Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Τελικά επιτρέπεται με τον 4178/13 η τακτοποίηση τμήματος που παραβιάζει και νομιμοποίηση τμήματος που δεν παραβιάζει; Μιλάμε για στατικά εξαρτημένα τμήματα. 

 

Ευχαριστώ. 

Ναι, ήδη αρκετές ΥΔΟΜ το δέχονται κανονικά. Μισό με νομιμοποίηση και μισό με τακτοποίηση. Ε, και 30 χρόνια ρίχνεις το μισό!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω συνάδελφοι στο αρθρ.23 παρα 1α. δν αναφέρει πως τα αυθαίρατα θα πρέπει να έχουν κατασκευασθεί πριν τις 28/7/11!!!???Αν δλδ έχω ενα αυθαίρετο που μπορεί σύμφωνα με τις κειμενες πολεοδομικες διατάξεις να έκδοσει ο.α, πληρώνει το παράβολο-βγαζει ο.α και τελείωσε ή πρέπει να πληρώσει πρόστιμο ανέγερσης το 30% της τιμής ζώνης???? Εγω πίστευα το 2ο, όμως έτσι όπως είναι γραμμένος ο νόμος μου αφήνει ανοιχτό το άλλο ενδεχόμεμο!!!Τι λέτε εσείς???

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα!!

Σε γήπεδο εκτός σχεδίου αναγέρθηκε βιοτεχνικό κτήριο. Αυθαίρετα και σε επαφή με αυτό κατασκευάστηκαν ακόμη ένα κτίσμα που δεν παραβιάζει την απόσταση από τα όρια και σε συνέχεια αυτού υπόστεγο μεταλλικό που παραβιάζει την απόσταση των 10μ από τα όρια (περίπου 6μ). Σύμφωνα με τη νομοθεσία μπορεί να δοθεί παρέκκλιση για την απόσταση (μέχρι 5μ.) μετά από τριετή λειτουργία της επιχείρησης.

Θέλω να εκδόσω οικ. άδεια νομιμοποίησης.

Υπάρχει περίπτωση να μη δοθεί η παρέκκλιση από την περιφέρεια???

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δε μπορώ να λάβω σοβαρά τέτοιου είδους απαντήσεις. Η μόνη περίπτωση να ισχύει είναι να συνεχίζει να ισχύει η εγκύκλιος 1 όπως διορθώθηκε με την εγκύκλιο 7 ως προς τη νομιμοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δε έβγαζα άκρη όταν η εγκύκλιος έδινε ρητά οδηγία έκδοσης αυτής της της άδειας, φαντάσου τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Για κατεδαφιση αυθαιρετου τι κανουμε τελικα? Πληρώνουμε παραβολο και μετα προχωραμε σε αδεια κατεδαφισης?
Στην εγκύκλιο 4 γραφει:

Αρθρο 23

39)Παρ1: Σε περιπτωση που ζητείται απο την αρμόδια υπηρεσία δόμησης εκδοση αδειας νομιμοποιησης αυθαιρετης κατασκευης και ταυτοχρονα εκτέλεσης εργασιων της παρ.5 αρ25 του 4178 σε αυθαιρετη κατασκευη, ειναι δυνατη , για την οικονομια των διοικητικών πράξεων η εκδοση ενιαιας πράξης, δηλ αδειας νομιμοποιησης και εκτελεσης εργασιων της παρ.5 του αρθ 25 του 4178, συμπληρώνοντας το έντυπο της αδειας με τις σχετικές διαταξεις κατα περιπτωση.

Τι εννοει με αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση με κατεδάφιση αυτό. 

 

Για κατεδάφιση το κατάστημα θέλει παράβολο και άδεια κατεδάφισης. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.