Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Παίδες ερώτηση.....Κατ`αρχάς μπορώ να εκδόσω άδεια νομιμοποίησης με ΝΟΚ σε υφιστάμενο κτίσμα ή απαραίτητα πάω με το ΓΟΚ που κατασκευάστηκε?

 

Στην α περίπτωση πρέπει να ελέγξω και το περίγραμμα της νόμιμης Ο.Α. οτι είναι εκτός δ,Δ ή θεωρείται νομίμως υφιστάμενο κτίσμα όπως και οι εξώστες του?

 

Θα επανέλθω με σχέδιο αργότερα,απλά θέλω να ακούσω γνώμες.

 

Για να βοηθήσω λίγο εχω περίπτωση κτιρίου με Ο.Α. πυλωτής με 2 ορόφους που κατασκευάστηκε με ΓΟΚ 73. Θέλω να νομιμοποιήσω το κλείσιμο της πυλωτής που με ΝΟΚ παραβιάζονται τα δ (αλλά απο τη στιγμή που ακολουθεί το περίγραμμα της Ο.Α. λογικά δε παίζει ρόλο ή μήπως οχι?) καθώς και αυθαίρετες προσθήκες κατ`επέκταση.

 

Η επιλογή του οικοδομικού κανονισμού είναι ΒΑΡΥΝΟΥΣΑΣ σημασίας,καθώς δημιουργήθηκε ενα παράδοξο.....το ΦΕΚ του 70 δίνει επιτρεπόμενη κάλυψη 50% κ έμμεσο Σ.Δ. 1,5,αλλά με την έκδοση του ΓΟΚ του 73 εφαρμόστηκε 40% κάλυψη με 1,2 Σ.Δ. Σύμφωνα με ΥΔΟΜ μετά το ΝΟΚ ισχύει πλέον το Π.Δ. ενώ πρίν ίσχυε ο ΓΟΚ 73!?!?!?

 

Τώρα η ΥΔΟΜ μου λέει:

 

α) Είτε θα πας νομιμοποίηση με ΓΟΚ 73 κ όρους δόμησης 40% κ 1,2 είτε

β) με ΝΟΚ κ όρους 50% κ Σ..Δ. 1,5.

 

Το θέμα είναι οτι πέρα απο τη διαφοροποίηση των όρων δόμησης, υπάρχει κ διαφοροποίηση στις πλάγιες κ οπίσθιες αποστάσεις. π.χ. τι γίνεται με τους νόμιμους εξώστες που πλέον είναι εντός δ?Η αλλαγή των διαστάσεων του θα μπορούν να νομιμοποιηθούν ή απλά θα πανε για ρύθμιση?....Δύσκολη περίπτωση με συνδυασμό ρύθμισης κ Ο.Α......μην αναφέρω για τη διαφοροποίηση του εμβαδού του οικοπέδου σε σχέση με τον τίτλο της διανομής κ του πως εκδόθηκαν οι Ο.Α......

 

Μπέρδεμα κ συγνώμη που η σκέψη μου δεν είναι συγκροτημένη,αλλά είμαι σε σύγχυση αυτή τη στιγμή....οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

.....το ΦΕΚ του 70 δίνει επιτρεπόμενη κάλυψη 50% κ έμμεσο Σ.Δ. 1,5,αλλά με την έκδοση του ΓΟΚ του 73 εφαρμόστηκε 40% κάλυψη με 1,2 Σ.Δ. Σύμφωνα με ΥΔΟΜ μετά το ΝΟΚ ισχύει πλέον το Π.Δ. ενώ πρίν ίσχυε ο ΓΟΚ 73!?!?!?

 

Τώρα η ΥΔΟΜ μου λέει:

α) Είτε θα πας νομιμοποίηση με ΓΟΚ 73 κ όρους δόμησης 40% κ 1,2 είτε

 Ξεκίνησε εξηγώντας περισσότερο το πρώτο, ΦΕΚ κλπ...

Όσο για τα λεγόμενα της ΥΔΟΜ ... πές της χαιρετίσματα ... μακάρι να μπορούσαμε να πάμε πίσω στο '73 για νομιμοποίηση ...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

σε κτίριο με άδεια σε ισχύ (2010) έχει κατασκευαστεί τμήμα κτιρίου μεγαλύτερο από όσο προβλεπόταν στην Ο.Α. Στην ΥΔΟΜ μου είπαν πως επειδή έχει ήδη χτιστεί δεν μπορεί να πάει με αναθεώρηση για αυξηση εμβαδού   αλλά μέσω 4178 για παράβολο και νομιμοποίηση. Είναι σωστό ?

 

βας

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτό πίστευα αλλά έτσι μου ανέφεραν στην ΥΔΟΜ. θα μπορούσε μου είπαν να γίνει με αναθεώρηση μόνο αν δεν είχαν κατασκευαστεί ακόμη τα κτίσματα, να γίνει διακοπή εργασιών, κατάθεση αναθεωρημένων μελετών, έγκριση, θεμελιώση, πρόσκληση ελεγκτή δόμησης, και μετά ανέγερση.... χαμός..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο υπάλληλος της ΥΔΟΜ έπρεπε να ζητήσει και ... απόφαση της ολομέλειας του ΣτΕ ...

Όχι άλλο κάρβουνο !!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά επιτρέπεται με τον 4178/13 η τακτοποίηση τμήματος που παραβιάζει και νομιμοποίηση τμήματος που δεν παραβιάζει; Μιλάμε για στατικά εξαρτημένα τμήματα. 

 

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.