Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

Έχεις κάποιον γνωστό μέσα που σου λέει τι περνάει και τι όχι ; Κάποιο βίσμα ας πούμε ; :smile: Γιατί σε βλέπω να μην κρατάς πολύ τα μετόπισθεν και να κοντράρεσαι για ψύλλου πήδημα. Το πιο λογικό είναι να γράψεις ό,τι σου ζητήσουν, υποχρεωτικό ή μη, προκειμένου να δείξεις επαρκής, γεμάτος και σίγουρος γι' αυτό που θες να κάνεις. Πας να τους πείσεις. Εσύ τι πιστεύεις δηλαδή ; Η τριμελής επιτροπή έχει ιδέα με τι καταγίνεται ένα τεχνικό γραφείο ; Υπάλληλοι είναι οι άνθρωποι, του ΟΑΕΔ. Και εν πάσει περιπτώσει, προσπαθώ να βοηθήσω 5-6 ανθρώπους εδώ μέσα που πραγματικά έχουν ανάγκη επειδή έχω διάθεση να το κάνω και όχι να παίξουμε το παιχνίδι με τις ατάκες ("φαντάζομαι", "νομίζεις" κλπ). .

 

 

δεν λεω δίκιο έχεις...και δεν το κάνω για κοντράρισμα....αν φάνηκε έτσι sorry

αλλά βλέπω πολλούς που αγχώνονται με το θέμα του σχεδίου επιχειρηματικότητας

 

προφανώς για να τονίζω ότι ΔΕΝ είναι υποχρεωτικό το κάνω γιατι ισχύει...

βίσμα ...αν είχαμε βίσμα δεν θα κυνηγάγαμε επιδοτήσεις για να κάνουμε μια αρχη...

όχι αλλα μπορεί ουτε εγω ο ίδιος να μην το συμπλήρωσα το πεδίο αυτό....και δεν υπάρχει πρόβλημα...εγκρίνεται κανονικά

 

απ την άλλη καλα κανουν και το συμπληρώνουν....αλλα βλέπω αγχώνονται πολύ μην γράψουν καμια βλακεία....δεν λεω να μην το συμπληρώσουν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Nooυ πρόμπλεμ. Απλά σκέφτομαι ότι για να μπει κανείς σε αυτή τη διαδικασία της επιδότησης και ακριβώς για να έχει τις μέγιστες πιθανότητες, θα πρέπει λογικά να κυνηγήσει το κάθε τι (με την οποιαδήποτε λεπτομέρεια συνεπάγεται αυτό).

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα με πήραν τηλέφωνο την προηγούμενη ημέρα τί ώρες θα είμαι στο γραφείο για να περάσουν για τον έλεγχο. Αλλά από ότι έχω καταλάβει εξαρτάται από ΟΑΕΔ σε ΟΑΕΔ. Στην θεσσαλονίκη είναι πολύ καλοί οι άνθρωποι, πραγματικά με εξυπηρέτησαν μια χαρά! και ένα χαρτί που είχα ξεχασει να πάρω να τους δείξω μου είπαν να το στείλω με fax όταν μπορέσω. Δεν έψαχναν λόγο να με κόψουν... εξάλλου από την τσέπη τους θα βάλουν τα λεφτά? άμα έχεις όλα τα χαρτιά και δουν ότι προσπαθείς και λίγο θα σου δώσουν την επιδότηση.

Τους κομπλεξικούς που στο παίζουν δύσκολοι δεν μπορώ να τους καταλάβω!

 

 

((Κάτι άσχετο, αν θέλετε μου απαντάτε με pm για να μην έχουμε άσχετα post εδώ πέρα! Έκανα έναρξη φέτος τον Ιούνιο, αυτές οι συγκεντρωτικές καταστάσεις προμηθευτών - πελατών για την εφορία δεν με πιάνουν εμένα σωστα? Τώρα τον Σεπτέμβρη δηλώνουν τις περσινές του 2008? κατι τέτοιο κατάλαβα... αλλά επειδή είμαι νέος ας μου απαντήσει κάποιος, μην πληρώνω άδικα στην εφορία πρόστιμα))

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Ακούστηκε αυτές τις μέρες ότι ενδέχεται να συμπεριλάβουν στο πρόγραμμα επιδότησης του ΟΑΕΔ και εκείνους τους επιστήμονες που έχουν κάνει έναρξη επαγγέλματος μες στο 2008. Αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος περισσότερα παρακαλώ να μας ενημερώσει περι του θέματος. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η περίοδος θα είναι ούτως ή άλλως άκυρη λόγω εκλογών. Εννοώ ότι λογικά όπως παντού θα υπάρξει καθυστέρηση. Επίσης δεν έχει γίνει ανακοίνωση για λήξη προγράμματος. Αντίθετα το πρόγραμμα λήγει όταν συμπληρωθούν οι θέσεις. Κάτι τέτοιο νομίζω γράφει το ενημερωτικό.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατί δεν καταλαβαίνω? Διαβάζω στο πληροφοριακό έντυπο:

 

Πριν την υποβολή της ηλεκτρονικής αίτησης, θα πρέπει να έχουν προηγηθεί:

η συμπλήρωση της βεβαίωσης συμμετοχής στο πρόγραμμα (θα χορηγείται μετά την υποβολή της αίτησης από την αρμόδια Υπηρεσία Απασχόλησης του ΟΑΕΔ)

 

Η ηλεκτρονική αίτηση είναι αυτή http://ait.oaed.gr/requestep.asp?id=13 προφανώς,σωστά;

Καλά πως γίνεται ΠΡΙΝ την υποβολή της αίτησης να πρέπει να εχεις συμπληρώσει βεβαίωση συμμετοχής στο πρόγραμμα η οποία χορηγείται ΜΕΤΑ την υποβολή της αίτησης;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αλλη αιτηση η μια(η ηλεκτρονική) και άλλη αίτηση η δεύτερη.Πριν την ηλεκτρονική πήγαινε πρώτα στον ΟΑΕΔ και θα σου που τι να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Ακούστηκε αυτές τις μέρες ότι ενδέχεται να συμπεριλάβουν στο πρόγραμμα επιδότησης του ΟΑΕΔ και εκείνους τους επιστήμονες που έχουν κάνει έναρξη επαγγέλματος μες στο 2008. Αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος περισσότερα παρακαλώ να μας ενημερώσει περι του θέματος. Ευχαριστώ

 

Ορίστε;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να ανησυχείς...Είχα και εγω την ίδια απορία και ρώτησα στον Ο.Α.Ε.Δ..Θα στείλεις κανονικά την ηλεκτρονική σου αίτηση και όταν σου έρθει η προέγκριση θα πας στον Ο.Α.Ε.Δ που ανήκεις και θα σου δώσουν τη βεβαίωση συμμετοχής σου στο πρόγραμμα, έτσι ώστε να την έχεις μαζί σου στον επιτόπιο έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.