Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι.

ευχαριστω για την αμεση απαντηση. (φοβηθηκα μηπως η συμπληρωματικη εντολη ειναι 1000 ευρω λογω του γεγονοτος οτι το παραβολο ναι μεν ειναι μερος του προστιμου αλλα και ανεξαρτητο)

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ να είσαι σίγουρος όταν έχεις να κάνεις με την εφαρμογή έτσι όπως την έχει φτιάξει το ΤΕΕ.......

Link to comment
Share on other sites

ένα στικαρισμένο τόπικ που θα αφορά αποκλειστικά τσεκαρισμένες διατάξεις-οδηγίες-εγκυκλίους,προς ενημέρωση όλων των συναδέλφων.

Υπάρχει το  [Ν.4178/13] Απαντήσεις σε ερωτήματα από ΔΟΚΚ, ΤΕΕ, ΥΠΕΚΑ.

 

Όποιος συνάδερφος λαμβάνει κάποια "επίσημη" απάντηση σε ερώτημά του ας κάνει το κόπο να εμπλουτίσει το παραπάνω νήμα με πληροφορία.

Επίσης, οτιδήποτε σχετικό κυκλοφορεί αδέσποτα στο φόρουμ, ας το συγκεντρώνουμε και εκεί.

Θεωρώ ότι έχει δημιουργηθεί μια ικανοποιητική βάση πληροφοριών έως τώρα..

Link to comment
Share on other sites

έχω μεταφέρει δήλωση από το 4014 στο 4178 αναγκαστικά επειδή  βρισκόταν σε προσωρινή υπαγωγή. Μπορώ να αφήσω την ίδια ημερομηνία αυτοψίας ή πρέπει να την αλλάξω υποχρεωτικά;

Link to comment
Share on other sites

Η ημερομηνία αυτοψίας έχει σχέση με την έκδοση της βεβαίωσης μηχανικού. Την τροποποιείς λίγο πρίν χρειαστεί να εκδοθεί η παραπάνω βεβαίωση. Νωρίτερα δεν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται και για έναν ακόμα λόγο. Είσαι σίγουρη ότι, δεν έφτιαξε από τότε μέχρι σήμερα και κάτι άλλο;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Η ημερομηνία αυτοψίας έχει σχέση με την έκδοση της βεβαίωσης μηχανικού. Την τροποποιείς λίγο πρίν χρειαστεί να εκδοθεί η παραπάνω βεβαίωση. Νωρίτερα δεν χρειάζεται.

 

Νομίζω ότι είναι άλλα πράγματα. Η ημ/νια αυτοψίας σε δήλωση αυθαιρέτου έχει σχέση με το πότε έλεγξες τις αυθαιρεσίες που τακτοποιείς. Πως θα μεταφέρεις μία δήλωση και θα πεις ότι την έλεγξες....αργότερα επειδή χρειάστηκε βεβαίωση. Εξάλλου θα βγάλεις ξεχωριστή βεβαίωση με δική της ημερομηνία αυτοψίας. Η βεβαίωση της δήλωσης είναι άχρηστη νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι άλλα πράγματα. Η ημ/νια αυτοψίας σε δήλωση αυθαιρέτου έχει σχέση με το πότε έλεγξες τις αυθαιρεσίες που τακτοποιείς. Πως θα μεταφέρεις μία δήλωση και θα πεις ότι την έλεγξες....αργότερα επειδή χρειάστηκε βεβαίωση. Εξάλλου θα βγάλεις ξεχωριστή βεβαίωση με δική της ημερομηνία αυτοψίας. Η βεβαίωση της δήλωσης είναι άχρηστη νομίζω.

 

Εννοείται ότι η ημερομηνία αυτοψίας μπαίνει πρίν εκδοθεί η βεβαίωση μηχανικού, και αφού ελέγξεις πριν ότι δεν έχει αλλάξει εντωμεταξύ κάτι απ' αυτά που δήλωσες!

Link to comment
Share on other sites

Η ημερομηνία αυτοψίας δήλωσης για μένα πρέπει να είναι πριν την δημιουργία της δήλωσης αν είναι καινούρια ή πριν την μεταφορά της αν είναι από 4014.

 

Η βεβαίωση...δεν έχω καταλάβει από που προκύπτει ? Όταν θελήσεις βεβαίωση θα βγάλεις με ξεχωριστή δήλωση μόνο για βεβαίωση. 

 

Αναφέρομαι στην ερώτηση της Χάιδως. Γιατί μπλέκεις το πράγμα με βεβαιώσεις ?! Κανείς δεν μίλησε για βεβαίωση. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.