Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα.

Έχω 2 απορίες σχετικά με το τι πρέπει να περιέχουν τα PDF της Υ/Δ και της οικοδομικής αδείας.

Στις οδηγίες του ΤΕΕ αναφέρει:

 

α) για την Υ/Δ ότι "..πρέπει να επισυνάπτονται όλα τα συνοδευτικά στοιχεία όπως απαιτούνται από τη νομοθεσία" = άρα κ βεβαίωση δασαρχείου για τα εκτός σχεδίου? ακόμη κ αν είναι σίγουρο πως δεν είναι δασικό?

 

β) για την Οικ.Αδεια "στέλεχος, αποσπασμα ρυμοτομικού, τοπο αδείας, κλπ" - Με το "κλπ" εννοεί όλα τα αρχιτεκτονικά σχέδια της αδείας?

 

ίσως οι απορίες είναι εντελώς πανηλίθιες κ να παραψειρίζω το πράμα, αλλά έχουμε καταντήσει εκεί που λέμε δόξα τω θεω-βοήθα παναγιά..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

α) Δεν απαιτεί ο ν,4014 βεβαίωση δασαρχείου. Μόνο αποδεικτικά χρόνου δημιουργίας

β) Τα απαιτούμενα. Διάγραμμα κάλυψης, κατόψεις, τομή

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ Faethon, είπα μην τυχόν έχει να κάνει με τη δήλωση του ιδιοκτήτη ότι δεν εμπίπτει στο άρθρο τάδε του νόμου (δασικά, αρχαιό, κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ερώτηση..

Έκανα αίτηση για προσωρινή υπαγωγή από ολοκλ. υπαγωγή προκειμένου να προσθέσω Τοπογραφικο εξαρτημενο ΕΓΣΑ 87.

Όλα καλά

Η αιτηση έγινε δεκτη πολυ γρηγορα.

Όμως δεν μπορω να προσθέσω τον Τοπογράφο Μηχανικό ΤΕ που έκανε το τοπογραφικό... Στην επιλογή "τεχνολόγοι τε" στην καρτέλα "Συμμετέχοντες Μηχανικοί" μου βγάζει μόνο το πεδίο Αρ.Τεε. Πως μπορω λοιπόν να βρω στο σύστημα τον Τοπογράφο ΤΕ που έκανε τη δουλεια?Αν δεν τον προσθέσω δεν ξεκλειδώνει το κουτάκι για μεταφόρτωση του αρχείου όπως καταλαβαίνετε.

Καμία ιδέα γιατι εχω κλατάρει?

Link to comment
Share on other sites

Τον παίρνεις τηλέφωνο και του ζητάς τον αριθμό του που έχει στο ΤΕΕ. :smile:

 

Νομίζω όλοι έχουν... (ίσως και όχι βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

Απορία σχετικα με την Υπευθυνη Δήλωση ιδιοκτήτη :

Στην χρήση γής (περιοχης ακινήτου) που ζητάει, τι βάζουμε ? την χρηση που έχει ή ολες τις χρήσεις της περιοχης ?

 

1. Εστω , οτι μιλαμε για ακινητο εντος σχεδιου πόλεως, διαμέρισμα σε πολυκατοικια. Θα βαλουμε ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ή ολες τις χρήσεις που λεει το αρθρο οσο αναφορα περιοχες πολεοδομημενες οπως είναι αυτη η περιπτωση ( αμιγη κατοικια ,γενικη κατοικια , Πολεοδομικα κεντρα , κεντρικες λειτουργιες πόλης....κτλ..)

? ? ?

 

2. Σε εντος οικισμου καταστημα με κατοικια ανωθεν, θα βάλουμε γενικη κατοικια- καταστημα ή όλες τισ χρησεις που επιτρέπονται σε οικισμούς ?

Link to comment
Share on other sites

@ architect_duth

ναι βασικά αυτό έκανα εννοείται ότι ήταν το πιο απλό.. Πάντως για όποιον δεν το ξέρει όντως και οι Τεχνολόγοι ΤΕ έχουν αριθμό ΤΕΕ..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

να μου πείτε την άποψη σας για την υποβολή των σχεδίων. Αν τυχόν έχει απαντηθεί το ερώτημα απλώς δεν το εντόπισα στην αναζήτηση.

 

Έχω ολοκληρώσει μία τακτοποίηση και θέλω τώρα να υποβάλλω τα σχέδια αλλά δεν μπορώ. Συγκεκριμένα είχα τότε δηλώσει ότι όταν ενεργοποιηθεί η Β' φάση θα υποβάλλω τα σχέδια.

Σήμερα που προσπαθώ να υποβάλλω δεν ενεργοποιείται το γνωστό "πράσινο" κουμπί από την κάρτα "ΑΡΧΕΙΑ".

 

Έχομε κάποιο σχόλιο ή ιδέα ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.