Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λέβητας ιόντων (electrode Heater)


Irene Gr

Recommended Posts

Να ρωτήσω, ο καυστήρας πετρελαίου θα καίει και τις 10 ώρες ενώ ο λέβητας ιόντων το 1/3; Γιατί, η θέρμανση πετρελαίου δεν έχει θερμοστάτη να κόβει; Δε μας τα λες καλά αγαπητέ μου. Εδώ είναι forum μηχανικών και όχι ψαροπελατών. Ξανακάνε τους υπολογισμούς και ξαναέλα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 353
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ έχω ένα αυτοκίνητο NISSAN και καταναλώνω από

την Θεσσαλονικη μέχρι την Αθήνα 400 λίτρα πετρέλαιο

 

Ο Γιάννης έχει ένα αυτοκίνητο MERCEDES και καταναλώνει

από την Θεσσαλονίκη μέχρι την Χαλκιδική 100 λίτρα πετρέλαιο

 

Συμπέρασμα το MERCEDES καταναλώνει Τρείς φορές

Λιγότερο πετρέλαιο από το NISSAN

 

Εξαίρετη ανάλυση:mrgreen: - ένα λογοτεχνικό άστρο αναδύεται:D

 

Πάντως, πέρα από το site που αναφέρει παραπάνω ο CIAT, σε αυτό που αναφέρω κι εγώ σε προηγούμενο μήνυμα, δηλώνεται ότι ο β.α. προσεγγίζει το 98% (δεν αναφέρονται δηλ νούμερα της τάξης 150%).

 

Έχω κάθε διάθεση να το αποδεκτώ. Αρκεί να μου εξηγήσει κάποιος, ποιο είναι το πλεονέκτημα έναντι ενός κλασσικού λέβητα με ηλεκτρική αντίσταση, που εννοείται ότι δεν απαιτεί ενδεχομένως και τακτική ανανέωση του "ηλεκτρολύτη" και σίγουρα είναι απλούστερο και δοκιμασμένο, στον ελλαδικό χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι τόσο απλό....

Φέρτε μου ένα να το βάλω σε μία εγκατάσταση με έναν θερμιδομετρητή πάνω να το μετρήσω και να σας ποστάρω τα αποτελέσματα...

Link to comment
Share on other sites

Έκατσα και έκανα όμως κάποιους πρόχειρους υπολογισμούς. Παρακαλώ διορθώστε με όπου βρείτε λάθος.

 

Θερμογόνος δύναμη πετρελαίου 11,9kwh/lt. Με λέβητα απόδοσης 80% τελικά παίρνουμε 11,9kwh/l*0,8= 9,52kwh/lt.

 

Με δεδομένη τιμη πετρελαίου για το 2011 (και με αυξανόμενη τάση) 1euro/lt το κόστος ανά kwh είναι : 1 euro/lt * 1/9,52 lt/kwh = 0,1 euro/kwh.

 

Άρα εμάς μας συμφέρει μόνο στην περίπτωση όπου το ρεύμα κοστίζει κάτω από 0,1euro/kwh. Το νυχτερινό τιμολόγιο είναι 0,054euro/kwh, και με το ΦΠΑ 0,054*1,13= 0,061euro/kwh. Έστω και ανα υποθέσουμε ότι το σύστημα έχει βαθμό απόδοσης 0,9 (από κυκλοφορητές κτλ) η τιμή φτάνει στα 0,061/0,9=0,067euro/kwh. Ακόμα και με όλα τα τέλη για ΑΠΕ κτλ είμαστε αρκετά χαμηλότερα.

 

Άρα λοιπόν, με μια σωστή διαχείριση των ωρών λειτουργίας, υπάρχει η δυνατότητα να έχουμε κέρδος.

 

Βέβαια θα πρέπει να συνυπολογίσουμε ότι το σύστημα αυτό εκτοξεύει ολόκληρη την κατανάλωση ρεύματος της οικογένειας στην υψηλότερη κλίμακα χρέωσης της ΔΕΗ.

 

Νομίζω πάντως ότι αξίζει να το σκεφτούμε λιγάκι. Ειδικά άμα το πετρέλαιο θέρμανσης φτάει το 1,4euro/lt

 

Δηλαδή δεν κατάλαβα, το σύστημα θέρμανσης θα δουλεύει μόνο με νυχτερινό τιμολόγιο; Και την ημέρα τι θα κάνουμε, υπομονή ώσπου να ρθει το βράδυ; Η μήπως οι λέβητες ιόντων έχουν και θερμοσυσσωρευτικές ιδιότητες; Κι αν το ηλεκτρικό είναι πιο συμφέρον σε σχέση με το πετρέλαιο, γιατί όχι αντλίες θερμότητας που έχουν κι ένα COP > 3 ; Ακόμη και τα σώματα λαδιού με τις απλές αντιστασούλες θα είναι καλύτερα, τουλάχιστον έχουν β.α. 100% και δε σου πουλάνε και φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Ντροπή μας που σα μηχανολόγοι και σαν ΤΕΕ δεν κάνουμε κάτι να προστατέψουμε τον κόσμο από τους απατεώνες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Εγώ προτείνω να δημιουργηθεί και ένας συντελεστής εξαπάτησης. Κάτι σαν Ηλεκτρομηχανολογικός Τειρεσίας. Ας θέσουμε προτάσεις για την παραγοντοποίηση του.

Πάντως φταίει και ο κόσμος που εμπιστεύεται λάθος ανθρώπους. Όταν πονάς πας στο γιατρό. Ούτε στο φαρμακοποιό ουτε ρωτάς ένα περαστικό τι φάρμακο να πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν κατάλαβα, το σύστημα θέρμανσης θα δουλεύει μόνο με νυχτερινό τιμολόγιο;

Κατ΄αρχάς το νυχτερινό τιμολόγιο για το χειμώνα ισχύει και 15:30-17:30 το μεσημέρι. Άρα μπορείς να εκμεταλλευτείς και το διαστημα αυτό. Σε περίπτωση δε ενδοδαπέδιας, λόγω της μεγάλης θερμικής αδράνειας, νομίζω ότι μπορείς να καλύψεις μεγάλο μέρος της ημέρας με όλες τις ώρες της μειωμένης χρέωσης. Οι αντλίες θερμότητας είναι τελείως διαφορετικό σύστημα θέρμανσης και διαφορετική εγκατάσταση. Ο κόσμος τώρα προσπαθεί να βρει μια λύση να αποδεσμευτεί από το πετρέλαιο με μικρό σχετικά κόστος παρεμβάσεων. Γενικά εμένα η απορία μου ήταν μήπως θα πρέπει σιγά σιγά να στραφούμε στο ρεύμα για τη θέρμανση μας, μιας και το πετρέλαιο παίρνει συνεχώς την ανιούσα, ενώ, θεωρητικά τουλάχιστον, το συγκριτικό πλεονέκτημα της χώρας σε ήλιο και αέρα θα πρέπει κάποια στιγμή να μας δώσει φθηνότερο ρεύμα. Η ντροπή τώρα που αναφέρεις, δεν καταλαβαίνω που κολλάει σε μια κουβέντα που προσπαθούμε να καταλήξουμε κάπου... Δε προσπάθησα να στο πουλήσω. Τη γνώμη σου ρώτησα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και το ηλεκτρικό τώρα με τους Τροικανούς θα φτάσει 30% πάνω μέχρι το 2012

http://energypress.gr/portal/resource/contentObject/id/c5372b22-3a5f-4bd0-b899-b589c8d2f1d8

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχάς το νυχτερινό τιμολόγιο για το χειμώνα ισχύει και 15:30-17:30 το μεσημέρι. Άρα μπορείς να εκμεταλλευτείς και το διαστημα αυτό. Σε περίπτωση δε ενδοδαπέδιας...

 

Τη γνώμη μου σου είπα. Ότι είναι απάτη, πράγμα που σε κάθε μηχανολόγο θα έπρεπε να ήταν προφανές. Το να κάνουμε ακροβασίες με το ωράριο του νυχτερινού δεν είναι σοβαρή αντιμετώπιση.

Αντλίες θερμότητας μπορούν να συνδεθούν με ενδοδαπέδια ή κλασσική θέρμανση με νερό.

 

Όταν κάποιοι εκμεταλλεύονται τους δύσκολους καιρούς της κρίσης για να πασάρουν "μαγικά" συστήματα από "σοβαρούς" κατασκευαστές, θα έπρεπε η δική μας απάντηση να είναι το ξεσκέπασμα και η καταγγελία των επιστημονικοφανών αρλουμπολογιών περί COP 1.5 ή περί "διαδικασίας της θέρμανσης ιόντων στο λέβητα που πραγματοποιείται σε βάρος της αγωγιμότητας ιόντων".

 

Γνώμη μου.

 

Παρακαλώ αποφύγετε την παράθεση ολόκληρων μηνυμάτων. Δείτε τους Κανόνες Συμμετοχής.

miltos

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα υπάρχει γιατί κι'αυτοί που το πουλάνε δεν το γνωρίζουν όπως συμβαίνει με κάθε νέο προϊόν. Δεν είναι και τοοοοσο απάτη.

Να και το πιστοποιητικό cop 1,57 (το υπογράφει η Svetlana) : http://www.stafor.lv/wpic/documents/STAFOR_ion_boilers_COP.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.