Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε πλήρη λειτουργία το Ηλεκτρονικό Σύστημα Κληρώσεων για Δημόσιες Συμβάσεις


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kane 

Τώρα ισχύει το παίρνει ο Α τις 3000€ ο Β τις 10000€ ο Α ξανά τις 15000€ ο Β τις 20000€ ο Α τις 5000€ και ξανά μανά

Επίσης μην ξεχνάμε ότι τώρα ισχύει και το "μισά εσύ μισά ο δήμαρχος"

Link to comment
Share on other sites

Απλά να δώσω δυο τρία στοιχεία στο συνάδελφο που σχολίασε την ανάρτηση μου: 

 

- Το καθεστώς αυτό των κληρώσεων υιοθετείται μόνο για τα μικρά τεχνικά έργα και τις αντίστοιχες τεχνικές μελέτες. Είναι καθαρή παρέμβαση του ΤΕΕ. Όλοι οι υπόλοιποι  επιστήμονες (λογιστές δικηγόροι κλπ) εξακολουθούν να διέπονται από το καθεστώς των απ' ευθείας αναθέσεων, καλό ή κακό.

- Το ότι κάποιοι διαθέτουν μελετητικό πτυχίο Α' τάξης ή αντίστοιχο ΜΕΕΠ (γιατί για τέτοια πτυχία και ποσά μιλάμε) δεν τους κάνει όλους ίδιους και ικανούς, όπως ένας τίτλος σπουδών δεν κάνει όλους τους ίδιους μηχανικούς. Εξ΄ου και η σοσιαλιστική χροιά του πράγματος κατ΄εμέ.

- Το ότι μια ψευτοανάθεση των 500 ή 1.000€ για μια αποτύπωση π.χ. ή ένα ΠΕΑ θα σε πετάει έξω για μια χρονιά είναι για μένα μεγάλο λάθος, όπως αναφέρθηκε παραπάνω. 

- Εκ των πραγμάτων οι αναθέσεις αυτές προβλέφθηκαν από  το νομοθέτη για να αντιμετωπίζονται (σχετικά) μικρές απρόβλεπτες ανάγκες που προκύπτουν κατά τη διάρκεια του έτους, χωρίς χρονοβόρες διαδικασίες. Πως είναι δυνατόν να γίνεται ετήσιος προγραμματισμός αυτών απομένει να αποδειχθεί. Πάντως η φιλοσοφία της διαδικασίας που υιοθετήθηκε ακυρώνει σε μεγάλο βαθμό τον αρχικό λόγο ύπαρξης τους.  

- Το πόσο έλεγχο έχει ο αναθέτοντας σε έναν τυχαίο μελετητή (δεν μιλάω για έργα), ειδικά σε ευαίσθητες μελέτες που περιλαμβάνουν την λήψη κρίσιμων αποφάσεων (π.χ. περιβαλλοντικές, επεκτάσεις σχεδίων πόλης, αναπλάσεις κλπ) επίτρεψέ μου να διατηρώ επιφυλάξεις. Δεν είναι όλοι οι μελετητές ατομικά γραφεία των 1-2 ανθρώπων  που λόγω κρίσης θα χορέψουν κ τσάμικο άμα το επιθυμεί ο εργοδότης. Είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχουν σοβαρές συγκρούσεις μεταξύ εργοδοτών και μελετητών σε ορισμένες περιπτώσεις. 

- Δεν βλέπω να αντιμετωπίζεται πουθενά το θέμα των "προγραμματικών συμβάσεων" μεταξύ Δήμων, Περιφερειών και Πανεπιστημίων, που έτσι κ αλλιώς παρακάμπτουν όλες τις κληρώσεις κ τις διαδικασίες ,ακόμα και για πολύ μεγάλα ποσά. 

 

Δεν διαφωνώ πως το υπάρχον σύστημα αφήνει μεγάλα περιθώρια για εκμετάλλευση, αλλά η λογική του τα ισοπεδώνουμε όλα και όποιον βγάλει το μπαλάκι, για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω,  δεν μου αρέσει και δε νομίζω πως θα λύσει το πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μην ξεχνάμε ότι τώρα ισχύει και το "μισά εσύ μισά ο δήμαρχος"

 

Είσαι πέραν το δέοντος υπερβολικός ή έχεις μπλέξει με απίστευτα λαμόγια...

 

Στο λέω εκ πείρας. Εμένα μου χουν ζητήσει έκπτωση σε ανάθεση, η οποία φυσικα δεν έχει ΓΕ κ ΟΕ...

Link to comment
Share on other sites

Είσαι πέραν το δέοντος υπερβολικός ή έχεις μπλέξει με απίστευτα λαμόγια...

Δεν θα μπούμε τώρα εδώ στη διαδικασία να γράφει ο καθένας τις προσωπικές του ιστορίες από κάποιους ευσυνείδητους κρατικούς. 

Μακάρι να ήμουν υπερβολικός. Θα σε παραπέμψω απλά στις απευθείας αναθέσεις που δίνονται κατά τις προεκλογικές περιόδους. Νομίζω μόνο αυτή η χρονική περίοδος αρκεί για να καταλάβει κάποιος το μέγεθος της διαφθοράς που υπάρχει σε τοπικό επίπεδο. 

Link to comment
Share on other sites

Εχει ξεκαθαρισει κανεις τι γινεται με τους Δημους; Ισχυει η αναθεση με το 30% του πτυχιου Α ταξης συμφωνα με τον κωδικα δημων και κοινοτητων ή καταργηθηκε; Ξερω οτι πηγαινε για καταργηση αλλα επαιρνε παρατασεις.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το εριχνα μια ματια... ειναι υποχρεωτικο το εργοληπτικο πτυχιο η θα εχουμε κ περιπτωσεις απλης εγγραφης για ορισμενες περιπτωσεις εργων που δεν χρειαζεται ?

Link to comment
Share on other sites

"Μετά την ολοκλήρωση των διαδικασιών της παραγράφου 5 του άρθρου 188 του Ν.4412/16, ο εγγεγραμμένος στο σύστημα χρήστης της Αναθέτουσας Αρχής καταχωρεί στο σύστημα τους ενδιαφερόμενους υποψήφιους αναδόχους, οικονομικούς φορείς, βάσει των αντίστοιχων κατηγοριών έργου η μελέτης / παροχής τεχνικών και λοιπών συναφών επιστημονικών υπηρεσιών που επιθυμεί να αναθέσει."

 

Δηλαδη οι υποψήφιοι ενδιαφερόμενοι πως εγράφονται? μιας και το ηλεκτρονικο συστημα ειναι για την αναθέτουσα αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Οι δήμοι θα δημοσιευουν πρόσκληση, όπου θα εγγράφεσαι με μια απλή αίτηση και φωτοτυπία του ΜΕΕΠ σου ή του ΜΕΛ σου.

 

Πολλοί δήμοι το έχουν κάνει ήδη.

 

Αν δε μπείς στη σελίδα του, δε παίρνεις χαμπάρι. Σε αλλους παλι, ειναι κρυμμένο στη σελίδα και ψάχνεις να τ'ανακαλύψεις!

 

Υ.Γ. Ερώτηση. Εάν κληρωθείς και δεχθείς τη δουλειά, υπογράψεις σύμβαση κτλ. Βγαίνεις απ'τη κλήρωση ΑΠ ΟΛΟΥΣ τους δήμους στους οποίους γραφτηκες, ή μόνο απο αυτό το ΄δημου που κληρώθηκες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.