Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Διατάξεις υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου


Recommended Posts

pipakos, για #270:

 

Κατ΄ αρχήν  δεν ξέρουμε αν υπάρχει σύσταση ιδιοκτησίας πράγμα που επηρεάζει άμεσα και καίρια τον παρονομαστή της Υ.Δ  σε περίπτωση που θα θεωρούσες την παράβαση με Υ.Δ .

Αν λοιπόν πρόκεται για Ο.Ι, στον παρονομαστή θα έβαζες το μερίδιο της Ο.Ι σε μ2 επί του επιτρεπομένου Σ.Δ.

Όμως αντίθετα σε κάποιο ισχυρό ρεύμα που θεωρεί την παράβαση αυτή ως Υ.Δ, προσωπικά δεν μπορώ να δεχθώ ότι υφίσταται αυτή αφού πολεοδομικά δεν υπάρχει.

Επίσης έχει υποστηριχθεί ότι η διαμερισμάτωση αφορά ΜΟΝΟΝ  (!!??) σε ανταλλαγές επιφανειών μεταξύ διαμερισμάτων.  Όμως στις περιπτώσεις οροφοδιαμερισμάτων  αυτονόητα δεν μπορεί να συμβεί αυτό,  άρα εμμέσως αποκλείεται, χωρίς όμως ο αποκλεισμός  να έχει κατοχυρωθεί νομοθετικά ή έστω με εγκύκλιο...  

Προσωπικά λοιπόν θεωρώ ότι η διαμερισμάτωση αφορά ΚΑΙ στην διαφορετική διαμόρφωση του διαμερίσματος εις βάρος του κοινοχρήστου κλιμ/σίου οπότε η παράβαση αυτή χρεώνεται με διαμερισμάτωση και ασχέτως αλλαγής μηχανολογικών.

 Εναλλακτικά μπορεί να θεωρηθεί επίσης ο κατειλημμένος χώρος ως παράβαση αναλυτικού για α/χ από κ/χ σε κ/χ.

Σε κάθε περίπτωση βεβαίως υπενθυμίζεται  η απαραίτητη συναίνεση αν υπάρχει σύσταση.....

 

EDIT: Υποψιάζομαι..... βάσιμα ότι το ΣΟΙ  δεν ήταν το σόι τους, ..... :mrgreen: :mrgreen:....

         αλλά η Σ.Ο.Ι που επειδή εγώ θα έβαζα τις τελίτσες δεν το εξέλαβα έτσι   :D  :D ......

         Επιπρόσθετα να υπογραμμίσω ότι η διαφορετική διαρρύθμιση αφορά μόνον σε εντός του αρχικού διαμ/τος

         διαφοροποίηση των εσωτ. του χώρων και όχι σε σχέση με το κλιμ/σιο ....

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει παράβαση ΥΔ.


Άρα 


   5.Δεν χρειάζεται ρύθμιση καθότι αποτελεί διαρρύθμιση


 


      Αλλά  το ρυθμίζω με μία λοιπή παράβαση , για να έχω μία σωστή κάτοψη.


Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Karanus σε ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Ενημερωτικά μόλις ρώτησα δικηγόρο για το θέμα της αποθήκης στο μέσο

των οικοπέδων και μου είπε ότι ρυθμίζω κανονικά τα τετραγωνικα της αποθήκης

που βρίσκονται στο οικόπεδο του πελάτη μου.

Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα νομικά.

Απλώς θα υπάρχει ένα νοητό όριο μέσα στην αποθήκη.

Ότι μου είπες και εσύ δηλαδή.

 

Το επαναφέρω διότι έχω μια εναέρια κατασκευή που ενώνει δύο κατοικίες σε διαφορετικά οικόπεδα. Μπορώ να ρυθμίσω το τμήμα που είναι μέσα στο οικόπεδο που τακτοποιώ?

 

υγ. Μην γελάτε παρακαλώ.... Οι άνθρωποι ήταν πολύ μπροστά...

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που δεν με κάθεται καλά είναι πως η κατασκευή δεν μπορεί να λειτουργήσει μόνη της αλλά δεν έχω άλλη λύση....

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάει ποτέ κανένας "...αν μπορεί να λειτουργήσει" ό,τι, ανεξάρτητο ή μη, έχει κάποιος στο οικόπεδό του;;;

Δικό του δεν είναι;;;

Ό,τι θέλει δεν το κάνει;;;

Link to comment
Share on other sites

Σε διαμέρισμα  έχει γίνει καταπάτηση κοινόχρηστου χώρου 1,5 τ.μ. σύμφωνα με τα σχέδια της αδείας. Στην πράξη οριζόντιας ιδιοκτησίας και διανομής φαίνεται ότι η  "καταπάτηση του κοινόχρηστου χώρου 1,5 τ.μ." είναι ενσωματωμένη στο διαμέρισμα. 

1) Αποτελεί αυθαιρεσία και πρέπει να δηλωθεί ως Υ.Δ. Κ.Χ;

2)Δεν αποτελεί αυθαιρεσία (εφόσον αναφέρεται στην πράξη οριζόντιας ιδιοκτησίας και διανομής);

 Εγώ είμαι στο 1) αλλά σε συνομιλία με συναδέρφους μου είπαν το 2). Ποια η άποψή σας;

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυθαιρεσία που θα δηλωθεί ως ΥΔΚΧ

Ευχαριστώ πολύ και η πράξη οριζόντιας ιδιοκτησίας και διανομής θα αποτελεί συναίνεση για την ένταξη κοινόχρηστου χώρου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.