Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σκιάσεις


Inzaghi

Recommended Posts

Εγώ όταν οι αποστάσεις είναι μικρές, όπως στην περίπτωσή σου 5 m , θεωρώ πως η πλευρική προεξοχή εφάπτεται με τον τοίχο μου, με το σκεπτικό πως επειδή είναι μικρή η απόσταση του πλαϊνού κτίριου από το τοίχο μου, θα προκαλεί πλευρική σκίαση για μεγάλο χρονικό διάστημα της ημέρας σε σχέση με την λίγη ώρα που ο ήλιος θα "βλέπει" τον τοίχο μου.

Link to comment
Share on other sites

Με τον ίδιο τρόπο αν ήταν σε επαφή

Δηλ. τραβάς γραμμή από την άκρη του σκιάζοντος μέχρι το μέσο του σκιαζόμενου (ή το μέσο κάθε ανοίγματος αυτού) και με βάση τις γωνίες υπολογίζεις τους συντελεστές.

Link to comment
Share on other sites

Με τον ίδιο τρόπο αν ήταν σε επαφή

Δηλ. τραβάς γραμμή από την άκρη του σκιάζοντος μέχρι το μέσο του σκιαζόμενου (ή το μέσο κάθε ανοίγματος αυτού) και με βάση τις γωνίες υπολογίζεις τους συντελεστές.

 

Νομίζω οστόσο ότι σαν μήκος σκιαζόμενου πρέπει να ληφθεί όλο το μήκος δλδ σκιαζόμενος+απόσταση (2+5). Επομένως το μέσον του σκιαζόμενου θα πρέπει να είναι το μέσον των 7 μέτρων. Η γωνία που προκύπτει με αυτόν τον τρόπο θα είναι πιο σωστή.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ απλα, κατεβαζεις το ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ εξελακι που κυκλοφορησε εδω μεσα απο καποιο συναδελφο (να με συγχωρει αλλα δε θυμαμαι το ονομα του) και στα υπολογιζει ολα μονο του.

 

Με το χερι αν υπολογισεις, πρεπει να βρεις τη γωνια που σχηματιζεται απο τις εξης πλευρες

α. Το μισο του τοιχου σου ΣΥΝ την αποσταση της ακμης απο το πλευρικο εμποδιο

β. Το μηκος του πλευρικου εμποδιου

 

Στις πρασιες οικοδομης συνηθως γινεται της κακομοιρας....

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, κι αν στο παράδειγμα του akius είχαμε την πλευρική προεξοχή των 5m όχι στην προέκταση των 3m στην ίδια ευθεία με τον τοίχο της εξεταζόμενης όψης, αλλά σε κατακόρυφη απόσταση 3m όπως δείχνω στο σχεδιάκι, τότε ποια θα ήταν η σωστή γωνία για τον υπολογισμό της σκίασης από πλευρικό εμπόδιο (δεξιά στη συγκεκριμένη περίπτωση); Θα ήταν 82,87o ή 11,31o;

arxitekt-Α1-Model.pdf

Link to comment
Share on other sites

Πανο, προσωπικα, αν το πλευρικο εμποδιο δεν τεμνει την προεκταση του τοιχου μου, προσωπικα δεν το λαμβανω υποψιν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.