Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

Τουλαχιστον εγώ έτσι έκανα κ στην εφορία ήμουν οκ. Τώρα απο τον οαεδ δεν έχουν έρθει ακόμα για έλεγχο αλλά όταν τους ρώτησα δεν μου είπαν ότι χρειάζεται κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είμαι αρχιτέκτονας και θέλω να κάνω έναρξη βάζοντας σαν δευτερεύουσα δραστηριότητα την διακόσμηση εσωτερικών χώρων. Πιστεύετε ότι υα έχω πρόβλημα με την επιδότηση την στιγμή που στην προκήρυξη διευκρινίζεται το εξής

 

“Δεν μπορούν να υπαχθούν στο πρόγραμμα όσοι δημιουργούν επιχείρηση με δευτερεύουσα δραστηριότητα η οποία δε συνάδει με το στόχο του προγράμματος όπως π.χ. μηχανικοί οι οποίοι ως δευτερεύουσα δραστηριότητα δηλώνουν Εργολάβοι, Υπεργολάβοι Οικοδομικών εργασιών.”

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, η δραστηριότητα που αναφέρεις δεν είναι άσχετη με την "επιστημονική φύση" του προγράμματος και μην νομίζεις ότι θα ψάξουν και πολύ τις δραστηριότητες!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι αρχιτέκτονας και θέλω να κάνω έναρξη βάζοντας σαν δευτερεύουσα δραστηριότητα την διακόσμηση εσωτερικών χώρων.

εγώ το θεωρώ υποτιμιτικό και φυσικά άρχηστο

 

αφού διαμόρφωση εσωτερικών χώρων μπορείς να κάνεις με τον κωδικό του αρχιτέκτονα

γράφεις πχ

Αρχιτεκτονική μέλετη εσωτερικού χώρου: διαμόρφωση καταστήματος ρούχων

 

άσε που οι διακοσμητές μπορεί να έχουν και διαφορετικό συντελεστή οπότε μπλέκεις

Link to comment
Share on other sites

καλημερα....

 

μπαινω κατευθειαν στο θεμα...

 

εδω και λιγες μερες μου εγινε η πρωτη καταθεση (5000 ευρω) στον τραπεζικο λογαριασμο που εδωσα στον ΟΑΕΔ, εφοσον και μου ζητηθηκε...

 

το εκνευριστικο της υποθεσης ειναι οτι μου κρατηθηκαν 22 ευρω για προμηθεια απο την τραπεζα...συγνωμη αλλα αυτο δεν ειναι γελιο???ενταξει σιγα το ποσο θα πει κανεις, αλλα πουθενα και κανεις δε μου ειπε οτι θα γινει κατι τετοιο και αλλες φορες που μου εγινε καταθεση για την αμοιβη μου απο συμβαση εργου με δημοσιο φορεα τα χρηματα ηταν αυτα που ηξερα οτι θα παρω, χωρις προμηθειες και αηδιες....αυτα

 

καποιος συναδελφος με το ιδιο προβλημα υπαρχει????

Link to comment
Share on other sites

.....και αλλες φορες που μου εγινε καταθεση για την αμοιβη μου απο συμβαση εργου με δημοσιο φορεα τα χρηματα ηταν αυτα που ηξερα οτι θα παρω, χωρις προμηθειες και αηδιες...

από ότι θυάμαι τα ποσά μου ήταν καθαρά χωρίς προμήθεια

 

και εγώ απ'όσο ξέρω από δημόσιο φορέα δεν υπάρχουν κρατήσεις

όπως και με την επιστροφή της εφορίας

 

ρώτησε και στον ΟΑΕΔ

Link to comment
Share on other sites

εκει υπαρχει ενα θεμα....

 

δε θελω να κανω τον γυφτο για 22 ευρω... οσο διακριτικα και ευγενικα να το ρωτησεις παλι γραφικο θα σε πουνε....

 

θα ρωτησω σιγουρα οταν θα παω για την δευτερη δοση και τις σχετικες δηλωσεις, για πιο νωρις με τρωει επειδη ειμαι και λιγο ευεξαπτος και οταν ακουω ηλιθιες δικαιολογιες ή απαντηση του τυπου "δε γνωριζω γιατι" αρχιζω τα "ΓΑΛΛΙΚΑ":mrgreen:

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ myri :P

Link to comment
Share on other sites

myri

Το τι είναι υποτιμητικό πιστεύω είναι πολύ σχετικό και σίγουρα δεν το καθορίζουν οι τίτλοι αλλά οι πράξεις.

Έστω και αν δεν χρειαστεί ποτέ είτε δεν με συμφέρει να το χρησιμοποιήσω για την ώρα θέλω να φαίνεται στην αίτηση του ΟΑΕΔ για να είμαι καλυμμένη σε περίπτωση που μου δημιουργήσουν θέμα για την πινακίδα του ιντιριορ που θα έχω έξω από το γραφείο.

Πες μου όμως σε παρακαλώ ποιος ακριβώς είναι ο κωδικός που αναφέρεσαι;

Link to comment
Share on other sites

δε θελω να κανω τον γυφτο για 22 ευρω... οσο διακριτικα και ευγενικα να το ρωτησεις παλι γραφικο θα σε πουνε....
"γύφτος" είναι αυτός που βουτά τα λεφτά

η τράπεζα δεν είναι συναίτερος, αυτή σου βρήκε τη δουλειά;;;;

 

myri

Το τι είναι υποτιμητικό πιστεύω είναι πολύ σχετικό και σίγουρα δεν το καθορίζουν οι τίτλοι αλλά οι πράξεις.

δεν αντιλαμβάνομαι πως γίνεται να έχεις τελειώσει την Αρχιτεκτονική και να διαχωρίζεις τη διαμόρφωση του χώρου σε αρχιτεκτονική+διακόσμηση

------

λοιπόν για οποιαδήποτε δραστηριότητα υπάρχει ο αντίστοιχος ΚΑΔ

οι αρχιτέκτονες για τις Αρχιτεκτονικές Μελέτες φορολογούνται με συντελεστή 38% επί του τζίρου τους

οι Τοπγράφοι με συντελεστή 17%

οι Μηχανολόγοι με συντελεστή 26%

οι Πολιτικοί Μηχανικοι νομίζω με 22%??

 

οι διακοσμητές είναι πιθανό να φορολογούνται με συντελεστή 60% (δεν το ξέρω με ακρίβεια, αλλά το 60 είναι το σύνηθες για παροχή υπηρεσιών)

 

οπότε όπως βλέπεις η διαφορά είναι τεράστια

------

στη θέση σου θα άλλαζα την ταμπέλα ή θα έβαζα και 2η (έστω και για 1έτος)

αν πέσεις σε βλαμμένο ό,τι και να γράψεις ως 2η δραστηριότητα θα σε πρήξει

Link to comment
Share on other sites

Asterix από ότι θυμάμαι με ρώτησαν στον ΟΑΕΔ εάν έχω λογαριασμό στην Εθνική για να μην υπάρχει κράτηση! βέβαια δεν έχω πάρει ακόμα τη δόση για να ελέγξω αν όντως στην Εθνική δεν υπάρχει κράτηση.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.