Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Διατάξεις υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου


Recommended Posts

Anton_civeng    maximos

Θα προσπαθήσω να τα βάλω σε μία σειρά.

 

Ο  Anton_civeng   λέει: 

 

αν ένα υπόγειο είναι αυθαίρετο(ή με αυθαίρετη α/χ σε κ/χ) τότε επιβαρύνεται με Υ.Δ η οποία αντίστοιχα επιβαύνει τους συντελεστές Υ.Δ (χωρίς άδεια) 1.β,γ,δ,ε  κατά το ΠΑΡΑΡΤ. Α΄

 

Και

maximosκαι karanus

λένε :  ένα υπόγειο  με αυθαίρετη α/χ σε κ/χ τότε επιβαρύνεται με Υ.Δ η οποία αντίστοιχα επιβαύνει τους συντελεστές Υ.Δ (χωρίς άδεια) 1.β,γ,δ,ε  κατά το ΠΑΡΑΡΤ. Α΄

 

Το καταλαβαίνω σωστά;

 

 

 

:sad:  Υ.Γ Μου "επικαλύψατε"  την ερώτησή μου#197  και οι δύο. 

Γι' αυτό τώρα πρέπει να μου δώσετε μια απάντηση. :confused:

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Η εγκύκλιος 4 του 4178 έθεσε τρεις προϋποθέσεις για να συνυπολογίζονται αυθαίρετοι χώροι στον υπολογισμό του ποσοστού υπερβάσεων για την επιλογή κατηγορίας, οι οποίες έτσι όπως είναι διατυπωμένη εγώ καταλαβαίνω ότι πρέπει να ισχύουν αθροιστικά και οι τρεις:

1) Οι χώροι να είναι κλειστοί

2) Οι χώροι να είναι κύριας χρήσης

3) Οι χώροι να αυξάνουν το συντελεστή δόμησης

Αν έστω και μία από τις τρεις δεν ίσχυε τότε μας επέτρεπε να παίξουμε μπαλίτσα, ξαναλέω έτσι όπως είναι διατυπωμένη (είτε εσκεμμένα είτε από τυπογραφικό λάθος είτε από ασχετοσύνη των νομοθετούντων - εμένα το ίδιο μου κάνει).

Η φράση επιφάνειες κύριας χρήσης επαναλαμβάνεται και στο νέο Παράρτημα Α του 4495. Άρα για ποιο λόγο να μην εκμεταλλευτούμε αυτή την ευνοϊκή διάταξη του νόμου (όσον αφορά τον υπολογισμό του ποσοστού υπέρβασης δόμησης σε κτίρια με ο.α.)? Αν πάμε βάσει λογικής σκεπτόμενοι "τι ήθελε να πει ο ποιητής ή τι δεν έπρεπε να είχε γράψει αλλά το έγραψε ή τι έπρεπε να είχε γράψει αλλά δεν το έγραψε, τότε να υπολογίζουμε και τις αυθαίρετες ισόγειες αποθήκες με μειωτικό συντελεστή, κι ας μην αναφέρεται μέχρι στιγμής αυτό στο νέο νόμο πουθενά..."

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

:smile: :-) :smile: .......

 

karanus η προσωπική μου επισήμανση μου ήταν ότι :

ΚΑΘΕ νέος αυθ. χώρος κ/χ ή  β/χ 

ή  χώρος αδείας  με α/χ από β/χ σε κ/χ ...

πρέπει να χρεώνεται με Υ.Δ και να επιβαρύνει τους συντ. ΠΑΡΑΡΤ. Α΄ (1 και 5 εξαρτώμενο και από το αν έχει άδεια) αλλά ΚΑΙ της κατ. 4-5

και αυτό ανεξαρτήτως από το αν ο χώρος είναι υπόγειος όπως αντίθετα αναφέρθηκε από συναδέλφους ....

 

Ελπίζω εγώ να ...ξεκαθάρισα τη θέση μου  :smile: :-)

Link to comment
Share on other sites

pipakos

Ευχαριστώ. Άρα εσύ πιστεύεις ότι βάσει της εγκυκλίου ,πρέπει να εξαιρέσω την Κ3 και τις αποθήκες.

Να υπολογίσω μόνο την Κ1 για τον συντελεστή υπέρβασης και την κατηγορία;

 

Anton_civeng

Προσωπικά συμφωνώ σε όλα εκτός της περίπτωσης όπου ο νέος αυθαίρετος χώρος είναι υπόγειο.

 

Επίσης τώρα βάζεις και ένα θέμα με τις κατηγορίες.

Στην Κ4 νομίζω στα εντός σχεδίου, τα υπόγεια τα εξαιρεί ,ως προς την επιβάρυνση για την επιλογή κατηγορίας.

 

  "......Δεν συνυπολογίζονται επιφάνειες εντός του περιγράμματος του κτιρίου σε εντός σχεδίου περιοχές που δεν δημιουρ-γούν αυτοτελείς χώρους, όπως σοφίτες, εσωτερικοί εξώστες και υπόγεια......"

Έτσι δεν είναι;

 

Να υποθέσω ότι με την απάντησή σου απαντάς και στο δικό μου #197;

Δηλ. ακόμα και για την Κ3 θα υπολογίσω τα τμ για  τον συντελεστή υπέρβασης δόμησης και για την κατηγορία;

Edited by karanus
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα τμ της Κ1 θα μετρήσουν για επιλογή συντέλεστη υπέρβασης δόμησης και για κατηγορία; (Στο τελευταίο ερώτημα πιστεύω πως για την κατηγορία είναι ναι)

Αν μιλάμε για 4495 (η εγκύκλιος 4 αφορά 4178) τότε βασιζόμενος στη διατύπωση του 5. του παραρτήματος Α θα μπορούσες τους βοηθητικούς χώρους να μην τους συνυπολογίσεις στο συνολικό συνελεστή ΥΔ του προστίμου. Για την κατηγορία δεν υπάρχει κάπου η αντίστοιχη διατύπωση ούτε συνεπάγεται ότι ισχύει για οπουδήποτε αναφέρεται η έννοια της υπέρβασης δόμησης στο νόμο. Νομίζω πως είναι πιο ασφαλές για την εύρεση της κατηγορίας να λάβεις υπόψη και τα τμ της Κ1.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Η εγκύκλιος 4 του 4178 έθεσε τρεις προϋποθέσεις για να συνυπολογίζονται αυθαίρετοι χώροι στον υπολογισμό του ποσοστού υπερβάσεων, οι οποίες έτσι όπως είναι διατυπωμένη εγώ καταλαβαίνω ότι πρέπει να ισχύουν αθροιστικά και οι τρεις:

1) Οι χώροι να είναι κλειστοί

2) Οι χώροι να είναι κύριας χρήσης

3) Οι χώροι να αυξάνουν το συντελεστή δόμησης

Αν έστω και μία από τις τρεις δεν ίσχυε τότε μας επέτρεπε να παίξουμε μπαλίτσα, ξαναλέω έτσι όπως είναι διατυπωμένη (είτε εσκεμμένα είτε από τυπογραφικό λάθος είτε από ασχετοσύνη των νομοθετούντων - εμένα το ίδιο μου κάνει).

Η φράση επιφάνειες κύριας χρήσης επαναλαμβάνεται και στο νέο Παράρτημα Α του 4495. Άρα για ποιο λόγο να μην εκμεταλλευτούμε αυτή την ευνοϊκή διάταξη του νόμου (όσον αφορά τον υπολογισμό του ποσοστού υπέρβασης δόμησης σε κτίρια με ο.α.)? Αν πάμε βάσει λογικής σκεπτόμενοι "τι ήθελε να πει ο ποιητής ή τι δεν έπρεπε να είχε γράψει αλλά το έγραψε ή τι έπρεπε να είχε γράψει αλλά δεν το έγραψε, τότε να υπολογίζουμε και τις αυθαίρετες ισόγειες αποθήκες με μειωτικό συντελεστή, κι ας μην αναφέρεται μέχρι στιγμής αυτό στο νέο νόμο πουθενά..."

Συνάδελφε, η εγκύκλιος του 4178 αναφερόταν στην επιλογή κατηγορίας ή στους συντελεστές υπέρβασης για υπολογισμό προστίμου?

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο η εγκύκλιος 4 αναφερόταν στην επιλογή κατηγορίας (το συμπλήρωσα). Το δε τροποποιημένο παράρτημα Α του 4178 αναφέρει για χώρους κύριας χρήσης στο συντελεστή υπέρβασης δόμησης, όπως κάνει και το παράρτημα του 4495. Άρα στην ερώτηση του karanus με τη λογική αυτή (για όποιον θέλει να την υιοθετήσει) θα μπορούσαν να αφαιρεθούν τα τμ της αποθήκης και κατά την επιλογή της κατηγορίας αν μιλούσαμε για 4178. Στον 4495 προς το παρόν δεν υπάρχει παρόμοια οδηγία. Άρα ισχύει η απάντηση που έδωσα στο #205.

Link to comment
Share on other sites

..........................

 

Anton_civeng

Προσωπικά συμφωνώ σε όλα εκτός της περίπτωσης όπου ο νέος αυθαίρετος χώρος είναι υπόγειο.

 

Επίσης τώρα βάζεις και ένα θέμα με τις κατηγορίες.

Στην Κ4 νομίζω στα εντός σχεδίου, τα υπόγεια τα εξαιρεί ,ως προς την επιβάρυνση για την επιλογή κατηγορίας.

 

  "......Δεν συνυπολογίζονται επιφάνειες εντός του περιγράμματος του κτιρίου σε εντός σχεδίου περιοχές που δεν δημιουρ-γούν αυτοτελείς χώρους, όπως σοφίτες, εσωτερικοί εξώστες και υπόγεια......"

Έτσι δεν είναι;

 

Να υποθέσω ότι με την απάντησή σου απαντάς και στο δικό μου #197;

Δηλ. ακόμα και για την Κ3 θα υπολογίσω τα τμ για  τον συντελεστή υπέρβασης δόμησης και για την κατηγορία;

 

karanus,

όταν ακόμη και ο οικοδομικός κανονισμός, προκειμένου για οικοδομική άδεια, δεν απαλάσσει από τον Σ.Δ ένα σκέτο υπόγειο (δηλ. χωρίς ανωδομή)  ή ένα υπόγειο (μη parking) εκτός περιγράμματος ανωδομής,....

πολλώ μάλλον τότε, δεν μπορούμε  να απαλάξουμε π.χ ένα αυθαίρετο υπόγειο από:

την Υ.Δ  του  συντ.1β, 1γ, 1δ, 1ε (αν είναι χωρίς άδεια), ή

την Υ.Δ του συντ. 5α, 5β, 5γ, 5δ, 5ε (αν είναι με άδεια). 

Όσο για την ΚΑΤ. 4 και τους μη αυτοτελείς χώρους εντός περιγράμματος (σοφίτες, πατάρια υπόγεια) :...

η επιλεκτική εξαίρεση των χώρων αυτών  από τον υπολογισμό της Υ.Δ ακριβώς αποδεικνύει την μη εξαίρεση των υπολοίπων περιπτώσεων,.....

δηλ. των περιπτώσεων που οι χώροι θα βρίσκονται εκτός περιγράματος,  ή όταν είναι εντός περιγράμματος αλλά είναι και αυτοτελείς.....

 

Όσο για την Κ3 που λες, αλλά και την Κ1, αυτές μην τις μπερδεύεις με Υ.Δ αφού:

ΔΕΝ χρεώνονται με πρόστιμο αλλά ΜΟΝΟΝ με παράβολο (αρ. 96), ...

ΔΕΝ περνούν από το Παραρτ. Α΄, 

άρα  ΔΕΝ "υποφέρουν" από Υ.Δ, Υ.Κ,  Υ.Υ  ....

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο τα τμ της κατηγορίας 1 πρέπει να απαλλάσσονται από τα συνολικά τμ της υπέρβασης δόμησης προκειμένου να εντάξουμε σε κατηγορίες και τις υπόλοιπες αυθαιρεσίες του ακινήτου. Το helpdesk του 4178 έπειτα από τηλεφωνική επικοινωνία είχε υποστηριξει ότι δεν υπολογίζονται στην ΥΔ, όπως αναφέρει και ο συνάδελφος παραπάνω. Απλά δεν έχω βρει κάπου να αναφέρεται ξεκάθαρα στον 4495 ούτε στον 4178, για αυτό και υποστήριξα τη δυσμενέστερη περίπτωση στο #205, εκτός αν κάτι μου διαφεύγει.

Edited by pipakos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ομαδοποιημένες αυθαιρεσίες σε διαφορετικά φύλλα καταγραφής λόγω διαφορετικης ημερομηνιας πραγματοποιησης του(1995 και 2005) ελέγχονται χωριστά ως προς την υπέρβαση των όρων δομησης, κάλυψης και ύψους? Δηλαδή όσες έγιναν το 1995 αθροίζονται και ελέγχονται χώρια απο αυτές του 2005 και αντίστοιχα έχουν διαφορετικούς συντελεστές Υ.Δ, Υ.Κ και Υ.Υ? Ή οι συντελεστες υπολογίζονται με βάση τη συνολική υπερβασή? Το λέω γιατι αν εξεταστούν χωριστά έχουμε μικρότερο πρόστιμο απο ότι μαζι

 

Παράδειγμα:

ΦΚ1 : YΔ<50 Συντελεστής ΥΔ=1,0

ΦΚ2: 50<YΔ<100 Συντελεστής ΥΔ=1,3

Ή τις αθροίζουμε και βγαινει μια ΥΔ>50 και για τα 2 φυλλα καταγραφης?

Edited by Astrolavos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.