Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

zerman

καλημερα

σωστο ειναι αυτο που λες...ετσι το γραφει ο 4014,,,

ομως μιλαει οτι μας ενδιαφερει η αυτοτελης οριζόντια ιδιοκτησια, "μη συμπεριλαμβανομενων των κοινοχρηστων και κοινοχρηστων μερων" της οικοδομής

δλδ αυτων που εξακολουθουν να ειναι "κοινοχρηστα"

Πραγματι ενα διαμερισμα που δεν εχει κανενα "παρακολουθημα" τακτοποιει τον δικο του "χωρο" και τιποτε άλλο.

Ομως, αφης ενα "τμημα" - μερος" των κοινοχρηστων εχει δεσμευθει στην αποκλειστικη χρηση του διαμερισματος...τοτε "δεν" ειναι "κοινοχρηστο"...η κοινοχρησια του παυει...

Για τις τυχον αυθαιρεσιες σε αυτο το "τμημα", υποχρεω ειναι το διαμερισμα που εχει την χρηση αυτου.

Παραδειγμα...Ο εχων στο δωμα εστω 12 τμ. εχει και την χρηση της ταρατσας...τακτοποιει μονος του...η κοινοχρησια εχει πλεον παυσει...εχει την αποκλειστικη χρηση...

Επίσης, σε καθετη, όπου εχει δοθει αποκλειστικη χρηση τμηματος του ακαλυπτου [συνηθως καθολο το πλατος της οικοδομης...μεχρι τον δρομο]

Και εδω θα τακτοποιησουμε και τυχον αυθαιρεσιες στον ακαλυπτο...λογω της αποκλειστικης χρησης.

Εδω στο συμβολαιο της πώλησης στο μελλον, θα γραψει η συμβ/φος, με βαση το συμβολαιο που της εχει δοσει ο πωλητής,

Πωλειται η με αριθ. Μ1 μονοκατοικια αποτελουμενη απο υπογειο....τμ....ισογειο...τμ και α' οροφο...τμ.

Γινεται μνεια οτι εχει τακτοποιηθει Η/Υ χωρος εμβαδου...στο ισογειο ...και εχω σχετικη δηλωση-βεβαιωση.

Επίσης στην ανω μονοκατοικια ανηκει το δικαιωμα της αποκλειστικης χρησης τμηματος του ακαλυπτου εμβαδου...με στοιχεια αβγδεα [για αυτο το τμημα θα υπολογισθει η αντικειμενικη του αξια και θα πληρωθει φορος μεταβιβασης...]

α] επι του τμηματος αυτου δεν υπαρχει καμμία κατασκευή [ειναι υποχρεωμενη να το γραψει....το δηλωνουν υπευθυνα σε αυτην οι συμβαλλόμενοι..]

β] επι του τμηματος αυτου υπαρχει ΒΒ ...που εχει τακτοποιηθει κλπκλπ. [και θα βγει φορος μεταβιβασης και για το κτισμα...]

Τελος, ας παμε σε μια οικοδομη, όπου στο διαμερισμα ανηκει κατα χρηση μια ανοιχτη θεση παρκιν στην πυλωτη...σύμφωνα με το συμβόλαιό του...

Εστω οτι εχει παραβαση στο οτι την εχει "κλεισει"

Στην ΟΑ γραφει για "ανοιχτη" ...ήδη εχει γινει κλειστή...

Αν θεωρησουμε οτι για να γινει τακτοποιηση απαιτειται η συναίνεση ολων...??? ...δεν θα μπορει να τακτοποιηθεί...

..[και με την ανω λογικη για να μεταβιβασθει...θα πρεπει να ζητησουμε την...συμμετοχη και των υπόλοιπων......]

 

Αυτα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σουανη και γιαννη

 

οταν υπαρχει διηρημενη οριζοντια ιδιοκτησια- οπως ηταν το ερωτημα-

δικαιουται να δηλωσει ο ενας...χωρις την συναινεση του άλλου...

αναγραφοντας το ονοματεπωνυμο, το ΑΦΜ και το ποσοστο του συνιδιοκτητη...

 

[δξ πώς λειτουργει το σύστημα υποβολης δηλωσεων,...παντως αν το συστημα δεν δεχεται το -εστω- 50% του δηλουντα, τοτε γραφει 100% και σημειωνει στις παρατηρησεις τα στοιχεια του συνιδιοκτητη, κατα τα ανω...]

καλημερα

[παρακληση μην το εντιταρετε....ευχαριστω]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ειναι λαθος αυτο....βεβαιωση δινεις για ολη την ιδιοκτησια και ολους τους ιφιοκτητες και περνεις υδ απο ολους

Δε νομίζω ότι έχω εγώ λάθος.

 

Σκέψου το εξής:

διαμέρισμα το έχω 50% εγώ και 50% εσύ.

Κάποια στιγμή θέλεις να το πουλήσεις για τον όποιο λόγο.

Εγώ δε συναινώ.

Θα σου μείνει...;

Ποιου τα ιδιοκτησιακά δικαιώματα θίγονται;

 

Να μην μπερδεύουμε την τακτοποίηση με τη δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Τα μέρη που ανήκουν στη συγκυριότητα είναι και παραμένουν κοινόχρηστα είτε έχουμε την αποκλειστική χρήση είτε όχι.

 

Κοινοχρηστο ή μηπως κοινοΚΤΗΤΟ?

Link to comment
Share on other sites

Άλλωστε ο νόμος δε μπορεί να εννοεί τις αποκλειστικές χρήσεις καθότι αυτές είναι ενοχικά δικαιώματα ενώ οι διατάξεις του και οι περιορισμοί αφορούν εμπράγματα δικαιώματα.

 

 

Εδω ειναι το ΚΛΕΙΔΙ της υποθεσης, οπως ανεφερα και στο 2ο μηνυμα μου...

Αν οι αποκλειστικες χρησεις ειναι ΕΝΟΧΙΚΑ και οχι ΕΜΠΡΑΓΜΑΤΑ δικαιωματα, τοτε δεν πρεπει να ασχολουμαστε με τα παρακολουθηματα, εστω και αν εκει εχουν γινει ΟΡΓΙΑ-ΠΑΡΑΝΟΜΙΕΣ!

Επειδη ομως ΔΕΝ ειμαστε δικηγοροι, μηπως-λεω ΜΗΠΩΣ- θα επρεπε να διευκρινηστει απο το υπουργειο αυτη η πολυ συνηθισμενη περιπτωση?.......... :???:

 

υ.γ. Αντιστοιχο προβλημα υπαρχει και με τους ΕΞΩΣΤΕΣ.............

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

οπως προειπαμε #2745,

 

κατα τον ν 3741/29 οι περιορισμοι της κυριότητας... "φερουν τον χαρακτηρα δουλειας"

 

και βεβαια...οι δουλείες ανηκουν στα εμπραγματα δικαιώματα.

υγ

περι δουλειών

ιδ. στο "προσφατα αρχεια"

μια εξαιρετική εργασια του ΜΑΚΑΡ...

Αρθρο 973 AK.doc

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

 

Δε νομίζω ότι έχω εγώ λάθος.

 

Σκέψου το εξής:

διαμέρισμα το έχω 50% εγώ και 50% εσύ.

Κάποια στιγμή θέλεις να το πουλήσεις για τον όποιο λόγο.

Εγώ δε συναινώ.

Θα σου μείνει...;

Ποιου τα ιδιοκτησιακά δικαιώματα θίγονται;

 

Να μην μπερδεύουμε την τακτοποίηση με τη δήλωση.

προφανως ειναι ακομα ενα κενο στον νομο που ο κσθενας το ερμηνευει οπως θελει.....

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου το εξής:

διαμέρισμα το έχω 50% εγώ και 50% εσύ.

Κάποια στιγμή θέλεις να το πουλήσεις για τον όποιο λόγο.

Εγώ δε συναινώ.

Θα σου μείνει...;

Ποιου τα ιδιοκτησιακά δικαιώματα θίγονται;

Να μην μπερδεύουμε την τακτοποίηση με τη δήλωση.

 

Όπως προείπα, πιστεύω ότι το ορθότερο θα ήταν στη δήλωση να γραφτούν και οι 2 από 50%, διότι αυτή είναι η πραγματικότητα.

 

Επίσης, δεν ξέρω εάν γίνεται να πουληθεί μόνο το 50% μιας ιδιοκτησίας, χωρίς τη σύμφωνη γνώμη του υπόλοιπου 50%. Εάν γίνεται, τότε δεν θες και συναίνεση για τη δήλωση, ειδάλλως, αν συμφωνεί και το 50%, πάρ' την... τζάμπα είναι! :smile:

Link to comment
Share on other sites

ναι, μπορει να πουληθεί το 50% χωρις να ερωτηθει το άλλο 50%

Απλα δεν συνηθιζεται να γινεται...αφου τιθενται θεματα ..έριδων και διαφωνιών μεταξυ τους.......

[δλδ. δεν τα βρηκαν αυτοι οι αρχικοι...συνηθως αδελφια...ξαδερφια...θα τα βρει ο νεος αγοραστής, που θα δοσει τα ωραία του λεφτα...για να μπλεξει με τον εναπομειναντα ???...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.