Μετάβαση στο περιεχόμενο

εκκαθαριστικα ΕΝΦΙΑ


Recommended Posts

αρχισε η ανάρτηση Η διαδικασία στο Taxis για τα εκκαθαριστικά του ΕΝΦΙΑ

   
 
Αθήνα
Ξεκίνησε σταδιακά η ανάρτηση των πράξεων διοικητικού προσδιορισμού του Ενιαίου Φόρου Ιδιοκτησίας Ακινήτων (ΕΝΦΙΑ) στην εφαρμογή υποβολής δηλώσεων στοιχείων ακινήτων Ε9.

Εκεί οι ιδιοκτήτες ακινήτων μπορούν να δουν τον ΕΝΦΙΑ που αναλογεί σε κάθε ακίνητο και το συγκεντρωτικό ποσό το οποίο οφείλουν στο πλαίσιο του ενιαίου φόρου.

Τα εκκαθαριστικά, έχουν ημερομηνία βεβαίωσης φόρου Ιουλίου (31/7) και όχι Αυγούστου, που σημαίνει ότι ο φόρος θα πρέπει να πληρωθεί σε πέντε δόσεις.

Η πρώτη δόση λήγει στο τέλος Αυγούστου.

Η διαδικασία

Οι ιδιοκτήτες επισκέπτονται το δικτυακό τόπο της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων (ΓΓΠΣ) και στο πάνω δεξί μέρος κάνουν κλικ στο πεδίο «Ο λογαριασμός μου» όπου εισάγουν τα στοιχεία του προσωπικού τους λογαριασμού στο Taxis.

Στη συνέχεια Επιλέγουν «Προσωποποιημένη Πληροφόρηση» και κατόπιν «Στοιχεία Οφειλών Εκτός Ρύθμισης. Εκεί εμφανίζεται το συνολικό ποσό της οφειλής.

Προεπιλεγμένο είναι το κουμπί «Εμφάνιση στοιχείων δόσεων-εκπτώσεων», οπότε στο κάτω μέρος της σελίδας είναι εμφανείς οι δόσεις πληρωμής με τις προθεσμίες τους.

Επίσης μπορείτε να πατήσετε το κουμπί «Ταυτότητα οφειλής». Από τη σελίδα που θα ανοίξει μπορείτε να εκτυπώσετε το Σημείωμα για Πληρωμή πατώντας το κουμπί «Εκτύπωση».

Το Σημείωμα για Πληρωμή περιέχει ένα μοναδικό αριθμό για κάθε οφειλή, υπό το όνομα «Ταυτότητα οφειλής».

Η Ταυτότητα Οφειλής ακολουθεί την οφειλή μέχρι την εξόφλησή της και είναι απαραίτητη για την πληρωμή του οφειλόμενου ποσού.

Με εκτυπωμένη τη σελίδα αυτή μπορείτε να πληρώνετε την οφειλή, κάνοντας χρήση των τρόπων πληρωμής που διαθέτουν οι συνεργαζόμενες με το υπουργείο Οικονομικών τράπεζες και τα ΕΛΤΑ.

Τα 9 πρώτα ψηφία της «Ταυτότητας Οφειλής» αντιστοιχούν στον ΑΦΜ σας.

Για την αποφυγή λαθών, ελέγχετε την απόδειξη πληρωμής που λαμβάνετε από την Τράπεζα ή τα ΕΛΤΑ, ως προς την αναγραφή της σωστής «Ταυτότητας Οφειλής».
 
υγ
υπαρχει και αυτο  για  τις  διορθωσεις  το οποιο ανάρτησα  ήδη,
 
αλλα, αν μου επιτρεπουν οι διαχειριστες να το αναρτησω και εδω
για να  εχουμε μια ολοκληρωμενη εικονα  για το θεμα..
ευχαριστω
 
Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλά αυτό δε μπορείς να το πληρώσεις εφάπαξ;;;;

Και επειδή το πληρώνεις όπως θέλεις βέβαια, το θέμα είναι εφάπαξ με μια έκπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Είναι μικρότερο από τα χαράτσια , αν και με τον συμπληρωματικό φόρο ανεβαίνει πολύ .

 

Η πλάκα είναι ότι ο φοιτητής γιός μου , όταν του ανακοίνωσα ότι σαν κάτοχος ψιλής κυριότητας σε κάποιο ακίνητο , θα πρέπει να πληρώσει 500 € , έγινε έξαλλος . :mrgreen:

 

Αφού λέει δεν κάνω δήλωση και δεν έχω έσοδα , πως θα πληρώσω ? Ελα μου ντε .

 

Και αν του τα δώσω εγώ πρέπει να πληρώσω και φόρο δωρεάς 10 % η με καλύπτει το ότι είναι προστατευόμενο μέλος ? :confused:

 

Βρε που μπλέξαμε γιά να μην γίνουμε Αργεντινή ... 8-)

Link to comment
Share on other sites

μην μαρτυράαας.... :smile:

 

εδω 30 χρονια τωρα

δεν εχουν παρει "χαμπαρι" οτι ο ψιλος κυριος  ....."ντεν εχει μια"

 

και οτι του τα πληρωνει ο επικαρπωτης..

 

αλλά πού αυτοι

 

δοστους να κανουν στηλες στο Ε9.....οσες πιο πολλλες μπορουν....να τα μπερδευουν ολο και πιο πολύ...

και .να πληρωνουν αναβαθμισεις και ξαναμανα αναβαθμισεις του συστηματος...

 

και να σου λενε να γραψεις "ποσων  χρονωνε ειναι η επικαρπωτρια  εταιρια"... :grin: :grin: :grin:

 

αυτο λεγεται ....."αποαπλοποιηση"

 

Και ειναι τοσο ασχετοι...που δεν μπόρεσαν ουτε στον "υπολογισμο " των    ακινητων  "στο περιπου" να πεσουν μεσα..

με αποτελεσμα να επιβαλουν ληστρικους φορους στην ακινητη περιουσια...

 

Απλα.....επεσαν κανα δυο εκατομμυρια ακινητα  έξω...

 

δλδ εκαναν λαθος  -μονον -- "40%"

 

υγ

κι αν τους ρωτησει καποιος -σημερα

"ποσα ειναι τα ακινητα" και ποσα θα εισπραξετε

 

δεν ξερουν...

 

αντε παιδες...

καλημερα σε ολους

Edited by dimitris GM
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Αιντε τις καλημέρες μου με 1100ε ΕΝΦΙΑ ! προσθέστε τα 5000ε εφορία, τα 2000 του τσμέδε, τα 700ε των τελών χρήσης...

 

Πάμε σε μια παραλία με κάνα τσιμεντόλιθο στο πόδι...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και λέμε :  1.Φόρος εισοδήματος 2.ΕΝΦΙΑ 3.Παράβολο ενεργειακού επιθεωρητή  4.Ασφαλιστρα αυτοκινήτου 5.ΤΣΜΕΔΕ.

Είμαστε για μετανάστευση , δυστυχώς  δεν βγαίνει ο λογαριασμός.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και λέμε :  1.Φόρος εισοδήματος 2.ΕΝΦΙΑ 3.Παράβολο ενεργειακού επιθεωρητή  4.Ασφαλιστρα αυτοκινήτου 5.ΤΣΜΕΔΕ.

Είμαστε για μετανάστευση κατάσχεση (όσοι έχουν) ή στο κελλί 34 (το 33 είναι πιασμένο) , δυστυχώς  δεν βγαίνει ο λογαριασμός.

 

:mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο συνάδελφοι.

Την υγεία μας να έχουμε και θα τα καταφέρουμε....

Από 42€ που ήταν το ΕΤΑΚ, 350€ ο ΕΝΦΙΑ.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.