Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Με ποιον τροπο ακριβως να το καρατσεκαρω?

Εκτος του οτι η αποψη που μεταφερω ειναι αποψη υπαλληλου της Πολεοδομιας με μεγαλη εμπειρια στομ τομεα μαλιστα, τα υπολοιπα ειναι γεγονοτα....

 

Η μεταβιβαση οριζοντιου ιδιοκτησιας αφορα οτι ειναι μεσα στον ογκο του κτηριου. Εχω δει με τα ματια μου συμβολαιογραφο να βαζει γραμματακια στις ακρες του διαμερισματος για να το οριοθετησει και φυσικα δεν συμπεριελαμβανε εξωστες...

 

Αν διαβασεις τα συμβολαια ιδιοκτησιας και τις περιγραφες των χωρων, περιγραφει ΜΟΝΟΝ τους χωρους του διαμερισματος και ΟΧΙ τους εξωστες. Καθαρα τετραγωνικα, ητοι, συν ποσοστα κοινοχρηστων χωρων, τα οποια δεν μας αφορουν για τη βεβαιωση νομιμοτητας...

 

και στο λεω εγω που προτου να ενημερωθω για ολα αυτα που γραφω, "κατεβασα" τμημα του μπαλκονιου που ηταν αυθαιρετο στην αδεια του 1970, ενω τωρα δεν θα το εκανα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

kana, έχεις δίκιο, δεν είναι εύκολο να αποδείξεις οτι μια αυ8αιρεσία σε διαμερισμα είναι τόσο παλιά όσο και η άδεια...ισως μονο στην περιπτωση των δωμάτων...

αυτο που δεν κατάλαβα είναι, μια αυθαίρετη κατασκευή, αποδεδειγμένα πρό 1956 (με άδεια ή χωρίς), μπαίνει στο νόμο αλλά θεωρείται (η αυθαιρεσία) νόμιμη??

Link to comment
Share on other sites

Το λέει στο άρθρο 23 όταν ξεκινάει ότι οποιαδήποτε αυθαιρεσία που έχει γίνει πριν το 1955 είναι νόμιμη και δεν μπαίνει στον 4014.Είναι σα να αποφασίσανε ότι γιαυτόν το νόμο ο ΓΟΚ ξεκινάει μετά το 1955.

Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση που μεταβιβάζεται ένα διαμέρισμα μαζί με το 50% του υπογείου γκαραζ και το 50% της υπόγειας αποθήκης.

Και τα τρία είναι εντάξει σε όγκο, δόμηση κτλ αλλά έχω το εξής θέμα.

Η ράμπα του γκαράζ έχει προεκταθεί σε όλο το πεζοδρόμιο (με κλίση εννοώ) και δύο σκαλιά της υπόγειας αποθήκης

είναι και αυτά στο πεζοδρόμιο. Δίνω βεβαίωση ή όχι?

 

Περίπτωση που μεταβιβάζεται ένα διαμέρισμα μαζί με το 50% του υπογείου γκαραζ και το 50% της υπόγειας αποθήκης.

Και τα τρία είναι εντάξει σε όγκο, δόμηση κτλ αλλά έχω το εξής θέμα.

Η ράμπα του γκαράζ έχει προεκταθεί σε όλο το πεζοδρόμιο (με κλίση εννοώ) και δύο σκαλιά της υπόγειας αποθήκης

είναι και αυτά στο πεζοδρόμιο. Δίνω βεβαίωση ή όχι?

 

 

Σημειώνω ότι το σπίτι είναι του 1975 και η ράμπα που αναφέρω είναι τεράστια τρύπα στο πεζοδρόμιο για να φτάσει στο ύψος του δρόμου.

Υπάρχει κάποια εγκύκλιος για αυτά τα θέματα που να ξέρει κανείς για τις τότε χρονολογίες?

Edited by Manolis gon
Συγχώνευση μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Το λέει στο άρθρο 23 όταν ξεκινάει ότι οποιαδήποτε αυθαιρεσία που έχει γίνει πριν το 1955 είναι νόμιμη και δεν μπαίνει στον 4014.Είναι σα να αποφασίσανε ότι γιαυτόν το νόμο ο ΓΟΚ ξεκινάει μετά το 1955.

Μανωλη επ αυτου εχω μια απορια....

Οι αυθαιρεσιες προ 55 δεν λαμβανονται υποψιν??

Στην περιπτωση που εχω οικημα προ 55 που νομιμοποιηθηκε με 1337 κανοντας 2 φασεις χωρις να ολοκληρωσει την 3η αφοτου ενταχθηκε στο σχεδιο πολης, αλλα τα σχεδια που συνεταξε τοτε ο μηχανικος εχουν αρκετες αποκλισεις ως προς την πραγματικοτητα, τι γινεται τοτε??

Για τη μεταβιβαση του απαιτειται βεβαιωση η οχι??

Link to comment
Share on other sites

Όχι αλλά λέει ότι μας ενδιαφέρουν μόνο παραβάσεις σε δόμηση, κάλυψη και ύψος (οπότε αν εντοπίσουμε αυθαιρεσία τύπου "μεγαλύτερος εξώστης" δεν μας απασχολεί και δίνουμε κανονικά τη βεβαίωση).

 

Βεβαίωση δίνουμε. ΟΚ

Το περνάμε αυτό σε αυθαιρεσίες με τον 4014 ή επιλέγουμε απλά να δώσουμε την βεβαίωση και να μην μπει ο ιδιοκτήτης σε έξοδα ρύθμισης με τον 4014?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τις 1000 απαντήσεις, αλλά επειδή η μόνη σχετική ήταν του Οκτωβρίου, ρωτάω:

 

:confused: για την απλή βεβαίωση του μηχανικού πρέπει να "περάσω" μέσα από το σύστημα?

:confused: πόσο "πάει" (με ιδιωτικό συμφωνητικό) η αμοιβή του? Τον Οκτώβρη ήταν για Αθήνα 150

 

:confused: και κάτι ακόμη :grin: αν το ακίνητό μου έχει ένα θέμα με μικρότερο χώρο γιατί τον έδωσε στο διπλανό διαμέρισμα ο εργολάβος?

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο "απλες" βεβαιωσεις, υπαρχουν και αλλα ειδη βεβαιωσεων? Γιατι πολλοι τωρα τελειταια με ρωτανε ποσο κοστιζει μια "απλη" βεβαιωση...

 

Ναι, παντως, πλεον πρεπει να την περασεις απο το συστημα....

 

Η αμοιβη του παει οσο την κοστολογεις εσυ τη δουλεια σου και την υπογραφη σου.... Ξεπεσε ηδη τοσο η αμοιβη στην πρωτευουσα? Στο τελος θα φτασει η αξια της να ειναι οσο και του 651....

 

Βαλε μια ΕΕΜΚ και διορθωσε το. Ετσι οπως εισαι δεν χορηγεις βεβαιωση....

Βεβαια, ανελαβε τις ευθυνες σου και πραξε αναλογως....

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω την ερώτησή μου, ίσως πιο ξεκάθαρα αυτή τη στιγμή.

 

Εχω περίπτωση που η μοναδικές αυαθαιρεσίες που έχει είναι:

1) Ενα μπαλκόνι μήκους 2μέτρων και πλάτους 1,00μέτρου (στα σχέδια αδείας) έχει γίνει 3,00μέτρα

2) Ενα άλλο μπαλκόνι στα σχέδια αδείας δείχνει μόνο το κάγκελο ενώ έχει γίνει ζαρντινιέρα μπετονένια προς το εσωτερικό του μπαλκονιού.

 

1) αδεια:

-----------------------

|............................|

|............................|

 

πραγματικότητα

---------------------------------

|.........................................|

|.........................................|

 

 

2) άδεια

----------------------------------------------- κάγκελο

|..........................................................|

|..........................................................|

 

πραγματικότητα

------.........................................------------

|.......\--------------------------/................|

|..........................................................|

 

 

Βεβαίωση δίνουμε. ΟΚ γιατί δεν παραβιάζει επιφάνεια, κάλυψη, δόμηση και ύψος.

και ρωτάω:

α) Τις αυθαιρεσίες αυτές πρέπει να τις περάσω στο σύστημα του ΤΕΕ?

β) Με αναλυτικό?

Edited by georgegaleos
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά για την περίπτωση σύνταξης βεβαίωσης περί μη ύπαρξης αυαθιρεσιών χρειάζεται η σύνταξη ιδιωτικού συμφωνητικού και αν ναι που το καταθέτουμε και ποτε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.