Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Καλημέρα. Δεν είχα ανεβάσει στο σύστημα δικαιολογητικά με τον 4014 και θέλω να ανεβάσω τώρα. Για να είμαι πιο ακριβής, η ισόγεια κατοικία είχε άδεια του 1989. Είχαν γίνει προσθήκες που νομιμοποιήθηκαν με την έκδοση ο.α. με τον 4014 και βγήκε και μία άδεια για προσθήκη κατ' επέκταση το 2013.  Σχετικά με τις κατηγορίες, η 1 αναφέρεται σε αυθαίρετα κτήρια με αποκλειστική χρήση κατοικία προ του έτους 1975, η 2 σε αυθαίρετες κατασκευές προ του 1983, η 3 σε αυθαίρετες μικρές παρεμβάσεις, η 4 σε αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσης εφόσον δεν παραβιάζονται τα πολεοδομικά μεγέθη που προβλέπονται στην άδεια, και η 5 για ότι δε συμπεριλαμβάνεται στις προηγούμενες κατηγορίες. Οι κατηγορίες 1-4 θεωρώ πως δε με καλύπτουν. Όσο ανεβαίνει κατηγορία, τόσο μεγαλύτερη θωρείται η αυθαιρεσία. Οπότε δεν μπορώ να το δηλώσω κατηγορία 5 όπου προβλέπεται και παράβολο και πρόστιμογιατί θεωρώ πως η περίπτωση μου είναι η πιο απλή. Η περίπτωση που αναφέρω είναι αρ. 23 παρ. 1α. Αλλά το σύστημα ζητάει να δηλώσω κατηγορία και οι κατηγορίες έρχονται σε σύγκρουση με το συγκεκριμένο άρθρο. Μήπως στις διαδικασίες διατήρησης που αναφέρονται στην κατηγορία 4γ στο άρθρο 9 συγκαταλέγεται και η νομιμοποίηση με έκδοση ο.α. με τον 4014;Ελπίζω να γίνομαι κατανοητή. Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω μια περίπτωση κατοικίας με Ο.Α. εκτός σχεδίου στην οποία είχα κάνει τακτοποίηση ορισμένων αυθαιρεσιών με 4014 (30 μ2 δόμησης και παραβάσεις κατ. 13) και είχαν πληρωθεί όλα τα ποσά, και εκκρεμούσε η έκδοση αδείας στα 3 χρόνια για την νομιμοποίηση 25μ2 με την ίδια δήλωση. (Βάσει αδείας υπήρχε υπόλοιπο συντελεστή 50μ2 οπότε μπορούσε να γίνει νομιμοποίηση).

 

Τώρα με τον 4178 έκανα μεταφορά της δήλωσης στον νέο νόμο και θέλω να τελειώνω με την έκδοση αδείας. Υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα με την νομιμοποίηση με την λογική ότι αν προσμετρήσουν τα τετραγωνικά των τακτοποιημένων τμημάτων δεν υπάρχει υπόλοιπο δόμησης? Πως ακριβώς λειτουργεί η συγκεκριμένη διαδικασία? Γνωρίζει κάποιος κάποια σχετική διάταξη?

 

Πχ. σε κτήριο με 60μ2 αυθαιρεσιών, αν έχω επιτρεπόμενα 200μ2 και πραγματοποιούμενα 150μ2 δεν μπορώ να νομιμοποιήσω τα 50μ2 και να ρυθμίσω τα υπόλοιπα 10μ2 με την ίδια δήλωση?

Ρωτάω γιατί εμένα μου φαίνεται λογικό αλλά στην πολεοδομία λένε άλλα. Είναι λίγο φαύλος κύκλος το θέμα οπότε τη βοήθειά σας.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος εάν επιτρέπεται να καταγραφούν ως "Προς ΄Έκδοση Οικοδομικής Άδειας" αυθαίρετες κατασκευές που μπορούν να νομιμοποιηθούν αυθαιρεσίες, οι οποίες έχουν κατασκευαστεί μετά τις 28-07-2011 και να εκδοθεί Άδεια Νομιμοποίησης ανάλογη του έρθρου 22 του ΓΟΚ γι'αυτές;
Οι αυθαιρεσίες αυτές έχουν διαπιστωθεί κατόπιν αυτοψίας της οικείας Πολεοδομίας, μεταξύ άλλων αυθαιρεσιών που όμως εμπίπτουν στις διατάξεις ρύθμισης του Ν.4178.2013.
Η Πολεοδομία ζήτησε τα εξής:
α)      Οι προ της 28-07-2011 αυθαιρεσίες να υπαχθούν στη ρύθμιση του Ν/4178.2013 και
β)      Οι μετά τις 28-07-2011 αυθαιρείσες που προανέφερα να δηλωθούν ως "Προς Έκδοση Οικοδομικής Άδειας" πληρώνοντας το παράβολο των 500€ και στη συνέχεια να νομιμοποιηθούν με άδεια στην Πολεοδομία (υπάρχει περίσσεια Σ.Δ και είναι νομιμοποιήσιμες).
Στην περίπτωση που επιτρέπεται, αυτές θα αναφέρονται στον τίτλο ξεχωριστού Φύλλου Καταγραφής του συστήματος του ΤΕΕ, επιλέγοντας "1" (μία) Λοιπή Παράβαση ώστε να πληρωθεί το παράβολο των 500€ ;
Σαν περίοδο τέλεσης της αυθαιρεσίας θα αναγκαστώ να θέσω (από 1/1/2004 μέχρι 28/7/2011) το οποίο δεν είναι αληθές μιας και κατασκευάστηκαν μετά τις 28-07-2011 και το σύστημα του ΤΕΕ δεν δέχεται μεταγενέστερες ημερομηνίες.
Από την άλλη, οι μετά την 28-07-2011 αυθαιρεσίες κρίνονται κατεδαφιστέες με τον Ν.4178/2013.


Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα κατηγορία.
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Αυθαίρετα μετά την 28.7.11 δεν μπαίνουν στον νομο. Μην κανείς κανένα τέτοιο λάθος.

Δες τι λέει ο ΝΟΚ για τα αυθαίρετα που νομιμοποιούνται...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω μια περίπτωση κατοικίας με Ο.Α. εκτός σχεδίου στην οποία είχα κάνει τακτοποίηση ορισμένων αυθαιρεσιών με 4014 (30 μ2 δόμησης και παραβάσεις κατ. 13) και είχαν πληρωθεί όλα τα ποσά, και εκκρεμούσε η έκδοση αδείας στα 3 χρόνια για την νομιμοποίηση 25μ2 με την ίδια δήλωση. (Βάσει αδείας υπήρχε υπόλοιπο συντελεστή 50μ2 οπότε μπορούσε να γίνει νομιμοποίηση).

 

Τώρα με τον 4178 έκανα μεταφορά της δήλωσης στον νέο νόμο και θέλω να τελειώνω με την έκδοση αδείας. Υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα με την νομιμοποίηση με την λογική ότι αν προσμετρήσουν τα τετραγωνικά των τακτοποιημένων τμημάτων δεν υπάρχει υπόλοιπο δόμησης? Πως ακριβώς λειτουργεί η συγκεκριμένη διαδικασία? Γνωρίζει κάποιος κάποια σχετική διάταξη?

 

Πχ. σε κτήριο με 60μ2 αυθαιρεσιών, αν έχω επιτρεπόμενα 200μ2 και πραγματοποιούμενα 150μ2 δεν μπορώ να νομιμοποιήσω τα 50μ2 και να ρυθμίσω τα υπόλοιπα 10μ2 με την ίδια δήλωση?

Ρωτάω γιατί εμένα μου φαίνεται λογικό αλλά στην πολεοδομία λένε άλλα. Είναι λίγο φαύλος κύκλος το θέμα οπότε τη βοήθειά σας.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κάποια γνώμη σχετικά με αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω περίπτωση με υπόγειο που θέλω να πάω με νομιμοποίηση, αλλά έχω το θέμα ότι έχει 2μ. καθαρό ύψος. Στην ΥΔΟΜ μου είπαν ότι πρέπει να γίνουν και εργασίες να κατεβάσω το δάπεδο 20εκ. Έστω ότι βγάζω Ο.Α. για νομιμοποίηση και κατέβασμα του δαπέδου. 

1)Μπορώ να κλέισω την υπαγωγή του 4178 ή πρέπει να γίνουν και οι εργασίες;

2)Εφόσον δεν πρόκειται για εργασίες στο ΦΟ ή στις όψεις, δεν με δεσμεύει η 4ετία της Ο.Α. για να ολοκληρωθούν οι εργασίες. Ολοκληρώνεται η τακτοποίηση αλλά για μεταβίβαση πρέπει να κατέβει το πάτωμα; 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη Γιάννη

δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις με το να  "κλείσεις" -εννοείς να "ολοκληρώσεις" την υπαγωγή 

ή να πληρώσεις μόνο το παράβολο και μετά να πας για νομ/ση;;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως

σε περίπτωση που η νομιμοποίηση είναι εφικτή

τότε είναι και υποχρεωτική?

(δηλαδή δεν μπορούμε να επιλέξουμε την τακτοποίηση αντί της νομιμοποίησης όταν η παρανομία είναι νομιμοποιήσιμη)

 

Εγκύκλιος 3 της ΔΟΚΚ:

Αναζητούνται αποδεικτικά στοιχεία του χρόνου κατασκευής (προ 28-7-2011) και 

εξετάζεται τυχόν δυνατότητα νοµιµοποίησης των αυθαιρέτων κτισµάτων ή της αυθαίρετης 
αλλαγής χρήσης, σύµφωνα µε τους ισχύοντες όρους και περιορισµούς δόµησης στη θέση 
του ακινήτου. 
Ακολουθεί η κατηγοριοποίηση των αυθαιρεσιών....
Link to comment
Share on other sites

Τελικά σχετικά με τι νομιμοποίηση (εντός σχεδίου) αν δεν έχω το 60% της κάλυψης δε μπορώ να προχωρήσω;  

 

Στην περίπτωση μου το κτίσμα καλύπτει 65% < 70% που ίσχυε όταν έγινε η παράβαση (πριν την ισχύ του Ν.Ο.Κ. δηλαδή).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.