Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

Βtw τις επόμενες 15 ημέρες θα είμαι Λονδίνο , αν κάποιος ξενιτεμένος συνάδελφος βρίσκεται εκεί ή στα περίχωρα, pm και κερνάω μπύρα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πιάστε και 5 pints Bentley's bitter για εμένα. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Αμα είστε καλά παιδιά θα σας πω ένα μέρος να αγοράσετε malt 20 σε βαρελάκι 8 λίτρων για 50 quid.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Πιάστε και 5 pints Bentley's bitter για εμένα. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Αμα είστε καλά παιδιά θα σας πω ένα μέρος να αγοράσετε malt 20 σε βαρελάκι 8 λίτρων για 50 quid.

Ώπα, με ενδιαφέρει αυτό

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ χαχαχα  Naval architect και ετσι προσπαθω να βρω το thread να χαλαρώσω αλλά τίποτα , αν το βρει καποιος ας στειλει link  :)

Μα είναι ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ο Naval Architect  8-)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

 

Ολοι ειχαμε και έχουμε καλες και κακές εμπειρίες. Μετραει στο τελος η αποφασιστικότητα, η θέληση και η προσήλωση στο στόχο μας. Ποιος ειναι ο στόχος; Γνωςη, φιλοδοξία, επιβίωση, ο,τι θελει ο καθένας και η καθεμία.

 

Η αρχή ποτε δεν ηταν εύκολη. Στατιστικά απο φίλους και την δικη μου εμπειρια τα 3 πρώτα χρονια ειναι τα δύσκολα. Μετα, προσαρμόζεσαι και συνεχίζεις μια χαρά ή φεύγεις.

 

Τι πληρώνεται; Ολα οσα προαναφέρθηκαν, και κυριως η ικανότητα να κανεις deliver τους στόχους σου μεςα στο προβλεπόμενο χρονο. Γνωςη και ολα οσα περιγράφηκαν ειναι εργαλεία απαραίτητα για το παραπάνω. Εχω δει άτομα με γνώσεις αλλα καθόντουσαν και εκαναν αναλύσεις αντί να δείξουν έργο και ουσία.

 

Οι Εβραίοι προσαρμόζονται στη χωρα που πηγαίνουν να ζήσουν. Εμείς δεν το κάνουμε συχνα. Και οςο δεν το κάνουμε, μένουμε έξω απο το σύστημα με οτι συνεπάγεται ενδοεταιρικά (ευκαιριες ανέλιξης) και στην καθημερινή ζωη.

 

Τελος, κεφάλαιο χρήματα. Οποίος νομίζει ότι αξίζει ποεριασοτερα απο οσα παίρνει, ας το αποδείξει βριςκοντας αλλου με τις αποδοχές που θελει. Η αγορα ειναι τεραςτια, ελεύθερη και στέκεται εκει έξω. Οι συγκρίσεις με αλλους συναδέλφους στην ιδια θεςη δεν ωφελούν.

 

Και απο τη πλευρά μου, εννοείται πως θα τον συγχαρώ ολόψυχα.

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα, συμφωνω με τον AAlex . μου εχει τυχει πολλες φορες ατομα με τρομακτικες ικανοτητες και χωρις προοπτικη εδω να προτιμουν να μεινουν εδω δουλευοντας ακομη και σε κατι ασχετο αρκει να μην χασουν τον Ηλιο - Θαλασσα - Τροπο ζωης. Πιστευω οτι οπου γη και πατρις εξαρταται παντα απο το τι προτεραιοτητες βαζεις.

Link to comment
Share on other sites

Πιάστε και 5 pints Bentley's bitter για εμένα. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Αμα είστε καλά παιδιά θα σας πω ένα μέρος να αγοράσετε malt 20 σε βαρελάκι 8 λίτρων για 50 quid.

 

http://www.arranwhisky.com/

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος εμπειρία από τις συγκεκριμένες χώρες Ιρλανδία, Καναδάς, και UAE, για τοπογράφους, όπως έξοδα, τρόπος ζωής, φορολογικά, μισθός, ότι πιστεύει πως θα ήταν χρήσιμο, ευχαριστώ και καλή δύναμη σε όλους

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας ότι πολλοί έλληνες έχουν προβλήματα προσαρμογής θέλω να σημειώσω κάποια πράγματα που θα φανούν χρήσιμα σε ενδιαφερόμενους. Όποιος ενδιαφέρεται να εργαστεί στο εξωτερικό θα πρέπει να κάνει ένα είδος SWOT analysis τόσο για τη χώρα προορισμού όσο και για την χώρα πρόέλευσής του. Δεν πρέπει να ξεχνάει ότι ως ξένος θα είναι πάντα φιλοξενούμενος. Παρόλα αυτά, είναι άλλο να εντάσσεσαι σε κοινωνία χώρας που έχει αποικιακή προϊστορία και άλλο σε χώρες μεταναστών (πχ Αυστραλία, Καναδάς). Σε κάθε περίπτωση, δίνουν ευκαιρίες σε όποιον έχει προσόντα+όρεξη+εργατικότητα.

 

Όποιος νομίζει ότι θα πάει έξω για να πιάσει την καλή χωρίς να κουνήσει το δαχτυλάκι του, καλύτερα να μην το επιχειρήσει.

 

Εκφράσεις όπως "στην Ελλάδα τα πολυτεχνεία μας είναι 5ετή και όχι (5-ν)ετή" είναι εγκληματικές. Επίσης, φράσεις όπως "στην Ελλάδα τις διατομές τις κάνουμε μεγαλύτερες απ` ότι στην Αγγλία"  απαγορεύονται. Ειδικά οι Άγγλοι είναι πολύ ευθείς στις απαντήσεις τους και δεν το έχουν σε τίποτα να σε επαναφέρνουν στα ίσια σου λέγοντάς σου στην ψύχρα "γι` αυτό χρεοκοπήσατε".

 

Άρα, μαθαίνεις πρώτα για το μέρος που θέλεις να πας, προσαρμόζεσαι (αν μπορείς) γιατί ως μηχανικός είσαι ζωντανό μέλος της εκάστοτε τοπικής κοινωνίας και δεν ασχολείσαι με άλλα πράγματα που δεν αφορούν κανέναν. Οπότε, πρέπει να επιδιώκεις να συναναστρέφεσαι με ξένους και με την καμία να μην δώσεις βάση στους έλληνες απλά και μόνο επειδή τυχαίνει να είναι έλληνες.  

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Επειδή έχω αρχίσει να κοιτώ για δουλειά στο εξωτερικό, ειδικά στην Αγγλία, θα ήθελα να με ενημερώσετε ποια στοιχεία τα οποία έχει κάποιος στο βιογραφικό του δεν είναι απαραίτητο να υπάρχουν στο βιογραφικό που θα στέλνω στην Αγγλία... Επίσης ποια στοιχεία που ίσως εδώ στην Ελλάδα τα θεωρούμε ασήμαντα και συνήθως δεν τα έχουμε στο βιογραφικό μας είναι σημαντικά για εκεί...Γενικά, πώς ''πρέπει'' να είναι ένα βιογραφικό για αναζήτηση δουλειάς?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.