Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποσαφήνιση των υποχρεώσεων της επίβλεψης στατικών σε ιδιωτικά έργα


Recommended Posts

Ζητάμε δηλαδή τον εκ των προτέρων (μέσω ΜΗΚΙΕ) αποκλεισμό των άσχετων επαγγελματιών, επειδή δεν μπορούμε να επιβάλλουμε τον εκ των υστέρων (αφού ο ιδιοκτήτης και ο εργολάβος θα είναι φιλαράκια) αποκλεισμό τους;

 

Ισως υπάρχει και άλλος τρόπος.

Το να θέσουμε σε γνώση του ιδιοκτήτη ορισμένα κριτήρια πριν την ανάληψη της επίβλεψης, σχετικά με τα ελάχιστα προσόντα (όπως θα τα περιέγραφε εξάλλου και το ΜΗΚΙΕ) που θα πρέπει να έχει ο εργολάβος και κάθε υπεργολάβος που μπαίνει στο έργο, είναι τόσο δύσκολο;

 

Μη μου πείτε ότι θα είναι πιο δύσκολο, διότι και αν εφαρμοσθεί ΑΥΡΙΟ κιόλας το ΜΗΚΙΕ, περιπτώσεις ασχετοσύνης πάντα θα συνεχίσουν να υπάρχουν. Μόνο ο έλεγχος από τον ίδιο τον επιβλέποντα μπορεί να διασφαλίσει τα ελάχιστα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 130
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ναι είναι δύσκολο και καμιά φορά ακατόρθωτο όταν όλα κινούνται μέσω μειοδοσίας και προσφορών.

Εννοείται πως ο ιδιοκτήτης θα διαλέξει την πιο φτηνή λύση πχ αυτεπιστασία

και ας του βγούν μετά τα διπλάσια χρήματα και με κακοτεχνίες.

Εγώ πάντως Τετάρτη θα είμαι εκεί να δούμε τι θα ακούσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή γίνονται πολλές αναφορές στο ΜΗΚΙΕ, ας δούμε τί ακριβώς είναι αυτό (Στοιχεία από το βιβλίο του Θ.Π.Τάσιου "Δημόσια και ιδιωτικά έργα: Παθήματα και μαθήματα"):

 

Εγγραφή στο ΜΗΚΙΕ:

- Δικαίωμα εγγραφής στο ΜΗΚΙΕ, έχει κάθε νομικό και φυσικό πρόσωπο, κατασκευαστής ιδιωτικών έργων.

- Κατασκευαστική επιχείρηση δεν νοείται δίχως την στελέχωση της από διπλωματούχους ή πτυχιούχους μηχανικούς.

- Στο ΜΗΚΙΕ εγγράφονται αυτοδικαίως οι επιχειρήσεις του ΜΕΕΠ.

 

Κατηγορίες ΜΗΚΙΕ

α) Δομικά έργα

β) Γεωτεχνικές εργασίες - ειδικές θεμελιώσεις

γ) Η/Μ εγκαταστάσεις

δ) Έργα οδοποιίας

ε) Υδραυλικά έργα

στ) Λιμενικά έργα.

 

Διαβάθμιση επιχειρήσεων ΜΗΚΙΕ:

- 1η τάξη: έργα προϋπολογισμού <200000 ευρώ

- 2η τάξη: έργα " " " " " " " " " " " <500000

- 3η τάξη: έργα " " " " " " " " " " " <1000000

- 4η τάξη: έργα " " " " " " " " " " " <3000000

- 5η τάξη: έργα " " " " " " " " " " " απεριόριστα

 

Κριτήρια κατάταξης:

- Εμπειρία

- Στελέχωση

- Ιδία κεφάλαια

- Πάγια περιουσιακά στοιχεία

- Ιδιόκτητα τεχνικά μέσα και εξοπλισμός

 

Βαθμίδες εμπειρίας μηχανικών:

1η: 5ετία από την απόκτηση πτυχίου ή Α τάξης ΜΕΚ

2η: 8ετία από την απόκτηση πτυχίου ή Β τάξης ΜΕΚ

3η: 12ετία από την απόκτηση πτυχίου ή Γ τάξης ΜΕΚ

4η: 15ετία από την απόκτηση πτυχίου ή Δ τάξης ΜΕΚ

 

Μακροπρόθεσμες προτάσεις-δράσεις:

- Μητρώο τεχνιτών

- Μητρώο υπεργολάβων

- Μητρώο προμηθευτών υλικών.

Link to comment
Share on other sites

Να πούμε βέβαια ότι δεν έχει θεσμοθετηθεί το ΜΗΚΙΕ.

Στις παρακάτω διευθύνσεις μπορείτε να διαβάσετε τα δύο σχέδια ΠΔ που αφορούν το ΜΗΚΙΕ

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/tptee/News-homepage/%D3%F7%DD%E4%E9%EF%20%D0%C4%201_8_06%20%ED%DD%EF_0.doc

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/tptee/News-homepage/MHKIE_0.pdf

Link to comment
Share on other sites

Oι τάξεις προυπολογισμού θέλουν αναθεώρηση , βασικά θα έπρεπε να ξεκινάει από 500.000 Ε με την λήψη του πτυχίου γιά όλους , και μετά 3ετία στο 1.000.000 και στην εξαετία 3.000.000 και στα 10 χρόνια απεριόριστο .

 

Γιά την Α' κατηγορία δεν απαιτείται κανένα κεφάλαιο και καμμία άλλη στελέχωση .

Να μπορούν να δουλέψουν τα μικρά έργα όλοι .

 

Οι επιχειρήσεις ΜΕΕΠ να μην γράφονται αυτοδίκαια , αλλά μετά από κρίση .

Δηλαδή όσοι δεν θέλουμε να μπούμε στον βόθρο που λέγεται ΔΕ , αλλά έχουμε 25+ χρόνια κατασκευαστική εμπειρία , θα κριθούμε από τους έχοντες μοναδικό πελάτη το κράτος ?

 

Είπαμε να βγάλουμε τους άσχετους από την οικοδομή , αλλά όχι και οι νόμοι κομμένοι και ραμμένοι στα μέτρα των κυκλωμάτων .

 

Στα κριτήρια κατάταξης τα 3,4 και 5 είναι άνευ ουσίας γιά τα ιδιωτικά έργα μιά και μιλάμε γιά ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ και όχι γιά ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ .

 

Επίσης οι κατηγορίες έργων δ,ε και στ είνα λίγο δύσκολες να είναι ιδιωτικές , αλλά θα μπορούσαν να παραμείνουν .

 

@Costas

 

Ο ιδιοκτήτης ακούει πολλές φορές από το περιβάλλον του αρνητικές απόψεις γιά την ανάθεση της κατασκευής του έργου στο μηχανικό του και έτσι νομίζει ότι θα του έρθει πιό φτηνά , αν ο ίδιος το παίξει γενικός εργολάβος .

 

Στην πράξη βέβαια στο 80-90 % των περιπτώσεων μετανοιώνει πικρά .

 

Εχω προσωπική πείρα από αρκετές τέτοιες περιπτώσεις σε ορισμένες δε ο ιδιοκτήτης υπέστη ποινικές και αστικές διώξεις που τον έφεραν στα πρόθυρα του Κορυδαλλού και του νοσοκομείου .

 

Κάποια στιγμή μπορεί να αναφέρω 2-3 έτσι γιά ενημέρωση των ιδιοκτητών που μας διαβάζουν .

Link to comment
Share on other sites

Αχ, ρε zavi...μισές δουλειές μου κάνεις :). Εκεί που περιγράφεις ορθώς το πρόβλημα (για το νεοελληνικό ρόλο της οικοδομής που καθόρισε και το πλαίσιο υλοποίησης) μου πετάς μία μόνο από τις απαιτούμενες λύσεις που δεν είναι καν από τις πρωταρχικές.

 

Φίλε γιατί το λες αυτό?

 

Υπολειπόμενες απαιτούμενες ενέργειες για το θέμα της εμπλοκής του μηχανικού στην κατασκευή,όσο και για το γενικό πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί με ενέργειες του πρωκτού:

 

1.Πιστοποίηση ποιότητας των ανεγειρόμενων οικοδομών.Συμπεριλαμβάνονται ενεργειακή,επισύναψη πιστοποιητικών δοκιμίων σκυροδέματος κ χάλυβα στις δικαιοπραξίες(προβλέπεται αλλά πάει περίπατο...),καθώς και το 2 (πολεοδομική,χωρίς ευθύνες του ΕΠιβλέποντα,αλλά του ΚΡΑΤΟΥΣ).

 

2.Πολεοδομική πιστοποίηση συμβατότητας της ΚΑΤΣΚΕΥΑΣΜΕΝΗΣ οικοδομής σύμφωνα με τις διατάξεις της οικ.άδειας ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΕΧΩΔΕ.

 

3.Κατοχύρωση της αμοιβής του μηχανικού για την κατασκευή.

 

4.Εύρεση λύσης για την απίστευτη εκτόξευση του κόστους της γης,σε αντιστοιχία με τις οικιστικές απαιτήσεις της χώρας.Δεν μπορεί μία περιοχή που μπαίνει στο Σ.Π. μετά το 1997 να έχει μέγιστο Σ.Δ. 0,80,εδώ καταρρίπτονται Συνταγματικά Δικαιώματα περί προστασίας της ιδιοκτησίας!

 

5.Αποποινικοποίηση του ρόλου του Επιβλέποντα Μηχανικού και μετακύλιση της ευθύνης στον κατασκευαστή.Πάντα μιλάμε για ιδιωτικά έργα.

 

6.Μείωση των ασφαλιστικών εισφορών των εργατοτεχνιτών,ταυτόχρονα όμως αύξηση των παροχών(ασφαλιστική κάλυψη σε δημόσια νοσοκομεία κ κλινικές) που παίρνουν από το ταμείο τους (ΙΚΑ)

 

7.ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!Κρατικός έλεγχος των τιμών των λατομείων κ των χαλυβουργιών.Μας έχουν τσακίσει τα χρηματιστηριακά προϊόντα!!!gamoto!Προτείνω τη σύσταση ΚΡΑΤΙΚΩΝ επιχειρήσεων εκμετάλλευσης του εθνικού πλούτου,κ να μείνουν στην απ' έξω κάτι MILFS που μου μοστράρονται με πούρα..........Σε αυτή τη χώρα έχουν δικαίωμα να υπάρχουν κ όσοι ******** ,ΤΟ ΑΚΟΥΤΕ ΡΕ?

 

8.Κατάργηση του ΕΚΚΟ στην ΕΡΓΑΣΙΑ.Είναι απαράδεκτο να απαιτούνται τιμολόγια υπεργολάβων,που ας ξεχάσουμε ότι δεν είναι καν πιστοποιημένοι γνώστες του αντικειμένου,συν τοις άλλοις δεν είναι ΚΑΝ εργολάβοι,εφ' όσον δεν έχουν δικαίωμα!!! να απασχολούν προσωπικό.Εδώ υπάρχει hint:το ''Κράτος'' εμμέσως πλην σαφώς,τους δίνει το δικαίωμα να το ''παίζουν'' εργολάβοι ΑΠΟΠΟΙΟΥΜΕΝΟΙ των ευθυνών τους,καθώς αυτές μετακυλίονται στον Επιβλέποντα κ στον ΚτΕ΅.Αν γουστάρουν να πληρώνονται με απόδειξη,ας φάνε το κλύσμα να έχουν την ευθύνη του προσωπικού τους!Αμα πια!Ειδάλλως τιμολόγια ΓΙΟΚ-τουλάχιστον για την εργασία.

Συχρόνως,κατάργηση του θεσμού των ΜΗ στεγασμένων επαγγελμάτων.Όλοι να θεωρούνται στεγασμένοι,τί απίστευτο παραθυράκι είναι αυτό ρε παιδιά?

 

9.Απεμπλοκή των δημοτικών εισφορών σε ημιτελείς οικοδομές.Αυτοί ούτε καν μαστροποί δεν είναι,μιλάμε για κανίβαλους που όση σάρκα κ να φάνε δεν χορταίνουν.Ύαινες!Αν γουστάρουν έσοδα από οικοδομές,να κόψουν τα ''φέρε κ φέρε'' μέχρι να τελειώσει η οικοδομή!

 

10.Αυτεπάγγελτη αναζήτηση ''δικαιολογητικών'' τόσο κατά την έκδοση των οικ. αδειών,όσο και της πολεοδομικής αποπεράτωσης του έργου.Προβλέπεται ήδη,κανείς δεν το τηρεί.Να σου ζητάνε ξέρουν τα καθίκια,αν τους βάλεις να τα ψάξουν αυτεπάγγελτα,δεν θα δεις ποτέ σου προκοπή........ΟΥΣΤ,βρωμιάρηδες.Αν είστε τόσο εξυπνάκηδες,ελάτε να τα βρούμε στην έδρα μου,ΚΥΝΑΙΔΟΙ,να σας περιλάβει ο Ivan να σας κάνει να νιώσετε γυναίκες......

 

11.Αποφορολόγηση των απώλητων-ανεκμετάλλευτων κατοικιών και περιουσιών ΜΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.Ούτε Φ.Π.Α,ούτε ΦΜΑΠ.Άιντε μην πώ καμιά κουβέντα..........ΜΑΣΤΡΟΠΟΙ!

 

12.Κάντε όλοι έρωτα παρά φύσει στο ΥΠΕΧΩΔΕ.Τους αρέσει.

 

Σε κάλυψα φίλε?;):D

 

Παρακαλώ,μην πειράξετε το ποστ μου,είναι έργο τέχνης.Τα ακούτε κύριε Αντινομάρχα?Μεταφέρετέ τα όπως έιναι στην Κα Μπιρμπίλη τώρα,μπας κ σώσετε κ εμάς κ τον εαυτό σας....

Link to comment
Share on other sites

Mα,αυτήν ακριβώς την έννοια έχει ένα Μητρώο......

 

Εγώ προσωπικά δεν ξέρω να μελετάω.Ξέρω να κατασκευάζω.Ωστόσο έχω τις ίδιες ευκαιρίες στην αγορά με ένα γκαβό που δεν έχει λερώσει τη γραβάτα του.Εγώ δεν δικαιούμαι να πληρωθώ τις γνώσεις μου?Αυτός δεν δικαιούται?Από πού θα τις πληρωθούμε,αφού δεν υπάρχει το ΜΗΚΙΕ?Από τις ορέξεις του κάθε μικροιδιοκτήτη που σήμερα συμφωνεί,αύριο δεν γουστάρει?

 

Εξ' άλλου Myri,γιατί να μην καταγράφεται η εμπειρία σου όσο δουλεύεις,δεν το καταλαβαίνω γιατί διαφωνείς.Αν θες να κτίσεις το σπίτι των δικών σου,το μελετάς,το επιβλέπεις κ το κατασκευάζεις.Τώρα,αν πρόκειται για ένα 20 όροφο ουρανοξύστη,ε, πιστεύω ότι δεν θα σε πολυχαλάσει να πληρώσεις κάποιον έμπειρο συνάδελφο να στον σηκώσει.........:wink:

αχαχαχα

 

ΕΛΕΟΣ

δηλ από όλο το ΜΗΚΙΕ μόνο οι μηχανικοί θα αποκλείονται

-----

μα τι συζητάμε;;;

τελικά συζητάμε για το αν οι μηχανικοί έχουν τα προσόντα να κάνουν μελέτες και επιβλέψεις;;;;

αυτό διαπραγματευόμαστε;;;;

 

ΔΕΝ γίνετε αγαπητοί συνάδελφοι να διαχωριστεί η μελέτη από την επίβλεψη

ο μελετητής θα μελετά στη θεωρία και ο επιβλέπων δε θα μπορεί να εφραμόσει τη μελέτη

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάμε για διαχωρισμό της μελέτης από την επίβλεψη.

 

Μιλάμε για κατοχύρωση του ρόλου του μηχανικού για την ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ των ιδιωτικών έργων,δηλαδή αυτός που κατασκευάζει να είναι μηχανικός κ όχι μη μηχανικός.Πόσες φορές θα το πούμε?Εγώ πάντως με αυτό το ποστ το λέω για τελευταία......αν δεν το καταλαβαίνετε,θα κάνω κ κακά κ θα μιλάω από εδώ κ στο εξής με όσους το καταλαβαίνουν.

 

H έκκληση για έλεος πού ακριβώς κολλάει?

Link to comment
Share on other sites

τότε τη λέξη εμπειρία γιατί τη βαζεις μέσα αφού δεν έχεις σκοπό τον αποκλεισμό των μηχανικών

 

ολοι οι γιδοβοσκοί που λες θα μπουν πανηγηρικά στο ΜΗΚΙΕ

το πολύ να εμποδίσεις τους μελλοντικούς γιδοβοσκούς

 

οι μόνοι που θα αποκλειστούν είναι οι μηχανικοί

και κυρίως οι νεότεροι που δε θα πληρούν τους όρους της εμπειρίας

 

δηλαδή αντί με το ΜΗΚΙΕ να βελιτώσουμε τις συνθήκες της δουλειάς μας

θα πάρουμε τα χεράκια μας και θα βγάλουμε τα ματάκια μας

--------

στα Θεία!!! :)

να μας δώσουν φώτιση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.