο, όχι δεν παίζει, τουλάχιστον για τους ΝΕΕ 2007 που είχα κάνει εγώ ήταν ξεκάθαρο στην προκήρυξη ("κατόπιν ραντεβού μέσα σε 30 ημερολογιακές ημέρες"). Επομένως, ή περιμένεις ή τους παίρνεις τηλέφωνο ή πας από εκεί και τους ρωτάς (ότι δήθεν δεν είχες κανένα νέο τους και ήθελες να δεις μήπως είχε προκύψει κάποιο πρόβλημα στο ενδιάμεσο).

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που μου απάντησες!!Και εγώ σε αυτό έχω σταθεί ότι θα κλείσουμε ραντεβού, οπότε και σταθερό να είχα πως θα με έβρισκαν αφού συνεχώς είμαι έξω για δουλειά!Θα προσπαθήσω να ξαναεπικοινωνήσω μαζί τους και βλέπουμε....Απλά στον ΟΑΕΔ που υπάγομαι η κυρία που εξυπηρετεί το κοινό είναι τόσο αγενής και ανημέρωτη που προσπαθώ να τη βλέπω όσο λιγότερο γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ρε συ, πάνω-κάτω τα ίδια είναι παντού (νομίζεις ότι εγώ ήμουν σε καλύτερη μοίρα ; ). Απλά κάνεις τον μαλ@κα για 12 μήνες, προκειμένου να μην τους πολυζορίζεις και σε στριμώχνουν.

Link to comment
Share on other sites

Άντε να τον κάνω δεν έχω πρόβλημα αλλά τουλάχιστον να μου απαντάνε στις ερωτήσεις...Το δεν ξέρω σε όλα που λένε συνέχεια με νευριάζει!Αν δεν ξέρουν αυτοί τότε ποιοι ξέρουν?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.