Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκύκλιος 9/2012 - Διευκρινίσεις για την υποβολή μελέτης προσβασιμότητας ΑμεΑ


Recommended Posts

  • 1 month later...

Nα κάνω μια ερώτηση γιατι έχω μπερδευτεί λίγο, σε οικία έχω ισόγειο και υπόγειο με κλιμακοστάσιο, η απόσταση απο το τέλος του κλιμακοστασίου μέχρι το απέναντι εμπόδιο (τοίχος) πρέπει να ειναι 1,5μ ή 1.3μ??

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Έχω τις παρακάτω απορίες:

1) Σε κτηνοτροφική εγκατάσταση η οποία περιλαμβάνει και ένα ισόγειο κτίριο γραφείου της επιχείρησης, ένα ισόγειο κτίριο κατοικίας εργατών (δύο διαμερίσματα με απευθείας πρόσβαση στον εξωτερικό χώρο), ένα τυροκομείο και θαλάμους ζώων, πού απαιτείται να κάνω μελέτη προσβασιμότητας (αν απαιτείται); 

2) WC για ΑΜΕΑ πρέπει να προβλέψω παντού όπου υπάρχουν WC (δηλαδή γραφείο, αρμεκτήριο, τυροκομείο) ή αρκεί ένα από αυτά να καλύπτει τις προδιαγραφές ΑΜΕΑ;

Έχω μπερδευτεί πλήρως.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by VASO9544
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΣΕ ΟΙΚΟΔΟΜΗ ΤΟΥ 1980 ΣΕ ΓΡΑΦΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΕΝΤΡΟ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ,ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΟΙ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΝΕΛΚΥΣΤΗΡΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΑΜΕΑ?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα

Η παράγραφος 5 του άρθρου 26 ισχύει και εκτός σχεδίου?

Δηλαδή αν έχω ένα αγροτεμάχιο και η υψομετρική διαφορά μεταξύ της στάθμης του αγροτικού δρόμου στο πρόσωπο του γηπέδου και του φυσικού εδάφους στην οικοδομική γραμμή (15μ πιο μέσα) είναι μεγαλύτερη απο 2.5 μ, εξαιρούμαι απο την υποχρέωση κατασκευής πρόσβασης ΑΜΕΑ ή απο την πρόβλεψη μελλοντικής κατασκευής της?

Link to comment
Share on other sites

Από το άρθρο 1, το πεδίο εφαρμογής του άρθρου 26 αφορά και τις εκτός σχεδίου περιοχές.

Στο εν λόγω άρθρο γίνεται  διάκριση ανάμεσα σε κτίρια που έχουν μοναδική πρόσβαση στο δρόμο με βαθμίδες και μετά αναφέρεται σε οικόπεδα. 

Μάλλον τα αγροτεμάχια τα "ξέχασαν", θεωρώντας ίσως ότι δύνανται να γίνουν αντίστοιχες διαμορφώσεις. 

 

Αρθ. 26 παρ 5.

Από τις διατάξεις των προηγούμενων παραγράφων εξαιρούνται τα κτίρια που έχουν μοναδική πρόσβαση σε δρόμο με βαθμίδες ή βρίσκονται σε οικόπεδα στα οποία η ελάχιστη διαφορά στάθμης του φυσικού εδάφους στην οικοδομική γραμμή από την επιφάνεια του πεζοδρομίου είναι μεγαλύτερη από 2,50 μ.. Επίσης εξαιρούνται από την υποχρέωση διαμόρφωσης πρόσβασης στους πάνω από το ισόγειο ορόφους ή τους εσωτερικούς εξώστες ή αναβαθμούς τα κτίρια που αναφέρονται στην παράγραφο 1, εφόσον: 

ΑΡΘΡΟΝ-1 

Πεδίο εφαρμογής

 

1. Σε περιοχές εντός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου εφαρμόζονται όλες οι διατάξεις του παρόντος. 

 

2. Σε περιοχές εκτός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου εφαρμόζονται οι ακόλουθες διατάξεις του παρόντος: 

α) το Αρθ-2 , 

β) οι παρ.2, παρ.4 και παρ.5 του παρόντος άρθρου, 

γ) το Αρθ-4 , 

δ) το Αρθ-6 , 

ε) η παρ.3 του Αρθ-8 , 

στ) το Αρθ-11   εκτός από την παρ.2 και τις παρ.6ιγ, παρ.6ιζ, παρ.6ιστ για το Αρθ-19   όπως αναφέρεται σε αυτήν, 

ζ) οι παρ.3 και παρ.4 του Αρθ-12 , η παρ.14 όταν δεν ορίζεται διαφορετικά από άλλες διατάξεις, 

η) το Αρθ-13 , 

θ) το Αρθ-16 , 

ι) το Αρθ-17   εκτός από την παρ.2α, παρ.2β, παρ.2στ, παρ.6β και παρ.8, 

ια) το Αρθ-21 , 

ιβ) το Αρθ-23 , 

ιγ) το Αρθ-25 , 

ιδ) το Αρθ-26 , 

ιε) το Αρθ-28 , 

ιστ) τα Αρθ-29   έως Αρθ-37 . 

3. Σε νομίμως υφιστάμενους οικισμούς χωρίς εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο εφαρμόζονται οι ακόλουθες διατάξεις του παρόντος: 

α) το Αρθ-2 , 

β) οι παρ.3, παρ.4 και παρ.5 του παρόντος άρθρου, 

γ) το Αρθ-4 , 

δ) το Αρθ-5 , 

ε) το Αρθ-6 , 

στ) το Αρθ-9 , 

ζ) το Αρθ-11 , εκτός από την παρ.6ιζ, 

η) οι παρ.3 και παρ.4 του Αρθ-12 , 

θ) το Αρθ-13 , 

ι) το Αρθ-14   με τη διευκρίνιση ότι η αναφερόμενη απόσταση Δ ορίζεται σε 2,50 μ. ανεξάρτητα από το ύψος, 

ια) το Αρθ-16 , 

ιβ) το Αρθ-17 , 

ιγ) το Αρθ-18 , 

ιδ) το Αρθ-19 , 

ιε) το Αρθ-23 , 

ιστ) το Αρθ-25 , 

ιζ) το Αρθ-26 , 

"ιη) το Αρθ-27 παρ.4" (*). 

"ιθ) τα Αρθ-29  έως Αρθ-37" (**). 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απο το αρθρο 1 οπως σωστα αναφερει ο παυλος προκυπτει οτι η ΥΔΟΜ κανει λαθος......

 

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 42382/13

Στις περιπτώσεις όπου

  • η έκταση του οικοπέδου είναι μεγάλη και το κτίριο τοποθετείται μακριά από το δρόμο ή

  • η κλίση του φυσικού εδάφους μεταξύ του δρόμου και της εισόδου είναι μεγαλύτερη από 10%,

υπάρχει η δυνατότητα να εξασφαλίζεται η ασφαλής προσπέλαση ΑμεΑ εμποδιζόμενων ατόμων, από τον κοινόχρηστο ή περιβάλλοντα χώρο του κτιρίου με αυτοκίνητο και στη συνέχεια με τις απαιτούμενες εξυπηρετήσεις (μέσα κάλυψης υψομετρικών διαφορών), ως τις εισόδους των κτιρίων.

 

Στις περιπτώσεις αυτές, θα πρέπει να εξασφαλίζεται η προσβασιμότητα στον περιβάλλοντα χώρο, από διαμορφωμένο χώρο στάθμευσης ΑμεΑ, έξω από το κτίριο και όχι από τη στάθμη του πεζοδρομίου ή της οδού

 

(*** Η εγκυκλιος αναφερει τον ορο "οικοπεδο" αλλα η αποψη μου ειναι οτι εφοσον κατα το αρθρο 1 οι διαταξεις για αμεα του αρθρου 26 εφαρμοζονται και στην εκτος σχεδιου καλυπτεται και ο ορος "γηπεδο")

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προσπαθώ να βγάλω άκρη και είναι πολλές οι πληροφορίες που δε μπορώ να συνδέσω:

Για να υπολογίζω τον θεωρητικό πληθυσμό σύμφωνα με τον οποίο θα υπολογίσω τους προστατευόμενους προσβάσιμους χώρους και κατά συνέπεια τους διαθέσιμους χώρους για αμαξίδιο (0,80*1,30... σωστά; ) θα πρέπει να υπολογίσω και τους εξώστες; Αν ναι, σε ποιά κατηγορία χώρου (σύμφωνα με το Άρθρο 4 του κτιριοδομικού) θα το συμπεριλάβω;

Το ερώτημά μου αφορά σε νέο κτίριο γραφείων δημοσίου με πρόσβαση σε ανοιχτά δώματα μόνο στη στάθμη του Α' ορόφου (συνολικά ισόγειο, Α' και Β' όροφος).

Αν έχει ειπωθεί ξανά, ζητώ συγνώμη και επιστρέφω στην αναζήτησή μου!

Edited by DimitraPar
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.