Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Το αντίστροφο μπορεί να γίνει..;;;

Δηλαδή: Περίπτωση που θέλει να τρέξει αδειοδοτήσεις με πληρωμένο το 30%(γρηγοροτερα απ'την αδεια νομιμοποίησης)  και στην συνέχεια με την ανεση του

              να βγάλει άδεια νομιμοποίησης, κάποιες πιθανές προσθήκες και ίσως κάποιες διαρρυθμίσεις στα προς νομιμοποίηση τμήματα.

Edited by sgouromallis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω μια περίπτωση συγκροτήματος 6 μαιζονετών σε εκτός σχεδίου εντός ζώνης οικόπεδο. Έχουνε γίνει οι τακτοποιήσεις σε όλες με τον 4178. Η κάθε μια είχε 33μ2 νόμιμα και άλλα 65μ2 παράνομα (υπόγεια που γίνανε ισόγεια και άλλα πολλά). Προφανώς και δεν έχω συντελεστή κάλυψης/δόμησης για να τα νομιμοποιήσω όλα αυτά. Μπορώ να βγάλω άδεια δόμησης σε κάποιες μαιζονέτες σε τμήμα του ακινήτου που είναι παράνομο αλλά τακτοποιημένο με 4178?Τονίζω ότι χρειάζομαι άδεια για αλλαγή όψης που δεν θα επηρεάσει τον όγκο του κτιρίου και όλα τα πολεοδομικά μεγέθη (κάλυψη, δόμηση). Κατ'επέκταση για την αλλαγή όψης μπορώ να πειράξω το στατικό κομμάτι? (μετακίνηση κολώνας) . Θα μπορούσα ίσως να το δικαιολογήσω ότι θέλω να βελτιώσω την στατική λειτουργία καθώς υπάρχει τακτοποιημένο τμήμα ακινήτου χωρίς τον απαραίτητο φέροντα οργανισμό (δεν υπάρχει γωνιακή κολώνα)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Έχω ένα πρόβλημα, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.

Δήλωση του 4014 σε "Προσωρινή Υπαγωγή" που έχει πληρωθεί το παράβολο και στον τύπο αυθαιρεσίας έχει δηλωθεί "Προς έκδοση Οικοδ. Άδειας".

Τον Οκτώβριο του 2013 εκδόθηκε Άδεια Δόμησης (νομιμοποίησης) με επισυναπτόμενα τα έντυπα του 4014 από την τοπική Πολεοδομία.

Στο μεταξύ μετέφερα τη δήλωση στο 4178 και τώρα προσπαθώ να ολοκληρώσω τη διαδικασία υπαγωγής αφού έχει ήδη εκδοθεί η άδεια.

Πληρώθηκε το ποσοστό ανταπόδοσης Τ.Ε.Ε. και πατάω το κουμπί της υποβολής αλλά δεν "προχωράει" στην επόμενη και τελική φάση που είναι η "Ολοκληρωμένη υπαγωγή"

και βγάζει το εξής μήνυμα "Δεν είναι δυνατή η οριστική υπαγωγή της δήλωσης λόγω εκκρεμότητας οικοδομικής άδειας. "

Γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνω?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είχα υποβάλει καθόλου αρχεία στον 4014 και για αυτό το λόγο έκανα τη μεταφορά στον 4178.

Το πρόβλημα δηλαδή είναι η υποβολή του αρχείου?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδιά.Έχω μια περίπτωση οικοπέδου εκτός σχεδίου με κτίρια και ένα ανοιχτό στέγαστρο που παραβιάζει τις αποστάσεις από τα όρια του οικοπέδου.Δεν υπάρχει οικοδομική άδεια και θα προχωρήσω σε τακτοποίηση του στέγαστρου με αναλυτικό και έκδοση άδειας των υπολοιπων νόμιμων κτισμάτων.Ποια είναι η γνώμη σας??Το τμήμα του στέγαστρου που βρίσκεται εντός ορίων πρέπει να προσμετρηθεί στα τετραγωνικά των κτιρίων προς εκδοση αδείας??Δηλαδή τα ανοιχτά στέγαστρα μετράνε στην δόμηση στην εκτός σχεδίου δόμηση?

 

Θα κάνω 2 ΦΚ. Δηλαδή 1ΦΚ με τετραγωνικά στέγαστρου που παραβιάζουν τα όρια και 1 ΦΚ με τα υπόλοιπα κτίρια??

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.Έχω μια περίπτωση οικοπέδου εκτός σχεδίου με κτίρια και ένα ανοιχτό στέγαστρο που παραβιάζει τις αποστάσεις από τα όρια του οικοπέδου.Δεν υπάρχει οικοδομική άδεια και θα προχωρήσω σε τακτοποίηση του στέγαστρου με αναλυτικό και έκδοση άδειας των υπολοιπων νόμιμων κτισμάτων.Ποια είναι η γνώμη σας??Το τμήμα του στέγαστρου που βρίσκεται εντός ορίων πρέπει να προσμετρηθεί στα τετραγωνικά των κτιρίων προς εκδοση αδείας??Δηλαδή τα ανοιχτά στέγαστρα μετράνε στην δόμηση στην εκτός σχεδίου δόμηση?

 

Θα κάνω 2 ΦΚ. Δηλαδή 1ΦΚ με τετραγωνικά στέγαστρου που παραβιάζουν τα όρια και 1 ΦΚ με τα υπόλοιπα κτίρια??

καποιος να του εχει τυχει παρόμοια περίπτωση??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερες! Σε ισογειο κτηριο με αδεια του 93 που εγινε και υπογειο το οποιο δεν υπαρχει στην ο.α. οι ιδιοκτητες θελουν να βγαλουν ο.α. για το υπογειο.

Το ερωτημα μου ειναι για τα στατικα. Θελει και επιβλεψη; Και αν ναι ειναι δυνατον;; Ή μονο μελετη; Τι γινεται οσο αφορα το θεμα της ευθυνης της κατασκευης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.