Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

Με πήραν σήμερα τηλέφωνο ότι εγκρίθηκα και τώρα πρεπει να τους πάω αριθμό λογαριασμού στην εθνική τράπεζα για να καταθέσουν τα λεφτά!

 

Όμως μαζί μου ζήτησε να της πάω και Αφαλιστική Ενημερώτητα ΙΚΑ!

Δεν πρόλαβα να της πω "Μα εγω είμαι..." και μου λέει "Ναι ξέρω είσαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ αλλά εγώ θέλω του ΙΚΑ!" και δεν μου εξήγησε τίποτα άλλο...

 

Έχω μπερδευτεί τώρα, κανένας που να ξέρει τίποτα παραπάνω για το όλο ΙΚΑ θέμα?

Τί να κάνω τώρα, να πάω στο ΙΚΑ και να τους ζητήσω Αφαλιστική Ενημερώτητα ΙΚΑ ενώ είμαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατι λάθος ειναι.Τι την θέλει την ενημερωτητα ΙΚΑ; Παρε να ρωτησεις εσυ καλυτερα. Δεν θα εισαι ο μόνος σε τόσους μηχανικους θα γίνει το ιδιο. Δεν μπορουν να λένε οτι θέλουν. Και αν δεν γνωρίζουν να μάθουν.

Link to comment
Share on other sites

Θελει ΙΚΑ για να δει αν απασχολεις εργαζομενο.....σιγουρα ΙΚΑ θέλει....πανε σε ενα ΚΕΠ για να μη τρέχεις στο ΙΚΑ της περιοχής σου.....

Link to comment
Share on other sites

έτσι είναι:

1)ασφαλιστική ενημερότητα ΙΚΑ που αποδεικνύει πως δεν οφείλεις εισφορές στο ΙΚΑ διότι δεν απασολέις προσωπικό

ζήτα 2 αντίγραφα για να μην τρέχεις συνέχεια

ισχύουν για 1 χρόνο

2)φορολoγική ενημερότητα ΔΟΥ

που αποδεικνύει πως δεν οφείλεις στην εφορία

ισχύει 2-3 μήνες (δε θυμάμαι ακριβώς)

Link to comment
Share on other sites

έτσι είναι:

1)ασφαλιστική ενημερότητα ΙΚΑ που αποδεικνύει πως δεν οφείλεις εισφορές στο ΙΚΑ διότι δεν απασολέις προσωπικό

ζήτα 2 αντίγραφα για να μην τρέχεις συνέχεια

ισχύουν για 1 χρόνο

2)φορολιγική ενημερότητα ΔΟΥ

που αποδεικνύει πως δεν οφείλεις στην εφορία

ισχύει 2-3 μήνες (δε θυμάμαι ακριβώς)

 

Ακριβώς αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Φορολογική ενημερότητα ΔΟΥ δεν μου ζήτησε, μόνο ταυτότητα, ασφαλιστική ενημερότητα ΙΚΑ, την σφραγίδα μου, τον αριθμο λογαριασμού απο Εθνική τράπεζα σε φωτοτυπία και τέλος ένα αθεώρητο τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών.

 

Έψαξα στο ιντερνετ αυτό με το ΙΚΑ και βρήκα

 

"Επιχειρήσεις που δεν απασχολούν προσωπικό (αναπόγραφες στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ επιχειρήσεις)

 

Οι επιχειρήσεις που δεν απασχολούν, ούτε απασχόλησαν στο παρελθόν προσωπικό υπαγόμενο στην ασφάλιση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, πρέπει, εκτός από την αίτηση να προσκομίσουν οποιοδήποτε έγγραφο στοιχείο (καταστατικό όταν πρόκειται για εταιρία, βεβαιώσεις έναρξης ή μεταβολών από την Δ.Ο.Υ., τιμολόγιο ή δελτίο αποστολής, άδεια επαγγέλματος κ.λπ) ώστε να επαληθεύονται, τα αναγραφόμενα στην αίτηση, στοιχεία και ότι η επιχείρηση έχει την έδρα της στην περιοχή του Υποκ/τος ΙΚΑ-ΕΤΑΜ που ζητά τη βεβαίωση.

Η μη απασχόληση προσωπικού δηλώνεται μόνο στο έντυπο της αίτησης, που επέχει θέση υπεύθυνης δήλωσης."

 

Ουσιαστικά πρέπει να πάω στο υποκατάστημα που ανήκω με την ταυτότητα μου και την έναρξη επαγγέλματός μου και θα μου το βγάλουν, αν κατάλαβα καλά.

Link to comment
Share on other sites

ορθά κατάλαβες

αλλά πήγαινε και για τη φορολογική ενημερότητα διοτι όταν τη θυμηθούν θα σε βάλουν να τρέχεις

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως στα λέει είναι. Εμένα φαντάσου μου ζήτησε πρώτα φορολογική και μετά από 15 μέρες με αναζήτησε στο τηλέφωνο για να μου πει ότι εκκρεμεί η ενημερότητα του ΙΚΑ (που ποτέ ως τότε δεν μου είχε αναφέρει κανείς). Όπως ακριβώς στα λέει η Myri είναι, στάνταρτ θα το θυμηθούν όταν έρθει η ώρα να στείλουν τον φάκελό σου στα κεντρικά (γιατί εκεί πάνε όλα τα χαρτιά των υπαγομένων) για να δώσουν το ΟΚ και να σου βάλουν την πρώτη δόση - ή αλλιώς προκαταβολή -.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα αρχιτεκτονικό λογισμικό από την 4M, το IDEA+PhotoWalk και το ADEIA, που είναι σαφέστατα εργαλεία της δουλειάς μου. Κόστος €2660 (μαζί με το ΦΠΑ).

 

Η εταιρεία 4Μ που το κατασκευάζει μου έκοψε "Δελτίο αποστολής-Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών" και όχι Τιμολόγιο Πώλησης, γιατί ο νόμος του 2006 αναγκάζει ΟΛΕΣ τις εταιρείες λογισμικού να θεωρούν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ τις πωλήσεις των πακέτων τους ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ. Αυτό είναι STANDARD.

 

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είπαν οτι κατά πάσα πιθανότητα δεν θα το δεχτούν όλο το τιμολόγιο γιατί δεν επιτρέπονται οι "υπηρεσίες", αλλά ένα μέρος του μόνο κλπ. Γενικά λένε οτι δεν τους αρέσει το λογισμικό γιατί δεν το "καταλαβαίνουν" και δεν μπορούν να το ελέγξουν εύκολα αν κάνει αυτά που λέει, κι άλλα περίεργα. Θέλουν να είναι "μικρό" το ποσό του λογισμικού γενικά.

 

Αν δεν το δεχτούν όλο θα πέσω κάτω από τα €6000! (οπότε θα τρέχω να αγοράσω άλλα ακριβά πάγια μέσα σε 2 ημέρες και δεν χρειάζομαι τίποτα άλλο!...)

 

Και απορώ, σε εσάς τι έχει συμβεί με το λογισμικό? Έχετε αντίστοιχα προβλήματα? Μα δεν θέλω πολλά έπιπλα, υπολογιστές και λογισμικό κυρίως θέλω!

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οκ σήμερα πήγα και εβγαλα Αφαλιστικη και φορολογικη ενημερώτητα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

@Mnaf Εμ λογικό είναι Αρχιτέκτονας είσαι, με τα λογισμικά και τους υπολογιτές θα βγάλεις το ψωμί σου...! όχι με τους δερμάτινους καναπέδες και τα υπερ λουξ γραφεία.

Τί να σου πώ... προσπάθησε να τους το εξηγήσεις μπας και το καταλάβουν.

 

Εγώ δεν είχα πρόβλημα μόνο με το τιμολόγιο από το γεωδαιτικό σταθμό (total station) που είχε 7000 και κάτι δεν μου ζήτησε να δει τίποτα άλλο...

 

Για τον δεύτερο έλεγχο όμως σχεδιάζω να αγοράσω λογισμικό που κάνει κοντά στα 1500 οπότε ελπίζω να το δέχονται...!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.