Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Όλα αυτά που μου αναφέρεις είναι σε εκκρεμότητα για να μου τα φέρουν. Όσον αφορά στο Ε9, αν δηλωθούν τα τετραγωνικά με την χρονολογία προ του 1975, ξέρω οτι μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν αποδεικτικό.

Ισχύει το ίδιο και με τους λογαριασμούς της ΔΕΗ;

Δηλαδή αν η επιφάνεια που θα αναφέρεται είναι η ίδια με τα τ.μ. της αποτύπωσής μου, μαζί με την βεβαίωση πρώτης ηλεκτροδότησης, είναι αποδεικτικά στοιχεία παλαιότητας;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εννοείται ότι θα διορθωθεί το Ε9, ώστε οι καταχωρηθείσες επιφάνειες να συμβαδίζουν με αυτές της αποτύπωσης, η οποία θα προηγηθεί προφανώς της διόρθωσης.  Αν σου είχαν δώσει το υπάρχον Ε9 θα είχες και μια ένδειξη "ειλικρίνειας" τους ως προς αυτό.

Έχεις μια σοβαρή ένδειξη λόγω βεβαίωσης ηλεκτροδότησης. Κοιτάζεις και το λογ/μο της ΔΕΗ να δεις ποια επιφάνεια αναγράφει και με βάση και την αυτοψία που θα κάνεις θα έχεις ενδείξεις μορφολογικών στοιχείων της οικοδομής ότι είναι του 75 και όχι κατασκευής πριν 10 χρόνια.

Με λίγα λόγια, ναι στο Ε9 συνδυαστικά με άλλες ισχυρές ενδείξεις παλαιότητας, διαφορετικά αν έχεις σοβαρές αμφιβολίες θα ζητήσεις αεροφωτογραφίες. Αν αυτές δεν υπάρχουν δεν αποτελεί δικό σου πρόβλημα. Θα μεταβεί  σε άλλη κατηγορία (δυσμενέστερη). 

Το τελευταίο θα μπορούσε να ισχύει, όταν βλέπεις ένα κτίριο που μοιάζει να έγινε χθες και οι ιδιοκτήτες ισχυρίζονται ότι έγινε το 60. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Exω περίπτωση κτιρίου με  υπόγειο, ισόγειο κατάστημα, και 2 ορόφους με 2 οριζόντιες ιδιοκτησίες ο κάθε ένας .Το κτίριο ολοκληρώθηκε το 1970. Ο ιδιοκτήτης του 2ου ορόφου θέλει να νομιμοποιήσουμε τον τελευταίο όροφο και θα το πάω σαν κατηγορία 1 σε 2 δηλώσεις.

 

Τα στοιχειά που έχω είναι  ένα στέλεχος άδειας του 67 η οποία γραφεί για είδος :αποθήκη  ,ύψος :3,50 μ, όροφος :1 και ένα στέλεχος  αδείας του 69 με  είδος : προσθήκη ορόφου  ,ύψος :3,50 μ, όροφος :1.

 

Σχέδια των αδειών δεν υπάρχουν ούτε από τον ιδιοκτήτη , ούτε από την πολεοδομία.

 

Τα ερωτήματα μου είναι :

-Το γεγονός ότι γραφεί σκέτο αποθήκη το στέλεχος του 67, σημαίνει ότι το υπόγειο του είναι αυθαίρετο ? ή εκείνα τα χρόνια θα μπορούσε το σκέτο αποθήκη να σημαίνει και αποθήκη με υπόγειο?

-Για τη διαφορετική χρήση του ισογείου( από αποθήκη σε κατάστημα), τι έγγραφο πρέπει να βρω για να συμπεράνω ότι δεν έχω αυθαίρετη αλλαγή χρήσης?

-Επειδή έχει και κάποιο ποσοστό ο ιδιοκτήτης του 2ου ορόφου  στο κατάστημα , αν βάλω στο νόμο τις 2 οριζόντιες του 2ου και δεν ασχοληθώ καθόλου με την αυθαίρετη αλλαγή χρήσης και το υπόγειο θα έχω πράξει κάποια παρατυπία  σύμφωνα με τον 4178?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις εγκεκριμένα σχέδια, οπότε ή προβαίνεις σε ανασύσταση φακέλου ή το θεωρείς όλο αυθαίρετο (χωρίς ο.α με τη σχετική Υ.Δ ιδιοκτήτη περί μη ύπαρξης Ο.Α) και έχεις 2 δηλώσεις (για τα διαμερίσματα του ορόφου,) όπως αναφέρεις με 1000 Ε πρόστιμο ως κατηγορία 1, αφού εξετάσεις ότι η επικρατούσα χρήση του κτιρίου είναι η κατοικία (από ότι διαφαίνεται από την περιγραφή σου μάλλον είναι η επικρατούσα χρήση κατοικία αφού έχεις δυο ορόφους κατοικίας έναντι μόνο του ισογείου που είναι κατάστημα).

Το ποσοστό του ιδιοκτήτη στο κατάστημα δεν ενδιαφέρει τις δηλώσεις που θα κάνει στον όροφο.

Link to comment
Share on other sites

Παύλο σε ευχαριστώ για την  άμεση απάντηση.

 

Πες μου που το στηρίζουμε ότι πρέπει να το θεωρήσω όλο αυθαίρετο ?

 

Δεν το ανέφερα αλλά στην σελίδα του στελέχους της οικοδομικής άδειας που έχω ,υπάρχει το σκαρίφημα του οικοπέδου , στο οποίο φαίνεται ότι το προβλεπόμενο στην οικοδομική άδεια κτίριο  έχει ανεγερθεί σε νόμιμη θέση . Αυτό είναι λίγο ‘’γενικό’’ το συμπέρασμα, γιατί η σύγκριση θα έπρεπε να γίνει με το τοπογραφικό διάγραμμα της οικοδομικής άδειας .

Eπίσης έχω παρει βεβαιωση από την πολεοδομια οτι εχει εκδοθεί η συγκεκριμένη αδεια αλλα δεν ανευρέθει από το αρχειο της υπηρεσίας.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα,

κοινόχρηστη πισίνα κατασκευής προ του 1975 σε συγκρότημα κατοικιών - αποκλειστική χρήση κατοικία όλο το σύγκρότημα - πάει με κατηγορία 1;

Θεωρώ πως όχι αφού δεν έιναι υπέρβαση δόμησης με χρήση την κατοικία. 

Link to comment
Share on other sites

 

Πες μου που το στηρίζουμε ότι πρέπει να το θεωρήσω όλο αυθαίρετο ?

 

Δεν το ανέφερα αλλά στην σελίδα του στελέχους της οικοδομικής άδειας που έχω ,υπάρχει το σκαρίφημα του οικοπέδου , στο οποίο φαίνεται ότι το προβλεπόμενο στην οικοδομική άδεια κτίριο  έχει ανεγερθεί σε νόμιμη θέση . Αυτό είναι λίγο ‘’γενικό’’ το συμπέρασμα, γιατί η σύγκριση θα έπρεπε να γίνει με το τοπογραφικό διάγραμμα της οικοδομικής άδειας .

Eπίσης έχω παρει βεβαιωση από την πολεοδομια οτι εχει εκδοθεί η συγκεκριμένη αδεια αλλα δεν ανευρέθει από το αρχειο της υπηρεσίας.

Η σύγκριση των αυθαιρεσιών γίνεται με βάση τα εγκεκριμένα σχέδια. Δεν τα έχεις και έχουν χαθεί. Άρα, οι επιλογές σου είναι αυτές που αναφέρω στο #1265

 

κοινόχρηστη πισίνα κατασκευής προ του 1975 σε συγκρότημα κατοικιών - αποκλειστική χρήση κατοικία όλο το σύγκρότημα - πάει με κατηγορία 1;

 

Εφόσον αποδεδειγμένα η αυθαίρετη πισίνα κατασκευάστηκε προ 9/6/75 σε κτίριο με επικρατούσα χρήση κατοικίας μπορείς να την υπάγεις στην κατηγορία 1.

Link to comment
Share on other sites

Διώροφο κτίσμα εντός σχεδίου προ 1975 αποτελείται από ισόγεια αποθήκη και πρώτο όροφο κατοικίας. Η επιφάνεια του ισογείου (αποθήκη) είναι μεγαλύτερη της κατοικίας. Επικρατούσα χρήση είναι κατοικία για ένταξη στην κατηγορία 1;;;;

Link to comment
Share on other sites

Διώροφο κτίσμα εντός σχεδίου προ 1975 αποτελείται από ισόγεια αποθήκη και πρώτο όροφο κατοικίας. Η επιφάνεια του ισογείου (αποθήκη) είναι μεγαλύτερη της κατοικίας. Επικρατούσα χρήση είναι κατοικία για ένταξη στην κατηγορία 1;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.