Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Εχετε καταλάβει αν με τον 4178 έχουμε δυνατότητα επιλογής για τακτοποίηση ή έκδοση άδειας νομιμοποίησης;

εχει διευκρινιστει?

Link to comment
Share on other sites

Για να υπαχθούμε στη συγκεκριμένη ρύθμιση βάζουμε στο φύλλο καταγραφής απλά στον Τύπο αυθαιρεσίας το "προς έκδοση οικ. αδείας" και τίποτα άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι και βγάζεις την άδεια.... (αν βγαίνει)!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για αποθήκες εκτός σχεδίου βάσει ΦΕΚ 270Δ`/85 κ τις τροποποιήσεις του:

Έχω περίπτωση όπου εκδόθηκε Ο.Α.σε εκτός σχεδίου με τίτλο "Κατασκευή Υποστέγου κ περιτοίχιση (μεταλλική κατασκευή)" σε αγροτεμάχιο 5033 τ.μ.

Αντ`αυτού κατασκευάστηκε κλειστός χώρος αποθήκης 600 τ.μ. (όσα δλδ και τα τ.μ. του υποστέγου) όπου δεν τηρήθηκαν οι πλάγιες αποστάσεις των 15 μ απο τα όρια που προέβλπεπε η Ο.Α.,αλλά 15 μ οπίσθιο όριο και 10μ το ενα πλάγιο με 20 μ το άλλο πλάγιο όριο αντίστοιχα.

 

Επίσης έγινε αυθαίρετη προσθήκη κατ`επέκταση 750 τ.μ. πάλι με χρήση αποθήκης,όπου έγινε κατάληψη τόσο πλάγιου ορίου των 10μ,όσο και του οπίσθιου οτίου των 15μ.

 

Να επισημάνω οτι οι εν λόγω αποθήκες χρησιμεύουν ως χώροι αποθήκευσης ειδών υγιεινής απο κατάστημα πώλησης των συγκεκριμένω προιόντων (πλακάκια,νιπτήρες κτλ) =>Τι είδους αποθήκη έχουμε εδω και με ποιό άρθρο πάμε?

 

http://prntscr.com/1xgiza ΣΧΕΔΙΟ

 

ΕΡΩΤΗΣΗ:

 

Καθότι δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με αποθήκες εκτός σχεδίου και η σκέψη μου είναι να προχωρήσω σε νομιμοποίηση (ή αλλαγή χρήσης?) όσο περισσότερων τ.μ. μπορώ,ώστε να μειωθεί το πρόστιμο, έχω τις εξής απορίες:

 

α) Πότε μια αποθήκη μπορεί να υπαχθεί στις διατάξεις του Άρθρου 2 παρ 5(τέως 6)  "Γεωργοκτηνοτροφικά,Γεωργικές αποθήκες κτλ", όπου ορίζει οτι για κτίρια αποθηκών οριζόντιου τύπου ή κατακόρυφου τύπου ισχύουν τα ....... => Πρέπει απαραιτήτως η αποθήκη να αποθηκεύει γεωργικά προιόντα? Αυτοί είναι και οι όροι δόμησης σε περίπτωση έκδοσης Ο.Α. αγροτικής αποθήκης (οχι λιθόκτιστης 15τ.μ. με μικρής κλίμακας)? (ΠΛΑΓΙΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ 10μ !!!)

 

β) Σε ποιό άρθρο εντάσσεται Γενική Αποθήκη εκτός σχεδίου και ποιοί οι όροι δόμησης?

 

γ) Πότε μια αποθήκη βιομηχανική (ΠΛΑΓΙΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ 10 μ) και πότε εμπορική (ΠΛΑΓΙΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ 15μ)? Στη 2η περίπτωση πρέπει να γίνεται και χονδρική ή λιανική πώληση προιόντων?

 

Γενικά:

 

- Αν με άρθρο 2 παρ.5 του ΦΕΚ 270Δ/85 = >πλάγιες αποστάσεις 10 μ & Σ.Δ. = 0,6 , % Κάλυψης = 30%)

- Αν με άρθρο 9 για εμπορικές αποθήκες ΦΕΚ 270Δ/85 = >πλάγιες αποστάσεις 15 μ & Σ.Δ. = 0,2 , % Κάλυψης = 20%)

- Αν με άρθρο 4 για βιομηχανική αποθήκη του ΦΕΚ 270Δ/85 = >πλάγιες αποστάσεις 10 μ & Σ.Δ. = 0,9 , % Κάλυψης = 30%)

Ποιό άρθρο για Γενικές αποθήκες?
 

Link to comment
Share on other sites

Απλώς να ενημερώσω πως αν στο Φύλλο Καταγραφής επιλέξεις απλώς το "Προς έκδοση Οικ. Αδείας" δεν υπολογίζει ούτε παράβολο, ούτε κάποιο τέλος ανταπόδοσης και το στέλνει με μηδενικά σε Αρχική Υποβολή.

 

Θα ρωτήσω και στο ΤΕΕ και θα ενημερώσω τους συναδέλφους.

 

Αν κάποιος έχει κάνει ήδη κάποια τέτοια δήλωση, ας αναφέρει εδώ τον τρόπο, μήπως κάνω εγώ κάποιο λάθος!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο δεν μπορώ να επεξεργαστώ το παραπάνω ποστ, οπότε το γράφω από κάτω:

 

Η απάντηση εκπροσώπου του ΤΕΕ ήταν πως για να εκδοθεί το παράβολο προς πληρωμή θα πρέπει να μπει κάποιος τύπος αυθαιρεσίας στα φύλλα καταγραφής, αλλιώς βγαίνει βεβαίωση μηχανικού με μηδενικά πρόστιμα.

 

Ουσιαστικά, επιλέγουμε αυθαιρεσία, και στον τύπο αυθαιρεσίας επιλέγεται "Προς έκδοση οικ. άδειας".

 

Κατηγορία αυθαιρεσίας δεν μου απάντησαν τι πρέπει να μπει, πάει κατά το δοκούν του μηχανικού  :???:

 

Προσωπικά, επειδή η αυθαιρεσία μου ενέπιπτε στην παρ.10 του άρθρου 23 την έβαλα κατ. 4, γιατί δεν έμπαινε κατηγορία 3...

 

Όπως και να έχει μου είπαν ότι περιμένουν και οι ίδιοι διευκρινήσεις, γιατί το θέμα με τα προς έκδοση οικοδομ. αδείας τους απασχόλησε και στις δοκιμές της πλατφόρμας και ούτε οι ίδιοι έχουν βγάλει άκρη για το πώς θα πρέπει να δηλώνονται σωστά...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς γιατί το σύστημα δεν μου βγάζει Βεβαίωση για Μεταβίβαση σε έργο με εξοφλημένο εφάπαξ πρόστιμο και με Φ.Κ δηλωμένα "προς έκδοση Οικ. Άδειας"?

Link to comment
Share on other sites

γιατί θα πρέπει να νομιμοποιηθεί πρώτα ή να πληρώσεις το 30% του προστίμου που αντιστοιχεί.... στην νομιμοποίηση.

Το πως μη ρωτάς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.