Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

Για τη 1η και 2η δόση δεν θα 'χεις πρόβλημα. Αν δεις το λέει και στην προκήρυξη ότι "... απαιτείται σύνολο εσόδων και εξόδων ίσο κατά το ήμισι της κάθε δόσης". Το βασικό είναι (τουλάχιστον αυτό κατάλαβα εγώ) να παρουσιάζεις κίνηση (εξόδων βασικά) όλους τους μήνες, δηλαδή από τον επόμενο μήνα (που έλαβες την προκαταβολή) μέχρι και τον μήνα όπου θα παρουσιάσεις τα δικαιολογητικά για την καταβολή της 1ης δόσης.

 

Και απορώ, σε εσάς τι έχει συμβεί με το λογισμικό? Έχετε αντίστοιχα προβλήματα? Μα δεν θέλω πολλά έπιπλα, υπολογιστές και λογισμικό κυρίως θέλω!

 

Ευχαριστώ.

 

Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Και γω λογισμικό αγόρασα που κάλυπτε σχεδόν όλο το ελάχιστο απαιτούμενο ποσό (έλειπαν 50-60Ε δηλαδή) και δεν είχα τέτοιο θέμα. Ενδιάμεσα έχω αγοράσει και άλλο λογισμικό αλλά και πάλι, δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Αν δημιουργηθεί θέμα, πες τους να το τσεκάρουν τηλεφωνικά με την εταιρία. (όντως, και τα δύο τιμολόγια που μου έχουν κόψει είναι σαν "δελτία παροχής υπηρεσιών", τώρα το τσέκαρα).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ DIRECTIONLESS,

 

μπορείς σε παρακαλώ να με πάρεις τηλέφωνο (θα σε πάρω αμέσως πίσω) να μιλήσουμε, έχω έλεγχο σήμερα στις 15:00!!!

 

(το τηλέφωνο στο έστειλα με προσωπικό μήνυμα για λόγους privacy)

 

Χρειάζομαι να ξέρω τον ΟΑΕΔ σου για να τους πω οτι αλλού το δεχτήκανε... αλλιώς θα κολήσουμε....

 

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρει οτι ζητάνε " τιμολόγιο που εκδίδεται σύμφωνα με το άρθρο 12 παρ.3 Προεδρικού Διατάγματος 186/92 ΚΒΣ" μετα την εγκριση υπαγωγής στο πρόγραμμα. Τι ακριβώς θέλουν??

Link to comment
Share on other sites

Θελει ΙΚΑ για να δει αν απασχολεις εργαζομενο.....σιγουρα ΙΚΑ θέλει....πανε σε ενα ΚΕΠ για να μη τρέχεις στο ΙΚΑ της περιοχής σου.....

 

Στα ΚΕΠ μόνο με ταυτότητα και ΑΦΜ έβγαλα φορολογική ενημερότητα ΔΟΥ αλλα για την ασφαλιστική ενημερότητα ΙΚΑ χρειάζεται να πας σε υπκαταστημα ΙΚΑ (καλό ειναι να εχεις και επίσημο έγγραφο που να γράφεται η διεύθυνση της επιχείρησης και το ΑΦΜ πχ εκκαθαριστικό εφορίας) γιατί με το ΑΦΜ των μηχανικών δεν ειναι καταχωρημένο στα αρχεία του ΙΚΑ και λογικό είναι.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος γνωρίζει ασ απαντήσει παρακαλώ.Το προγραμμα ΝΕΕ συνεχίζεται?Μπορούμε να κανουμε αίτηση ακόμα ή εχει τερματιστεί?

Link to comment
Share on other sites

Όποιος γνωρίζει ασ απαντήσει παρακαλώ.Το προγραμμα ΝΕΕ συνεχίζεται?Μπορούμε να κανουμε αίτηση ακόμα ή εχει τερματιστεί?

 

Ολες οι πληροφορίες στο site του ΟΑΕΔ http://www.oaed.gr/Pages/SN_858.pg συνεχίζονται οι αιτήσεις

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα πέρασα τον έλεγχο, όλα καλά. Δεν έλεγξαν ούτε καν εάν είχα όντως όλο τον εξοπλισμό των τιμολογίων μου στο γραφείο. Φυσικά, το γραφείο λειτουργεί κανονικά, φαινόταν ότι δεν προσπάθησα να κοροϊδέψω τους ελεγκτές για να τσεπώσω τα χρήματα.

 

Τα λέω όλα αυτά για να γλυτώσω κάποιους από εσάς από το άγχος που είχα εγώ τουλάχιστον όλη μέρα σήμερα, μέχρι να έρθουν και να πάνε όλα καλά... Δεν προσπαθούν να κόψουν κόσμο, να εγκρίνουν θέλουν. Αυτό μου είπε -εκ των υστέρων- και η ελέγκτρια.

 

Καλή επιτυχία στους υπόλοιπους!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα και καλό χειμώνα! Έχω δυο προβληματισμούς σχετικά με το πρόγραμμα:

1) Διάβασα σε ένα προηγούμενο post ότι τα τιμολόγια που γίνονται αποδεκτά για τον πρώτο έλεγχο "εκδίδονται σύμφωνα με το άρθρο 12 παρ. 3 Προεδρικού Διατάγματος 186/92 ΚΒΣ" μετά την έγκριση υπαγωγής στο πρόγραμμα. Τι ακριβώς σημαίνει αυτό το "μετά την έγκριση υπαγωγής στο πρόγραμμα"??? Υ.Σ. Έκανα την ηλεκτρονική αίτηση στις 31/08 και τώρα βρίσκεται στην φάση προέγκρισης ΟΜΩΣ το γραφείο που άνοιξα λειτουργεί ήδη εδώ και ένα εξάμηνο περίπου, ως εκ τούτου έχω κόψει αρκετά τιμολόγια τους μήνες Απρίλιο, Μαιο κτλ. Έπρεπε να τα έχω κόψει μετά την έγκριση ή δεν θα έχω πρόβλημα?

2) Μια διευκρίνηση σχετικά με το ύψος των εσόδων-εξόδων. Στην 2η και 3η επίσκεψη του ΟΑΕΔ θα ζητηθούν έγγραφα (έσοδα-έξοδα) ύψους ίσο με το 40% της κάθε δόσης. Διευκρινίζεται κάπου αν υπάρχει πρόβλημα αν εγώ παρουσιάσω όλο το προαναφερθέν ποσό ως έσοδα και καθόλου έξοδα? Τέλος, στον πρώτο προγραμματισμένο έλεγχο ισχύει ότι πρέπει να παρουσιάσω ΜΟΝΟ τιμολόγια για αγορά εξοπλισμού ή στο ποσό των 6000 περιλαμβάνονται και τα έσοδα?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα και καλό χειμώνα! Έχω δυο προβληματισμούς σχετικά με το πρόγραμμα:

1) Διάβασα σε ένα προηγούμενο post ότι τα τιμολόγια που γίνονται αποδεκτά για τον πρώτο έλεγχο "εκδίδονται σύμφωνα με το άρθρο 12 παρ. 3 Προεδρικού Διατάγματος 186/92 ΚΒΣ" μετά την έγκριση υπαγωγής στο πρόγραμμα. Τι ακριβώς σημαίνει αυτό το "μετά την έγκριση υπαγωγής στο πρόγραμμα"??? Υ.Σ. Έκανα την ηλεκτρονική αίτηση στις 31/08 και τώρα βρίσκεται στην φάση προέγκρισης ΟΜΩΣ το γραφείο που άνοιξα λειτουργεί ήδη εδώ και ένα εξάμηνο περίπου, ως εκ τούτου έχω κόψει αρκετά τιμολόγια τους μήνες Απρίλιο, Μαιο κτλ. Έπρεπε να τα έχω κόψει μετά την έγκριση ή δεν θα έχω πρόβλημα?

2) Μια διευκρίνηση σχετικά με το ύψος των εσόδων-εξόδων. Στην 2η και 3η επίσκεψη του ΟΑΕΔ θα ζητηθούν έγγραφα (έσοδα-έξοδα) ύψους ίσο με το 40% της κάθε δόσης. Διευκρινίζεται κάπου αν υπάρχει πρόβλημα αν εγώ παρουσιάσω όλο το προαναφερθέν ποσό ως έσοδα και καθόλου έξοδα? Τέλος, στον πρώτο προγραμματισμένο έλεγχο ισχύει ότι πρέπει να παρουσιάσω ΜΟΝΟ τιμολόγια για αγορά εξοπλισμού ή στο ποσό των 6000 περιλαμβάνονται και τα έσοδα?

 

κανένα πρόβλημα

 

στον έλεγχο πρέπει να δείξεις αγορά εξοπλισμου κτλ τουλάχιστον 6000€

να ξοδέψεις δηλ.... η ημερομηνία αγοράς δεν σε πειράζει ας είναι πριν την εγκριση δεν παίζει ρόλο

 

στο εξάμηνο θα πρέπει να έχεις αθροισμα εσόδων-εξόδων τουλαχιστον 2500€....αν εχεις έσοδα 2500€ ακόμα καλύτερα για σένα...για τον έλεγχο ιδιο κ το αυτό

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.