Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Μπορεις να τα μετρησεις σαν Η/Χ.

Εαν δεν σου επαρκουν οι Η/Χ συμπεριελαβε τα στη δομηση.

Στην τελικη, οταν περασεις ελεγχο Δ.Δ θα σου κανει παρατηρησεις ο ελεγκτης και αναλογα διορθωνεις τα ΦΚ

Link to comment
Share on other sites

καποιος να του εχει τυχει παρόμοια περίπτωση??

Δες αυτό

http://www.michanikos.gr/topic/37383-Κοινά-και-διαφοροποιήσεις-των-ορισμών-στεγάστ/page-2

Link to comment
Share on other sites

Κανένας που να του έχει τύχει ή να έχει άποψη επί του θέματος ? Ευχαριστώ.

 

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω μια περίπτωση συγκροτήματος 6 μαιζονετών σε εκτός σχεδίου εντός ζώνης οικόπεδο. Έχουνε γίνει οι τακτοποιήσεις σε όλες με τον 4178. Η κάθε μια είχε 33μ2 νόμιμα και άλλα 65μ2 παράνομα (υπόγεια που γίνανε ισόγεια και άλλα πολλά). Προφανώς και δεν έχω συντελεστή κάλυψης/δόμησης για να τα νομιμοποιήσω όλα αυτά. Μπορώ να βγάλω άδεια δόμησης σε κάποιες μαιζονέτες σε τμήμα του ακινήτου που είναι παράνομο αλλά τακτοποιημένο με 4178?Τονίζω ότι χρειάζομαι άδεια για αλλαγή όψης που δεν θα επηρεάσει τον όγκο του κτιρίου και όλα τα πολεοδομικά μεγέθη (κάλυψη, δόμηση). Κατ'επέκταση για την αλλαγή όψης μπορώ να πειράξω το στατικό κομμάτι? (μετακίνηση κολώνας) . Θα μπορούσα ίσως να το δικαιολογήσω ότι θέλω να βελτιώσω την στατική λειτουργία καθώς υπάρχει τακτοποιημένο τμήμα ακινήτου χωρίς τον απαραίτητο φέροντα οργανισμό (δεν υπάρχει γωνιακή κολώνα)

 

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα ότι τα στέγαστρα είναι δυνατόν να βρίσκονται και εντός Δ αλλα το post μιλαει για ΝΟΚ. Εγώ βρίσκομαι στην εκτός σχεδίου με ΦΕΚ 270/85.Αυτό που με απασχολεί είναι αφού θα μετρήσει ως λοιπή παράβαση και θα υπολογιστεί με αναλυτικό συμφωνα με αρθρο 18 θα πρέπει να τοποθετηθεί και ΦΚ με το στέγαστρο με ενδειξη προς έκδοση αδείας??Η επειδή πάει με αναλυτικό δεν χρειάζεται να προσμετρηθεί με τα υπόλοιπα κτίρια που θα πάνε για νομιμοποίηση με έκδοση αδείας?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε αν μέχρι τις 6/2/2014 πρέπει να μεταφερθούν στον 4178/2013 και οι δηλώσεις που είναι σε προσωρινή υπαγωγή με τον 4014/2011 προς έκδοση οικοδομικής αδείας?

Edited by grmaster
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε αν μέχρι τις 6/2/2014 πρέπει να μεταφερθούν στον 4178/2013 και οι δηλώσεις που είναι σε προσωρινή υπαγωγή με τον 4014/2011 προς έκδοση οικοδομικής αδείας?

Αυτό δεν προκύπτει από πουθενά,

Είμαι κατά 90% σίγουρος ότι δεν χρειάζεται

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω τις εξής απορίες . Θέλω να νομιμοποιήσω με έκδοση οικοδομικής αδείας 60,0 m2 αποθήκης η οποία ανεγέρθηκε το 2005.

 

1. Με ΓΟΚ ή με ΝΟΚ θα γίνει η μελέτη ?

 

2. Κατά την καταχώρηση στο σύστημα του ΤΕΕ (60 m2 υπέρβαση δόμησης χωρίς οικοδομική άδεια) και την επιλογή "προς έκδοση οικοδομικής αδείας" δεν υπολογίζει παράβολο (υπολογίζει μηδενικό συνολικό πρόστιμο) . Πως διορθώνεται αυτή η περίπτωση ούτως ώστε να υπολογίσει το παράβολο των 1000 ευρώ ?

 

3. Και μία απορία όσον αφορά τον τρόπο υπολογισμού των παραβόλων: Εάν δίπλα σε αυτή την αποθήκη είχαμε και μία δεξαμενή (μπορούσε να υπαχθεί στην κατηγορία 3) και θέλαμε να βγάλουμε μία συνολική άδεια νομιμοποίησης και για τα δύο κτίσματα. Θα κάναμε τους υπολογισμούς στην πλατφόρμα του ΤΕΕ, σαν να τακτοποιούσαμε αυτά τα δύο κτίσματα (κατηγορία 3 σε συνδυασμό με κατηγορία 5) και ότι συνολικό πρόστιμο μας έβγαζε θα υπολογίζαμε το αντίστοιχο παράβολο (στην προκειμένη περίπτωση πάλι 1000 ευρώ) και αυτό θα ήταν το παράβολο για την άδεια νομιμοποίησης του άρθρου 23, παράγραφος 1α ?

 

4. Υφίσταται άδεια νομιμοποίησης με βάση το άρθρο 23, σε αυθαίρετες κατασκευές που "ανήκουν" είτε κατηγορία 1, είτε κατηγορία 3 ?

Edited by kouts_george
Link to comment
Share on other sites

1. εννοείται με ΝΟΚ. Εσύ νομιμοποιείς δεν τακτοποιείς για να δεις τι ίσχυε την εποχή της κατασκευής. Θα πρέπει η οικοδομή σου να έχει τις προδιαγραφές και να έχει κατασκευασθεί βάση των διατάξεων του ΝΟΚ.

2. & 3. Δεν μπορεί κάποιο λάθος κάνεις. Πάτησες το κουμπί της υποβολής για να σου εμφανίσει το παράβολο ; Το ποσό του παραβόλου επηρεάζεται μόνο από τα τμ του κτίσματος αρ.23 παρ.1α & αρ.11 παρ.10

4. Δεν σε ενδιαφέρουν οι διατάξεις του 4178 και οι κατηγορίες του. Εσύ νομιμοποιείς δεν τακτοποιείς. Κοιτάς μόνο να είσαι σύμφωνος με της διατάξεις του ΝΟΚ.

 

Επίσης προσοχή με το ΙΚΑ μελέτησε καλά τις διευκρινήσεις κατά άρθρο (άρθρο 24 παρ.1) της περιβόητης εγκυκλίου 4 3/12/13 αρ.66931 που ουσιαστικά λέει στις ΥΔΟΜ μη ζητάτε σφραγισμένο πίνακα ΙΚΑ. Αλλά από την άλλη αποστέλλει το στέλεχος της αδείας μετά την έκδοση της στο οικείο ΙΚΑ ποιος ξέρει γιατί άραγε ; (...)  

 

Γενικά επειδή το ΙΚΑ είναι άλλο κράτος απαιτεί να αποδείξεις ότι έχει παρέλθει 10ετία. 

 

 

Γενικά πριν προχωρήσεις μελέτησε καλά και ενημερώσου μην πας για μαλλί και βγεις κουρεμένος  !!!

Link to comment
Share on other sites

1. εννοείται με ΝΟΚ. Εσύ νομιμοποιείς δεν τακτοποιείς για να δεις τι ίσχυε την εποχή της κατασκευής. Θα πρέπει η οικοδομή σου να έχει τις προδιαγραφές και να έχει κατασκευασθεί βάση των διατάξεων του ΝΟΚ.

2. & 3. Δεν μπορεί κάποιο λάθος κάνεις. Πάτησες το κουμπί της υποβολής για να σου εμφανίσει το παράβολο ; Το ποσό του παραβόλου επηρεάζεται μόνο από τα τμ του κτίσματος αρ.23 παρ.1α & αρ.11 παρ.10

4. Δεν σε ενδιαφέρουν οι διατάξεις του 4178 και οι κατηγορίες του. Εσύ νομιμοποιείς δεν τακτοποιείς. Κοιτάς μόνο να είσαι σύμφωνος με της διατάξεις του ΝΟΚ.

 

Επίσης προσοχή με το ΙΚΑ μελέτησε καλά τις διευκρινήσεις κατά άρθρο (άρθρο 24 παρ.1) της περιβόητης εγκυκλίου 4 3/12/13 αρ.66931 που ουσιαστικά λέει στις ΥΔΟΜ μη ζητάτε σφραγισμένο πίνακα ΙΚΑ. Αλλά από την άλλη αποστέλλει το στέλεχος της αδείας μετά την έκδοση της στο οικείο ΙΚΑ ποιος ξέρει γιατί άραγε ; (...)  

 

Γενικά επειδή το ΙΚΑ είναι άλλο κράτος απαιτεί να αποδείξεις ότι έχει παρέλθει 10ετία. 

 

 

Γενικά πριν προχωρήσεις μελέτησε καλά και ενημερώσου μην πας για μαλλί και βγεις κουρεμένος  !!!

1. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Το δουλεύω ακόμα σε κατάσταση επεξεργασίας και ενώ υπάρχουν τα τετραγωνικά στο κουτάκι "ΣΥΝΟΛΟ Υ.Δ. ΚΥΡΙΩΝ ΧΩΡΩΝ" μου βγάζει μηδενικό συνολικό πρόστιμο. Εάν προχωρήσω σε αρχική υπαγωγή θα μου υπολογίσει σωστά τα παράβολα ?

 

2. Εάν υπήρχαν δύο κτίρια σε ένα οικόπεδο, το ένα 30 m2 με υπέρβαση κάλυψης και άλλο ένα 40 m2 με υπέρβαση κάλυψης-δόμησης (στην ουσία παντελώς αυθαίρετο). Εάν ήθελα άδεια νομιμοποίησης και για τα δύο, θα καταχωρούσα στο σύστημα 70 m2 και θα μου υπολόγιζε 1000 ευρώ παράβολο ?

Link to comment
Share on other sites

1. πάτησες των υπολογισμό ; (το κουμπί με το ευρώ)

2. Στην δήλωση του 4178 "προς έκδοση αδείας" βάζεις όλες τις επιφάνειες των αυθαίρετων κτισμάτων (δηλ. αυτών που θα νομιμοποιήσεις), δεν κάνεις έλεγχο με τους επιτρεπόμενους συντελεστές. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.