Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

Έχεις δίκιο Directionless για το μεγάλο διάστημα που μεσολάβησε μεταξύ ημερομηνίας προέγκρισης και ημερομηνίας 1ου ελέγχου γιατί όταν ήρθε ο ελεγκτής κοίταξε τις ημερομηνίες και μου είπε ότι έπρεπε να είχε έρθει από αρχές Σεπτέμβρη. Τώρα αυτό ίσως να οφείλεται στο ότι αρχικά έπεσα πάνω στις άδειες του Αυγούστου και μετά προκηρύχθηκαν εκλογές! Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως έκανα την αίτηση 3 Σεπτέμβρη, μου ήρθε η προέγκριση 14 Σεπτέμβρη και ακόμα τους περιμένω για έλεγχο...Έχω απογοητευτεί τελείως, είναι που έχω δώσει και γύρω στα εννιά χιλιάρικα για εξοπλισμό...

Link to comment
Share on other sites

επειδη σκεφτομαι να κανω αιτηση για το προγραμμα και ειμαι απο αυτους που ειχαν κανει εναρξη με εδρα το σπιτι μου, τωρα ψαχνω να νοικιασω καποιο χωρο για να κανω αλλαγη εδρας, μπορω να νοικιασω καποιο σπιτι με συμβολαιο σπιτιου και να κανω την αλλαγη εδρας (το σπιτι θα γινει καθαρα γραφειο) ή πρεπει να γινει συμβολαιο για επαγγελματικη στεγη?

στον οαεδ μου ειπανε μαλλον επαγγελματικη στεγη αλλα δεν ηταν και πολυ σιγουρη διοτι ο υπευθηνος του προγραμματος ελειπε εκεινη τη στιγμη. εσεις τι εχετε κανει?

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να αναγράφεται στο συμβόλαιο σαν επαγγελματική στέγη. Κ εγώ σε όροφο νοίκιασα (πριν ήταν σπίτι), αλλά στο συμβόλαιο έγραψα ότι θα χρησιμοποιηθεί ως τεχνιικό γραφείο. Αυτό μου σύστησαν από τον ΟΑΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

στο συμβολαιο ομως το εκλεισες ως σπιτι ή ως επαγγελματικη στεγη διοτι η επαγγελματικη στεγη θελει παραπανω λεφτα και 12 χρονια συμβολαιο? ή απλα το εκλεισες με συμβολαιο σπιτιου και απλα αναφερεται στο συμβολαιο οτι ο ιδιοκτητης σου επιτρεπει να το χρησιμοποιειησεις ως επαγγελματικη στεγη και να μεταφερεις την εδρα σου εκει?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Συμβόλαιο έκανα για 2 χρόνια κ όχι για 12. Τα παραπάνω λεφτά είναι γύρω στα 9Ε περίπου για 300Ε ενοίκιο (3% αν θυμάμαι καλά). Είναι κάποιος φόρος που θα κληθεί να πληρώσει ο ιδιοκτήτης με την φορολογική δήλωση και μάλλον θα σου ζητήσει. Τώρα εγώ αυτό που έκανα είναι να παρώ το κλασικό συμβόλαιο κατοικίας κ πάνω που γράφει συμβόλαιο κατοικίας, το έκανα συμβόλαιο επαγγελματικής στέγης-τεχνικό γραφείο. Ακόμα κάπου αναφέρει ότι ο χώρος θα χρησιμοποηθεί ως... Εκεί έγραψα ως τεχνικό γραφείο όπου θα ασκήσω το επάγγελμα του μηχανολόγου μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη η μονη αλλαγη ειναι στην επικεφαλιδα και εκει που λεει πως θα χρησιμοποιειθει?

 

Παρακαλώ αναγράψτε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας!

ilias

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.