Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό ακριβώς εννοώ myri :) Σευχαριστώ

 

edit: Πως γίνεται αυτή η διαφοροποίηση? Δηλαδή σαν νέος επιστήμονας ανοίγω ένα γραφείο, δεν θα μπορώ να αναλαμβάνω έργα?Σαν πτυχιουχος μηχανολόγος μηχανικός, όχι σαν απλά κάποιος που άνοιξε μια τεχνική

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν πρέπει να ανοίξω καινούριο τόπικ, καλό θα ήταν όμως να απαντηθεί εδώ, ώστε να το έχουν στα υπόψιν και αρκετοί συνάδελφοι.

 

Πήρα τα πρώτα 5Κ μέσα στον Σεπτέμβριο. Στην περιοδική δήλωση ΦΠΑ (Φ2) για το γ΄ τρίμηνο, θα πρέπει να τα δηλώσω κάπου? Έστω και που είναι αφορολόγητα..

Υπόψιν, σύμφωνα με τον προιστάμενο του ΟΑΕΔ, αγόρασα τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών, αθεώρητο, στο οποίο κόπηκε η απόδειξη της "προκαταβολής".

Απ'όσο ξέρω, στην ετήσια εκκαθαριστική ΦΠΑ, έχει ειδικό εδάφιο που περιλαμβάνει και τις επιδοτήσεις. Θα πρέπει να δηλωθεί και στο Φ2 ώστε να μην υπάρχει κάποιο πρόβλημα? Ή δεν το γράφουμε πουθενά παρά μόνο στην εκκαθαριστική?

Το πλησιέστερο εδάφιο στο Φ2 για την κατάσταση αυτή είναι με κωδικό 310: Εκροές απαλ/νες & εξαιρ. χωρίς δικαίωμ. έκπτωσης.

 

Υ.Γ. Ηλεκτρονικά θα γίνει η δήλωση αυτή οπότε έχω μερικές ημέρες ακόμα :)

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τα πρώτα 5Κ μέσα στον Σεπτέμβριο. Στην περιοδική δήλωση ΦΠΑ (Φ2) για το γ΄ τρίμηνο, θα πρέπει να τα δηλώσω κάπου? Έστω και που είναι αφορολόγητα..

Υπόψιν, σύμφωνα με τον προιστάμενο του ΟΑΕΔ, αγόρασα τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών, αθεώρητο, στο οποίο κόπηκε η απόδειξη της "προκαταβολής".

Απ'όσο ξέρω, στην ετήσια εκκαθαριστική ΦΠΑ, έχει ειδικό εδάφιο που περιλαμβάνει και τις επιδοτήσεις. Θα πρέπει να δηλωθεί και στο Φ2 ώστε να μην υπάρχει κάποιο πρόβλημα? Ή δεν το γράφουμε πουθενά παρά μόνο στην εκκαθαριστική?

 

E, για να μην έχει ποστάρει κανείς αντίστοιχη απορία και για να είναι σε ισχύ το πρόγραμμα ΝΕΕ εδώ και 3 χρονιές (ΝΕΕ 2007-2008-2009), κάτι θα σημαίνει αυτό.. Εν πάσει περιπτώσει, όχι δεν είναι υποχρεωτικό να το δηλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για τα πρακτικά και μόνο, βρήκα ότι και στο taxheaven.gr υπήρχε η ίδια ερώτηση, και η απάντηση είναι όντως πρέπει να μπει στο κωδικό 310.

Link to comment
Share on other sites

Για τα πρακτικά και μόνο, βρήκα ότι και στο taxheaven.gr υπήρχε η ίδια ερώτηση, και η απάντηση είναι όντως πρέπει να μπει στο κωδικό 310.

 

Και εγώ σου λέω ότι ρώτησα τη φοροτεχνικό μου και μου είπε ότι ΔΕΝ απαιτείται να το δηλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.να ρωτησω κ εγω κατι..για τους αποφοιτους εξωτερικου που ειναι μελη στο τεε θελουν κ αντιστοιχια ή ισοτιμια αρκει για δικαιωμα επιχορηγησης?

Link to comment
Share on other sites

και εγώ είμαι σαν και εσένα stelor και έχω κάνει αίτηση, μου είπαν εδώ στον τοπικό οαεδ ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Τώρα είμαι στο στάδιο της επεξεργασίας και περιμένω απάντηση. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.