Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ευχαριστω ΙΑΣΟΝΑ.

 

νομιζω οτι ετσι οπως εχουν τα πραγματα ειναι καλύτερα να δωθει χρονος και να μην ισχύσει το 10 ήμερο για να πάμε με τα σωστά και σαφή και νόμιμα χαρτιά, προς όφελος τόσο των πελατών μας, αλλά και προς όφελος δικό μας. Αλλιώς κάνουμε άσκοπα διαδικαστική γυμναστική όπου και έμείς εκτιθέμεθα , και οι πελάτες μας - εν αγνοία τους, αν και εγω τους ενημρώνω για τις τρομερές ασάφειες του 4014 - είναι στον αέρα.

 

Να πάρω το θάρρος (αν και είμαι εκτός θέματος εν μέρει) να πω ότι κατά 90% οι υποθέσεις μας δεν καταλήγουν να είναι αυτό που φαίνεται κατα την ανάθεση... Οπότε και πρέπει στην πορεία να διαχειριστούμε εκτός από την παράνοια του νομοθέτη και την άγνοια (τις περισσότερες φορές, και είναι λογικό) ή την πονηριά κάποιων εντολέων μας.

 

συνεχίζουμε να προσευχόμαστε μέχρι τέλους

Link to comment
Share on other sites

1.000% πάνε έως 31.12.2012 όλα!!!

 

ΙΑΣΟΝΑ εύχομαι κι εγώ όπως όλοι να έχεις δίκιο, αλλά το άκουσες από επίσημα χείλη κι αν ναι από ποιον, έτσι για να χουμε το κεφάλι μας ήσυχο... :smile:

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΚ 1911 - 15 Ιουνίου 2012

 

1. Παρατείνεται η προθεσμία υποβολής των δικαιολογητικών που προβλέπονται στο πρώτο εδάφιο της παρ. 3 του άρθρου 24 του Ν. 4014/2011 (ΦΕΚ Α΄ 209) έως και 14.9.2012.

2. Παρατείνεται η προθεσμία υποβολής των δικαιολογητικών που προβλέπονται στο δεύτερο εδάφιο της παρ. 3 του άρθρου 24 του ίδιου ως άνω νόμου έως και 31.12.2012.

3. Η ισχύς της παρούσας απόφασης αρχίζει από την δημοσίευσή της στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

 

Αθήνα, 15 Ιουνίου 2012

 

Αν ίσχυε κάτι διαφορετικό θα το έλεγαν κι εδώ. Βέβαια τίποτε ακόμα δεν είναι σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πουθενά επίσημα γραμμένο σε νόμο ή εγκύκλιο το 10ήμερο, παρά μόνο σε κάτι οδηγίες του ΥΠΕΚΑ τον περασμένο Σεπτέμβριο.

Link to comment
Share on other sites

Μην ασχολείστε με αυτό το ζήτημα του "10ημέρου". Τα δικαιολογητικά θα τα πάρουν στην προθεσμία. Τους αρέσει-δεν τους αρέσει. Τι σημαίνει "10 ημέρες"; Εργάσιμες; Ημερολογιακές; Και από που προκύπτει ότι έπρεπε κάθε μέρα να ελέγχουμε μην τυχόν και άνοιξε το σύστημα; Και ακόμα και έτσι να ήταν για ποιο "10ήμερο" μιλάμε όταν δεν έχει διευκρινιστεί πρακτικά τίποτα ακόμα και υπάρχουν τόσο τρομερές ασάφειες; Και αν εγώ έφυγα στο εξωτερικό πριν 10 μέρες με πρόθεση να λείψω 2 μήνες; Ό,τι είναι γραμμένο σε ΦΕΚ αναγνωρίζεται και τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη, να σταματήσουμε ν' ασχολούμαστε με το 10ήμερο!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι έχει ανεβάσει κανείς όλα τα αρχεία που απαιτούνται για πληρότητα να μας πεί πώς λειτουργεί στη πράξη η φόρμα?

 

Ανεβάζουμε όσα αρχεία απαιτεί ο νόμος ή όσα λέει το σύστημα ότι είναι απαιτούμενα? Γιατί υπάρχει διαφορά...

Και εν τέλει σε ολοκληρωμένες υπαγωγές εάν ανεβάσουμε ότι απαιτείται για πληρότητα, κάνουμε κάτι άλλο (πχ ενεργοποιείται καμιά επαναυποβολή) ή απλά χαιρόμαστε που βλέπουμε το 0 στα "υπολειπόμενα αρχεία για πληρότητα"?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μην ασχολείστε με αυτό το ζήτημα του "10ημέρου". Τα δικαιολογητικά θα τα πάρουν στην προθεσμία. Τους αρέσει-δεν τους αρέσει. Τι σημαίνει "10 ημέρες"; Εργάσιμες; Ημερολογιακές; Και από που προκύπτει ότι έπρεπε κάθε μέρα να ελέγχουμε μην τυχόν και άνοιξε το σύστημα; Και ακόμα και έτσι να ήταν για ποιο "10ήμερο" μιλάμε όταν δεν έχει διευκρινιστεί πρακτικά τίποτα ακόμα και υπάρχουν τόσο τρομερές ασάφειες; Και αν εγώ έφυγα στο εξωτερικό πριν 10 μέρες με πρόθεση να λείψω 2 μήνες; Ό,τι είναι γραμμένο σε ΦΕΚ αναγνωρίζεται και τίποτα άλλο.

 

Προσωπική μου άποψη, να σταματήσουμε ν' ασχολούμαστε με το 10ήμερο!

 

Συμφωνώ απολύτως, αλλά η ανυσηχία μας είναι δεδομένη. Αν και εγώ προσωπικά ασχολήθηκα πολύ, όπως και όλοι οι άλλοι συνάδελφοι, έπρεπε, πέρα από την κοινή μας λογική να επιβεβαιώσουμε ότι δεν είμαστε οι μόνοι που σκεφτόμασταν τα πράγματα κατ αυτόν τον τρόπο. ΣΗΜ. μου επιβεβαίωσαν (προφορικά) την 31-12-2012 για όλα και από την ΔΟΚΚ.

 

ΙΑΣΟΝΑ μπραβο για τα εύστοχά σχόλια.

 

καλές δουλειές σε όλους

Edited by timosm
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όταν προχωράμε σε οριστική υποβολή ενώ έχουμε δώσει ΟΛΑ τα απαραίτητα στοιχεία,

 

αφενός πρέπει να "κλικάρεις" ότι τα έχεις όλα τα απαραίτητα στοιχεία και

 

αφετέρου η υποβολή σχεδίων παραμένει "ξεκλείδωτη";

 

Μήπως δεν είναι ακόμη έτοιμο να σύστημα να χειριστεί ολοκληρωμένες υπαγωγές;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.