Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Διατάξεις υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου


Recommended Posts

Έχω ισόγειο κατάστημα με υπόγειο. Βάσει αδείας το ισόγειο είναι κατάστημα και το υπόγειο αποθήκη.

 

Στην άδεια τα μοναδικά w.c. του καταστήματος είναι στο ισόγειο αλλά αυθαίρετα τα πήγαν στο υπόγειο. 

 

Έχω Υ.Δ. με μειωτικό συντελεστή ή το κάνω με αναλυτικό ? Το πρόστιμο πάντως βγαίνει 250 σε κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου με αναλυτικό, ως αλλαγή χρήσης επιφάνειας τμήματος υπογείου από αποθήκη (χώρος Β.Χ) σε w.c (χώρος Β.Χ).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

nikolaras,

"Υπέρβαση Δόμησης"  είναι κάθε επιφάνεια που δεν καλύπτεται από άδεια (ειδικότερα αρ.81) ....

άρα ολόκληρο το χωρίς άδεια αυθαίρετο αποτελεί υπέρβαση δόμησης ίση με το συνολικό εμβαδόν του και άσχετα από επιτρεπόμενα μεγέθη.

 

1γ λοιπόν ως κατά karanus ... :)

 

Ευχαριστώ και τους δύο. Ετσι το υπολόγιζα και εγώ, αλλά είχα κάποια αμφιβολία μήπως κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ισόγειο κατάστημα με υπόγειο. Βάσει αδείας το ισόγειο είναι κατάστημα και το υπόγειο αποθήκη.

 

Στην άδεια τα μοναδικά w.c. του καταστήματος είναι στο ισόγειο αλλά αυθαίρετα τα πήγαν στο υπόγειο. 

 

Έχω Υ.Δ. με μειωτικό συντελεστή ή το κάνω με αναλυτικό ? Το πρόστιμο πάντως βγαίνει 250 σε κάθε περίπτωση.

Συνάδελφοι καλή χρονιά. Συνάδελφε Nik, κατά τη γνώμη μου δεν μπορείτε να υπολογίσετε με αναλυτικό την συγκεκριμένη αυθαίρετη κατασκευή του wc. Αν τυχόν θεωρήσουμε ότι η  συγκεκριμένη κατασκευή του wc έχει ΒΧ και θελήσουμε στη συνέχεια να εφαρμόσουμε τη παρ. 5 του άρθρου 100, εκεί θα «σκοντάψουμε» στην απαραίτητη προυπόθεση εφαρμογής της που δεν είναι άλλη από το να «μην επέρχεται υπέρβαση δόμησης».  Ενημερωτικά,  αναφέρω ότι η κατασκευή wc καταστημάτων στον υπόγειο όροφο, ήταν επιτρεπτή (νομίζω με εγκύκλιο) με μία βασική  προυπόθεση (πέραν των τυχόν υπολοίπων…) που ήταν η προσμέτρηση τους μαζί με τη κλίμακα καθόδου και με τον απαραίτητο χώρο προσπέλασης (διάδρομο),  στον ΣΔ. Επειδή λοιπόν οι παραπάνω χώροι –οι απαραίτητοι για την λειτουργία του καταστήματος- προσμετρούν πλέον στον ΣΔ , είναι νομίζω σαφές ότι δεν εφαρμόζεται η παρ. 5 του άρθρου 100 γιατί δεν ισχύει  ο απαραίτητος όρος που τη συνοδεύει. Γι’ αυτό και πρέπει να υπολογιστεί με ΥΔ,  με συνυπολογισμό των επιφανειών που προανέφερα και με χρήση του συντελεστή 0,30, αν όντως υπάρχει εσωτερική επικοινωνία. Τη χρήση του ΣΑΧ την αποκλείουμε  αφού η περίπτωση του ερωτήματος σας είναι κατά πολύ «πλησιέστερη»  αυτής που αναφέρεται στο τέλος της παρ. 7 του άρθρου 100.  Στην «πραγματικότητα» έχουμε αλλαγή χρήσης από βοηθητική σε κύρια. Όμως νομίζω ότι για την  τεκμηρίωση της άποψη μου αρκούν τα προηγούμενα. Θα ήθελα όμως να σχολιάσω για λίγο ακόμη,  υπο τη μορφή παραδείγματος, σχετικά με την νέα χρήση όπως θα την θεωρούσα. Σε μία περίπτωση λοιπόν,  αλλαγής χρήσης υπογείου σε κατοικία, το λουτρό της είναι  χώρος που δεν διαχωρίζεται ώστε να υπολογιστεί διαφορετικά, αντίθετα συμπεριλαμβάνεται στην επιφάνεια της -νέας- κύριας χρήση, είναι δηλαδή και αυτός ο  χώρος, χώρος κύριας χρήσης για τις «ανάγκες» εφαρμογής του ν4495/17.

Link to comment
Share on other sites

Maximos

Ανέκαθεν στη Ελληνική Επικράτεια υπήρξαν αντικρουόμενες νομοθεσίες και εγκύκλιες

(σήμερα οι αντικρουόμενες αυξήθηκαν δες τους 3 νόμους αυθαιρέτων και των 2 των Η/Χ)

 

Ειδικά στο παράδειγμα του nik υπήρξαν εγκύκλιοι  που πότε έλεγαν δεν μπορείς και

πότε  έλεγαν ότι αν έχεις το  ένα και προαπαιτούμενο wc (αργότερα προστέθηκε και ο προθάλαμος) στο ισόγειο κατάστημα

τότε μπορείς να έχεις και ένα β' wc και τον προθάλαμο ή στο πατάρι (που αποτελούσε παράρτημα του καταστήματος) ή στο υπόγειο χωρίς να προσμετρούνται στο σ.δ 

ή αν είχες κουζίνα στην ισόγεια κατοικία μπορούσες να έχεις και β' κουζίνα στο υπόγειο χωρίς να προσμετράται στο σ.δ

ή αν ολόκληρη η οικοδομή είχε χρήση καταστήματος τότε και το υπόγειο μπορούσε να έχει χρήση καταστήματος χωρίς να προσμετράται στο σ.δ 

 

Στο σημερινό ΝΟΚ άλλα ισχύουν και άλλα προσεγγίζουν τα παραπάνω

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ΚΑΝΑ,

 συμφωνώ απολύτως με όλα όσα αναφέρετε. Μία ανασφάλεια πάντα θα την έχουμε, δυστυχώς φροντίζουν άλλοι γι’ αυτό.  Από τους ΓΟΚ περάσαμε στον ΝΟΚ και έπεται ο ΣΟΚ (Σύγχρονος οικοδομικός κανονισμός…). Τελικά μέσα σε αυτή την αβεβαιότητα που μας κατατρέχει, δεν πρέπει να είμαστε σίγουροι σχεδόν για τίποτα.  

 

Συνάδελφε nik,

απάντησα παραπάνω εκθέτοντας την άποψη μου. Επιτρέψτε μου να διαφοροποιηθώ  λίγο (στην ουσία, να ανασκευάσω…) εκθέτοντας όλους τους πιθανούς τρόπους υπολογισμού, τουλάχιστον αυτούς που μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή.

1)Αν θεωρήσουμε αλλαγή χρήσης από Β σε Β (είτε από Β σε Κ), ΧΩΡΙΣ υπέρβαση δόμησης, τότε ισχύει η παρ. 5 του άρθρου 100, που σημαίνει υπολογισμό με αναλυτικό.

2) Αν θεωρήσουμε αλλαγή χρήσης από Β σε Β (είτε από Β σε Κ) ΜΕ υπέρβαση δόμησης, τότε ΔΕΝ ισχύει η παρ. 5 του άρθρου 100, αφού για να ισχύει, πρέπει να μην υπάρχει ΥΔ. Αν καταλήγαμε σε αυτή τη περίπτωση, θα μας απέμεναν δύο τρόποι υπολογισμού, με ΣΑΧ η με ΥΔ, και θα εφάρμοζε ο καθένας αυτόν που θα επέλεγε ως τον καταλληλότερο..

3) Η δημιουργία ενός βοηθητικού χώρου μέσα σε ένα υπόγειο, θα μπορούσε να «υποτιμηθεί» ακόμη περισσότερο και δικαίως. Π.χ. σε μια νέα οικοδομή δεν απαγορεύεται (και δεν απαγορευόταν) να έχεις ένα wc η ένα λουτρό στο υπόγειο, χωρίς αυτό να χρεώνεται στον ΣΔ και χωρίς ο ευρύτερος χώρος του υπογείου να χάνει την ιδιότητα του βοηθητικού χώρου της κύριας χρήσης που εξυπηρετεί. Προυπόθεση γι’ αυτό είναι,  ο χώρος κύριας χρήσης να είναι  αυτοτελής, δηλαδή να μην  έχει την ανάγκη του παραπάνω wc η λουτρού.  Κατά αναλογία με τη περίπτωση αυτή, ένα wc που κατασκευάστηκε αυθαίρετα στο υπόγειο, και υπάρχει η παραπάνω -απαραίτητη- προυπόθεση, δεν συνιστά αλλαγή χρήσης και μπορεί να αντιμετωπιστεί σαν αλλαγή διαρρύθμισης, και να μην καταγραφεί καν ως παράβαση. Προσωπικά αν είχα τέτοια περίπτωση και ταυτόχρονα είχα και άλλες εργασίες με αναλυτικό, θα συμπεριελάμβανα και το wc (λόγω ανασφάλειας). Ο ΝΟΚ, στο «κεφάλαιο» αυθαίρετα, εμπλέκεται σε ελάχιστες περιπτώσεις. Κλασσικό παράδειγμα η σοφίτα, όρος άγνωστος στους προηγούμενους κανονισμούς.

Edited by maximos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Θα ήθελα τη βοήθειά - επιβεβαίωσή σας!

Μονοκατοικία, με υπόγειο και όροφο, στην άδεια του 1997, κατασκευάστηκε σε άλλη νόμιμη θέση (δεν είναι μέσα στο Δ και τα δύο περιγράμματα, παλιό και νέο, τέμνονται). Το υπόγειο αντί για 2,40 μ. ελεύθερο ύψος κατασκευάστηκε 2,60 μ. και πιο ψηλά σε σχέση με το διαμορφωμένο έδαφος. Ο ιδιοκτήτης έχει κάνει κάποιες διαμορφώσεις εδάφους περιμετρικά, μήπως και σώσει την κατάσταση, αλλά από την τελική στάθμη διαμορφωμένου εδάφους μέχρι κάτω από την πλάκα του ορόφου το ύψος είναι 1,80μ. περίπου. Επίσης στο υπόγειο έχει κατασκευαστεί λεβητοστάσιο εκτός του νομίμου περιγράμματος. Στο κτίριο υπάρχουν και άλλες αυθαιρεσίες της κατηγορίας 3.

  1. Την νέα θέση και κάποιες άλλες μικρές παραβάσεις τις δηλώνω σε ένα ΦΚ ως κατηγορία 3. Ή περισσότερα ΦΚ? π.χ. ένα για την αλλαγή θέσεις και ένα για τις υπόλοιπες παραβάσεις της Κατηγορίας 3?
  2. Το υπόγειο θεωρώ ότι έγινε ισόγειο και το υπολογίζω σαν ΥΔ αθροίζοντας και τα τετραγωνικά του λεβητοστασίου. στο ίδιο ΦΚ βάζω ΥΚ για το λεβητοστάσιο, και τα εκατοστά του ύψους που υπερυψώθηκε το υπόγειο σε σχέση με την άδεια όπως περιγράφεται στο Παράρτημα, ως υπέρβαση ύψους. 'Η πρέπει να γίνουν διαφορετικά ΦΚ για ΥΔ, Υκ και ΥΥ? Στο σώμα του νόμου ελέγχει το ύψος σε σχέση με το μέγιστο επιτρεπόμενο ενώ στο παράρτημα, για τον υπολογισμό τετραγωνιδίων διευκρινίζει ότι κάνουμε έλεγχο και σε σχέση με τα ύψη της άδειας, έτσι δεν είναι?
  3. Για τις λοιπές μικρές παραβάσεις ένα ΦΚ κατηγορία 3.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

1. Ένα φύλλο καταγραφής για όλες τις παραβάσεις κατ.3

2. Το υπόγειο εαν εξακολουθεί να έχει τη χρήση που είχε και στην άδεια, και δε μετατράπηκε σε κατοικία, το βάζεις ως μια λοιπή παράβαση για το ξεμπάζωμα. Διαφορετικά εχει και ΥΔ και 1 λοιπή παράβαση.

Το λεβητοστάσιο ΥΔ και ΥΚ, σε αλλο ΦΚ .

Το ύψος υπολογίζεται με βάση το επιτρεπόμενο της περιοχής.

Edited by Largy
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.