Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λήγουν οι άδειες των ενεργειακών επιθεωρητών σε μια εβδομάδα - Η επόμενη μέρα


Engineer

Recommended Posts

.......Πήγα πριν από λίγο στην ΕΥΕΠΕΝ να ζητήσω να μείνει για όλους ανοιχτό το buildingcert μέχρι να ανακοινωθεί η παράταση. Εκπροσωπώντας ποιους και μια πια ιδιότητα;  Μου είπαν ότι αυτό δεν μπορεί να γίνει. Μου είπαν ότι έχει δρομολογηθεί (μάλλον χωρίς να ζητηθεί η γνώμη τους) εξάμηνη παράταση (Μάλιστα... το παλιό γνωστό τροπάρι ενός κράτους που θέτει καταληκτικές ημερομηνίες απλώς για να τις μεταθέτει σε κάθε επόμενο νομοσχέδιο. Θα περιμένω να δω την αιτιολόγηση) με τροπολογία σε νομοσχέδιο για τους αγρούς. Απλά έχει κλείσει η Βουλή για 3 ημέρες και το ζήτημα θα προχωρήσει από Δευτέρα που ξανανοίγει η Βουλή και θα συζητηθεί και θα ψηφιστεί (πως άραγε το έχουν προεξοφλήσει; ) το νομοσχέδιο και κατά συνέπεια και η τροπολογία για την εξάμηνη παράταση.

.............

Τέλος γνωρίζοντας τη διαφωνία σου, η άποψη μου είναι ότι όταν ένα ηλεκτρονικό σύστημα που επιτρέπει την πρόσβαση σε 20000 χρήστες μέχρι τις 12 τα μεσάνυχτα, από τις 12 και ένα λεπτό αποκλείει την πρόσβαση στους 19800 και επιτρέπει την πρόσβαση σε 200, για εμένα είναι ένα πεσμένο ηλεκτρονικό σύστημα. Ομολογώ πως με αφήνει άφωνο αυτή σου η ερμηνεία.

 

Όταν θεωρώ ότι σε μία ενεργειακή επιθεώρηση που θα κάνω αυτή την Παρασκευή, θα μπορώ (πως άραγε το έχεις σχεδόν βέβαιο; ) να εκδώσω το ΠΕΑ την επόμενη Τετάρτη, Πέμπτη γιατί σήμερα μου απαγορεύεται η πρόσβαση, δεν είναι παραπλανητικό.....

 

  • Upvote 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 182
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Παιδιά η υπόθεση είναι ξεκάθαρη περι βιομηχανίας ΠΕΑ...και βάζουμε ταμπέλα μπροστά "Όλοι οι Μηχανικοί" για να προστατέψουμε το μαγαζάκι μας πίσω από το κατεξοχήν αναξιόπιστο Ελληνικό κράτος

Edited by antboton
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Εγω δε θελω να πιστεψω οτι υπαρχουν συναδελφοι που στελνουν μαζικα sms και ψαρευουν πελατες απο τις εφημεριδες.

Δε θελω να πιστεψω οτι εχουν εξευτελισει τις τιμες κατω απο 100Ε.

Δεν θελω να πιστεψω οτι "λαδωνουν" μεσιτες για να τους αναθεσουν κανενα ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος δει διαφήμιση για ΠΕΑ με 100€ ας μας ενημερώσει.

Όταν υπήρχαν σχεδόν 20.000 προσωρινοί το καταλαβαίνω πως είχαν σκοτωθεί οι αμοιβές επειδή υπήρχα πολλοί που δεν είχαν διαβάσει ούτε μια σελίδα από την ύλη, δεν είχαν κάνει τα σεμινάρια (τα πληρώσανε αλλά δεν παρακολούθησαν, βάζανε άλλοι τις παρουσίες) και δεν είχαν φάει κάποιες μέρες από την ζωή τους για να διαβάζουν την ύλη.

 

Αυτή την στιγμή κάθε λογικός ενεργειακός επιθεωρητής θα χρεώνει τουλάχιστον την νόμιμη αμοιβή, κάποιοι θα χρεώνουν επιπλέον και τυχόν απαιτούμενες εργασίες όπως αποτύπωση, έκδοση φύλλου ελέγχου λέβητα, αναζήτηση άδειας στις υπηρεσίες, κτλ.

 

Δεν λέω πως θα αισχροκερδήσουν, λέω απλά πως δεν θα κάνουν έκπτωση.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για να έρθει κάποιο νομοσχέδιο τη Δευτέρα θα πρέπει να υπάρχει στο πρόγραμμα:

http://www.hellenicparliament.gr/Nomothetiko-Ergo/Evdomadiaio-Deltio

και

http://www.hellenicparliament.gr/Nomothetiko-Ergo/Katatethenta-Nomosxedia

 

Υπάρχει μετά μια διαδικασία για να συζητηθεί και να ψηφιστεί.

Υπάρχει επίσης ένα τεράστιο νομικό θέμα όσον αφορά το αν μπορείς να δώσεις παράταση σε προθεσμία που έχει λήξει.

Τεράστιο θέμα.

Δεν πρόκειται για παράταση προθεσμίας. Πρόκειται για καταστρατήγηση νόμου.

Η προθεσμία έχει παρέλθει, ο νόμος ισχύει ως έχει. Πως θα τεθεί νέα παράταση; Σε ημερομηνία που έχει παρέλθει;

Δεν θα είναι παράταση. Θα είναι αλλαγή σε νόμο που δεν γίνεται με τροπολογία αλλά με νέο νόμο.

 

Συνάδελφοι, έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή καμιά κίνηση. Είναι μια περίοδος που προσφέρεται για διάβασμα.

Διαβάστε, προετοιμαστείτε και δώστε εξετάσεις. >70% είναι το ποσοστό επιτυχίας. Παρά τη μικρή συμμετοχή τα ποσοστά επιτυχίας είναι σχετικά μεγάλα.

Για όποιον ενδιαφέρεται πραγματικά για το αντικείμενο.

Και είτε με ευρώ είτε με αβγά θα συνεχίσουμε να ζούμε σ' αυτόν τον τόπο και αύριο.

Edited by hkamp
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για να έρθει κάποιο νομοσχέδιο τη Δευτέρα θα πρέπει να υπάρχει στο πρόγραμμα:

http://www.hellenicparliament.gr/Nomothetiko-Ergo/Evdomadiaio-Deltio

και

http://www.hellenicparliament.gr/Nomothetiko-Ergo/Katatethenta-Nomosxedia

 

Υπάρχει μετά μια διαδικασία για να συζητηθεί και να ψηφιστεί.

 

Οι τροπολογίες δεν προαναγγέλονται και δεν μπαίνουν σε κάποιο πρόγραμμα. Τις κοτσάρουμε στο τέλος κάποιου νόμου. Γιαυτό αρέσουν τόσο στους υπουργούς μας.  :smile:

Επίσης αναδρομικές παρατάσεις σε ληγμένες προθεσμίες είναι κανόνας!!!

Το θέμα είναι ότι βλέπω Δευτέρα πρωί να θυροκολείται στη είσοδο της βουλής η ανακοίνωση εκλογών οπότε δεν βλέπω και ψήφιση όποιου νόμου έχει προγραμματιστεί. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η ενημέρωση που πήρα από την ΕΥΕΠΕΝ. Όσο για το διάβασμα για τις εξετάσεις δεν χρειάζεται. Από την άλλη εβδομάδα θα ξανανοίξει το σύστημα. Και δεν μπορείς να κρίνεις αν ενδιαφέρομαι η όχι πραγματικά για το αντικείμενο επειδή αρνούμαι να δώσω εξετάσεις. Είμαι Διπλωματούχος Πολιτικός Μηχανικός. Αυτό το δίπλωμα που έκανα τόσες θυσίες για να πάρω μου δίνει πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα και δεν θα αφήσω κανέναν να μου τα αφαιρέσει με ψευτοπιστοποιήσεις.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω δε θελω να πιστεψω οτι υπαρχουν συναδελφοι που στελνουν μαζικα sms και ψαρευουν πελατες απο τις εφημεριδες.

Δε θελω να πιστεψω οτι εχουν εξευτελισει τις τιμες κατω απο 100Ε.

Δεν θελω να πιστεψω οτι "λαδωνουν" μεσιτες για να τους αναθεσουν κανενα ΠΕΑ.

Ναι στέλνω sms σε όσους νοικιάζουν η πουλούν ακίνητο.

Ναι κάνω ενεργειακά για κάτω από 100€.

Όχι δεν λαδώνω μεσίτες για να μου αναθέτουν ΠΕΑ.

 

Τα 2 πρώτα γιατί είναι τόσο κατακριτέα για σένα;

  • Upvote 4
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Οι τροπολογίες δεν προαναγγέλονται και δεν μπαίνουν σε κάποιο πρόγραμμα. Τις κοτσάρουμε στο τέλος κάποιου νόμου. Γιαυτό αρέσουν τόσο στους υπουργούς μας.  :smile:

Αυτό λέω.

Βλέπεις κανένα νόμο για αγρούς και βοσκοτόπια για να κοτσαριστεί η τροπολογία;

Δεν είναι τόσο εύκολο να δοθεί αναδρομικά > σε τέτοιου είδους προθεσμία.

Βέβαια μπροστά σε αυτά που έπονται μπορεί αυτά που συζητάμε να είναι ....... .

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.