Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Αυτο μας το διευκρινισε ο καρατσωλης ο νομικος του τεε.μαλιστα μας ειπε οτι ΟΛΕΣ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ οι εργασιες μηχανικου (ακομα και οι εκτιμησεις τραπεζων )υποκεινται σε κρατησεις.ηταν απολυτος.γενικα επεσε πολυς ντορος για το θεμα των αμοιβων

 

Πολύ ευχαρίστως πες του! Αρκεί να βρουν (ανθρώπινο) τρόπο όπως ανέφερε ο συνάδελφος κάτω από σένα, να αποδίδονται οι κρατήσεις, να ορίσουν "νόμιμες" αμοιβές για τις εκτιμήσεις και το κυριότερο να καταφέρουν να τα βάλουν με τις τράπεζες και να τις πείσουν ότι τα "70άρια" και τα "100άρικα" που αυθαίρετα και μονομερώς αποφάσιζαν ως αμοιβές μας, θα γίνουν μίνιμουμ 500 ανά εκτίμηση. Τις "μαγκιές" λοιπόν εκεί που ανέχτηκαν τόσα χρόνια πολύ περισσότερα από όσα έπρεπε και όχι στα μέλη τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόλις έδωσα Βεβ. Μη Ύπαρξης Αυθαιρεσιών και όλα πήγαν καλά.

1. Χειρόγραφη σύμφωνα με το υπόδειγμα του ΥΠΕΚΑ.

2. Έκοψα ΑΠΥ, χωρίς ΦΕΜ, κρατήσεις και συμφωνητικά.

 

Η συμβολαιογράφος τα δέχτηκε. Η τράπεζα τα δέχτηκε (για το δάνειο).

Το μόνο πρόβλημα ήταν στο υποθηκοφυλακείο ότι ζητήθηκε να απαλειφθεί από τα συμβόλαια (όχι από τη βεβαίωση) η λέξη "εμφανείς" από την έκφραση "εμφανείς αυθαίρετες κατασκευές".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μην αφαιρέσεις τη λέξη εμφανείς συνάδελφε. Κι εμένα μου το ζήτησαν και δεν το έκανα. Οι ηλεκτρονικές βεβαιώσεις αναφέρουν τη λέξη εμφανείς. Οπότε τα παράπονά τους πρέπει να γίνουν στο ΥΠΕΚΑ. Δεν μας υπαγορεύουν τη δουλέια μας οι υποθηκοφύλακες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν την παλεύουν οι άνθρωποι. Αυτό μόνο ξέρουμε....

 

Είναι γελοίο να ζητάνε τοπογραφικό με ΕΓΣΑ ακόμα και για τη μεταβίβαση μιας αποθήκης εντός σχεδίου. Ελπίζω να μην ισχύσει. Από την ΕΛΕΜ μου είπαν ότι πρόκειται περί λάθους που θα διορθωθεί άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι γελοίο να ζητάνε τοπογραφικό με ΕΓΣΑ ακόμα και για τη μεταβίβαση μιας αποθήκης εντός σχεδίου. Ελπίζω να μην ισχύσει. Από την ΕΛΕΜ μου είπαν ότι πρόκειται περί λάθους που θα διορθωθεί άμεσα.

 

Μόλις έφαγα μισή ώρα να εξηγώ σε συμβολαιογράφο περί εξαρτημένων και μη τοπογραφικών σε εντός σχεδίου, για βεβαίωση που έχω ήδη δώσει στον πελάτη (εντός σχεδίου) και δεν του προχωράει το συμβόλαιο!!!

Τελικά καταλήξαμε ότι δεν κάνει τίποτα αν δεν της πάει διευκρίνηση!!Ε ρε ταλαιπωρία που τραβάει ο κόσμος!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα από την Παρασκευή άλλαξε το λεκτικό για τις βεβαιώσεις. Πλέον πρέπει να γράφει ότι

στο ακίνητο δεν υπάρχει κτίσμα ή στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των κοινοκτήτων ή κοινοχρήστων χώρων του ακινήτου, δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές που να επηρεάζουν τη δόμηση, την κάλυψη και το ύψος της ιδιοκτησίας και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια, ή ότι οι εκτελεσμένες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις, εμπίπτουν σε μία από τις εξαιρέσεις της παραγράφου 2 και δεν υπάγονται σε καμία από τις περιπτώσεις της παραγράφου 3.

Το "εμφανής" πλέον είναι περιττό αφού δεν υπάρχουν αφανείς αυθαίρετες κατασκευές που επηρεάζουν τη δόμηση, την κάλυψη και το ύψος της ιδιοκτησίας. Αυτό είχε μπει διότι ο Ν4014 έλεγε για εγκεκριμένα πολεοδομικά σχέδια, και περιέπλεκε τα πράγματα.

 

Όσον αφορά το τοπογραφικό, νομίζω πως θα ακολουθήσουν ότι λένε στις απαντήσεις της 15-11-11

τοπογραφικό εξαρτημένο από(!!) Ε.Γ.Σ.Α. υποβάλλεται στις περιπτώσεις που δεν έχει εκδοθεί οποιαδήποτε οικοδομική άδεια ή αυτή δεν είναι δυνατόν να ανευρεθεί, καθώς και σε κάθε περίπτωση κτίσματος ή κατασκευής στις εκτός σχεδίου περιοχές και σε οικισμούς χωρίς σχέδιο.
Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Μα από την Παρασκευή άλλαξε το λεκτικό για τις βεβαιώσεις. Πλέον πρέπει να γράφει ότι

 

Το "εμφανής" πλέον είναι περιττό αφού δεν υπάρχουν αφανείς αυθαίρετες κατασκευές που επηρεάζουν τη δόμηση, την κάλυψη και το ύψος της ιδιοκτησίας. Αυτό είχε μπει διότι ο Ν4014 έλεγε για εγκεκριμένα πολεοδομικά σχέδια, και περιέπλεκε τα πράγματα.

 

Όσον αφορά το τοπογραφικό, νομίζω πως θα ακολουθήσουν ότι λένε στις απαντήσεις της 15-11-11

Δηλαδή τώρα λες ότι τα εγκεκριμένα σχέδια τα ξεχνάμε? Νομίζω ο έλεγχος πάντα με αυτά θα γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Φαεθονα,

αυτο που λες αφορα τις τακτοποιησεις αυθαιρετων και οχι τις μεταβιβασεις ακινητων...

Επι της ουσιας, αν τακτοποιηθει ενα αυθαιρετο και παει να μεταβιβαστει, τοτε θα ζητηθει εξαρτημενο τοπογραφικο διαγραμμα...

 

Το πιο λογικο, βεβαια, ειναι να μην απαιτηθει εν τελει εξαρτημενο τοπογραφικο για εντος σχεδιου με ΟΑ ηδη εκθοδεισα, εκτος κι αν εχουν σκοπο την υλοποιηση του Κτηματολογιου με δικα μας κεφαλαια...

Περιμενουμε νεοτερες διευκρινισεις....

 

Παντως και σημερα μαθαμε τη νομιμη αμοιβη που ορισε το ΤΕΕ στην Πατρα... 2000λ + ΦΠΑ και κρατησεις....

Καθε ΤΕ τα δικα του και το κεντρικο σιγη ιχθυος...

Θα μας ελεγχουν και συμβολαιοκαφροι ε? Εδω γελαμε...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τώρα λες ότι τα εγκεκριμένα σχέδια τα ξεχνάμε? Νομίζω ο έλεγχος πάντα με αυτά θα γίνεται.

Δεν τα ξεχνάμε αλλά δεν τα αναφέρουμε στην βεβαίωση.

Φαεθονα,

αυτο που λες αφορα τις τακτοποιησεις αυθαιρετων και οχι τις μεταβιβασεις ακινητων...

Επι της ουσιας, αν τακτοποιηθει ενα αυθαιρετο και παει να μεταβιβαστει, τοτε θα ζητηθει εξαρτημενο τοπογραφικο διαγραμμα...

 

Το πιο λογικο, βεβαια, ειναι να μην απαιτηθει εν τελει εξαρτημενο τοπογραφικο για εντος σχεδιου με ΟΑ ηδη εκθοδεισα, εκτος κι αν εχουν σκοπο την υλοποιηση του Κτηματολογιου με δικα μας κεφαλαια...

Περιμενουμε νεοτερες διευκρινισεις....

Συμφωνούμε άλλωστε για αυτό έγραψα νομίζω. Αλλά επειδή αυτοί εκεί κάτω δεν ξέρω πως σκέφτονται, μπορεί να χρησιμοποιήσουν το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αν μεταβιβάζεται διαμέρισμα και ποσοστό υπογείου, το υπόγειο που είναι κοινόκτητο ελέγχεται ή όχι? Μία βεβαίωση για το διαμέρισμα και το υπόγειο περνάει στο συμβόλαιο στο φλου? Η βεβαιώσεις για όλα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.