Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Διατάξεις υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου


Recommended Posts

Kαλησπέρα, να ρωτήσω κάτι που ίσως ερμηνεύεται διαφορετικά από πολλούς: Βάζουμε τον ίδιο συντελεστή κάλυψης για κάθε αυθ.επιφάνεια-κατασκευή που προσμετράει στην κάλυψη και δηλώνεται σε διαφορετικό φύλλο καταγραφής , και ο οποίος προκύπτει από την διαίρεση του άθροισματος όλων των αυθ.επιφανειών που προσμετρούν στην κάλυψη δια την επιτρεπόμενη κάλυψη (όπως και στον συντ.δόμησης) ή διαιρούμε μεμονωμένα την κάθε αυθ.επιφάνεια-κατασκευή που δηλώνεται σε κάθε ανεξάρτητο φύλλο καταγραφής με την επιτρ.κάλυψη ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ενιαίο συντελεστή σε κάθε Φ.Κ.Αθροίζοντας το σύνολο των αυθαιρεσιών.Έστω αυθαιρεσίες Χ1 , Χ2 , Χ3 που συνιστούν ΥΔ και ΥΚ.

Κάνεις τον έλεγχο: Χ1+Χ2+Χ3 < ή > 50%  * επιτρεπόμενη δόμηση

                                                 < ή > 20% * επιτρεπόμενη κάλυψη κ.ο.κ.

Πιο θολά είναι βέβαια άλλα υποερωτήματα: πχ τα μ2 της ΚΑΤ3 τα βάζεις στον παραπάνω έλεγχο?

Γνώμη μου είναι πως όχι. Η ΚΑΤ3 δεν "περνάει" από το παράρτημα Α, πληρώνει παράβολο και δεν την ξαναεξετάζεις.

Edited by pirsogiannis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ενιαίο συντελεστή σε κάθε Φ.Κ.Αθροίζοντας το σύνολο των αυθαιρεσιών.Έστω αυθαιρεσίες Χ1 , Χ2 , Χ3 που συνιστούν ΥΔ και ΥΚ.

Κάνεις τον έλεγχο: Χ1+Χ2+Χ3 < ή > 50%  * επιτρεπόμενη δόμηση

                                                 < ή > 20% * επιτρεπόμενη κάλυψη κ.ο.κ.

Πιο θολά είναι βέβαια άλλα υποερωτήματα: πχ τα μ2 της ΚΑΤ3 τα βάζεις στον παραπάνω έλεγχο?

Γνώμη μου είναι πως όχι. Η ΚΑΤ3 δεν "περνάει" από το παράρτημα Α, πληρώνει παράβολο και δεν την ξαναεξετάζεις.

Σε ευχαριστώ πολύ , συμφωνώ και εγώ εν τέλει. Στην κατ.3 οντως είναι μπερδεμένο το θέμα, πχ μια αποθήκη έως 15τ.μ , απλά και εγώ πιστεύω ότι από την στιγμή που μπαίνει σε διαφορετικό φύλλο καταγραφής με συγκεκριμένο πρόστιμο-παράβολο, δεν πρέπει να μπαίνει και στον έλεγχο της υπέρβασης δόμησης .

Link to comment
Share on other sites

Anton_civeng

....Αντίστοιχες της ανωτέρω παράβασης των 40εκ. είναι και αρκετές άλλες  όπως:.....

 

Αυτή η παράβαση έχει όνομα;

Γιατί η παράβαση που γράφω έχει: Είναι παράβαση του Δ κατά [(Δ-0.40)* L] τμ. 

 

Επίσης στον αναλυτικό προυπολογισμό τι θα υπολογίσεις ακριβώς;

Κάτι που δεν έγινε δεν μπορεί να έχει προυπολογισμό.

Ένα είναι σίγουρο , ότι αυτό που βλέπουμε στην φωτογραφία είναι παράβαση.

Κατά την προσωπική μου γνώμη απο τις σοβαρότερες.  (250,00ευρώ  ??)

 

Να πω και κάτι εδώ:

Στην παραλαβή οπλισμού μιας πλάκας μπορεί και να μην πήγαινα (λέμε τώρα...).

Στην επαλήθευση του Δ δεν υπάρχει περίπτωση να μην το "τριπλοτσεκάρω" και με δύο διαφορετικές μετροταινίες....

Edited by karanus
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από Παράρτημα 2 της εγκ 3 (Συχνές ερωτήσεις) παρ. 23

Όταν δεν έχει κατασκευαστεί τµήµα κτιρίου, παρόλο που το προβλέπει η οικοδοµική άδεια σε τι κατηγορια δηλώνεται στο ν. 4178/13;

 

Σε περίπτωση που η µη πραγµατοποίηση τµήµατος κτιρίου δεν επηρεάζει τη νοµιµότητα του υπάρχοντος, δεν υφίσταται αυθαιρεσία.

Σε αντίθετη περίπτωση ρυθµίζεται η επιφάνεια που προκύπτει οτι αντίκειται στις ισχύουσες γενικές και ειδικές πολεοδοµικές διατάξεις και δηλώνεται στη σχετική κατηγορία κατά περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Anton_civeng

....Αντίστοιχες της ανωτέρω παράβασης των 40εκ. είναι και αρκετές άλλες  όπως:.....

Αυτή η παράβαση έχει όνομα;

Γιατί η παράβαση που γράφω έχει: Είναι παράβαση του Δ κατά [(Δ-0.40)* L] τμ. 

 

φίλε Karanus,  δεν πρόκειται κατ΄αρχήν για προσωπική αντιπαράθεση....,

αποτάνθηκα για μία ανησυχία μου σε όλους τους συναδέλφους,

ονόματα παραβάσεων πάντως βρίσκουμε  (π.χ παραβάσεις κατ΄έλασσον υποχρεωτικών κατασκευών) ...

δεν είναι όμως αυτό το θέμα μας...

 

Επίσης στον αναλυτικό προυπολογισμό τι θα υπολογίσεις ακριβώς;

Κάτι που δεν έγινε δεν μπορεί να έχει προυπολογισμό.

 

Και όμως!.....   έχει δοθεί οδηγία για προυπολογισμό στην περίπτωση υποχρεωτικής στέγης που δεν κατασκευάστηκε ....

 

 

Ένα είναι σίγουρο , ότι αυτό που βλέπουμε στην φωτογραφία είναι παράβαση.

συμφωνώ απόλυτα

 

 

Κατά την προσωπική μου γνώμη απο τις σοβαρότερες.  (250,00ευρώ  ??) 

Δεν τις τιμολογούμε εμείς όμως,  μόνο τις μετρούμε, κι όσο βγούνε .....

........................................................

 

 

maximos,

 

Γνωστή η Ε/Α της εγκ. 3/13.......

Ποιός θα απαντήσει  όμως στα παράδοξα που δημιουργούνται από την εφαρμογή της ...?  όπως:

α)  η χρέωση της παράβασης να είναι αντιστρόφως ανάλογη του μεγέθους της παράβασης

      έτσι για μεγάλη απόκλιση από το όριο = 3μ. έχεις για Η=4,5μ   "παραβίαση Δ" =(3+10%x4,5)-3= 0.45 μ =>συντ.=1,2

      ενώ για μικρή απόκλιση = 0,40μ έχεις                               "παραβίαση Δ" =(3+10%x4,5)-0,4= 3,05 μ =>συντ.=1,4

 

β)  στην περίπτωση που το κτίσμα θα ήταν στο συνεχές σύστημα δεν υφίσταται καθόλου πλάγια απόσταση Δ,

    πως λοιπόν θα εντάξουμε την απόσταση 40εκ. ως παραβίαση πλαγίας απόστασης Δ στο συνεχές .....!!!???,

 

γ)  επίσης πως θα υπολογιστούν τουλάχιστον οι αυθαιρεσίες ????:

  • πλάτος Η/Υ <min 2,50μ
  • ύψος β/χ <2,20μ και ύψος κ/χ <2,40μ

είμαι πρόθυμος να συζητήσω τις όποιες καλόπιστα τεκμηριωμένες θέσεις.....

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι λίγο βοήθεια με παραδείγματα γτ έχω μπερδευτεί με το γενικό συντελεστή υπέρβασης της φωτογραφίας.

Εστω αυθαίρετο 120 m2 και  ΔΕΝ έχω καμμία άδεια οικοδομής ,

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 1 : Eστω οικόπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο με διαθέσιμο  ΣΔεπ = 200 μ2. Ποια κατηγορία υπέρβασης παίρνω ?
ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 2 : Eστω γήπεδο  μη άρτιο και οικοδομήσιμο . Ποια κατηγορία υπέρβασης παίρνω ?
 

erotisi.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή είναι Οχι και στα δύο σύμφωνοι.

Σε αυτό όμως που έχω υπολοιπόμενο συντελεστή μεγαλύτερο του αυθαιρέτου γιατί πρέπει να πάρω  το 100-200 αφου δεν υπερβαίνω το ΣΔ του οικοπέδου και συγκρίνω με το τι ισχυει σήμερα στο ακίνητο ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Εκείνο το πεδίο συμπληρώνεται ανάλογα με το εμβαδόν των αυθαιρέτων, δεν έχει να κάνει με την οικοδομησιμότητα.

Αυτά που λες θα τα συμπληρώσεις στο πεδιο της κατηγορίας και του ποσοστού υπέρβασης στα ΦΚ.

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.